Aplikácia Moderný občan funguje ako zdigitalizovaný obecný rozhlas

| Zaujímavosti | 21. 11. 2016

Košičan Vladimír Eliáš vyvinul aplikáciu uľahčujúcu komunikáciu medzi obyvateľmi a miestnym úradom. Zatiaľ funguje v skúšobnej prevádzke len na KVP-čku, no môže aj vo vašej mestskej časti či obci. Stačí presvedčiť starostu, aby bol Moderný občan.

apka-1

Vladimír Eliáš sa k mobilným aplikáciám dostal popri štúdiu na Vysokom Učení Technickom v Brne. Založil značku eliapps. Jej cieľom je prinášať kvalitné aplikácie pomáhajúce ľudom v ich každodennom živote. Prvým produktom je práve Moderný občan, v Čechách známy ako My Hometown.

Aplikácia pomáha obyvateľom komunikovať s ich miestnym úradom. V čom pomoc spočíva?
Určite ste kedysi dávno počuli hrať dedinský rozhlas plný slovenských pesničiek a nezrozumiteľne podaných informácií. Keďže radi vymýšľame nové veci, napadlo nám starú formu komunikácie vylepšiť. Aplikácia predstavuje zdigitalizovaný obecný rozhlas. Vyvinuli sme webovú administráciu pre starostov, úradníkov a mobilnú aplikáciu pre občanov. Novinky zo svojho bydliska si obyvatelia prečítajú kdekoľvek, aj keď práve nie sú doma.

Ako Moderný občan funguje?
Aplikáciu si môžete stiahnuť zadarmo na našom webe alebo z Google Play pod názvom Moderný občan. Ak nechcete informácie len odoberať, ale aj pridávať, musíte sa z bezpečnostných dôvodov registrovať. Po inštalácii si zvolíte svoju obec či sídlisko. Všetky informácie, ktoré do aplikácie pridá miestny úrad, sa vám automaticky zobrazia. Notifikácie prídu, aj keď nemáte appku zapnutú. Pípnu podobne ako SMS-ka. Úrad môže informovať o dôležitých oznamoch ako odstávka vody, elektriny, kultúrne podujatie. Rovnako vy môžete posielať postrehy miestnemu úradu. Ak narazíte napríklad na skládku či rozbitú lavičku, odfotíte ju. Napíšete k fotografii komentár a odošlete zodpovednému pracovníkovi. Stačí už len sledovať, či sa problém vyriešil. V aplikácii sú tiež všetky prevádzky (reštaurácie, kultúrne centrá, ihriská) vo vašom okolí s otváracími hodinami, cenníkmi či kontaktmi.

Z pohľadu miestnych úradov funguje aplikácia jednoducho. Administrátorom je starosta. Sám rozhodne, kto z úradníkov bude spolu s ním informácie spravovať. Máme aj takzvaný úradnícky účet, s ktorým môžu pracovať aj jeho kolegovia a vkladať tam všetky spomínané oznamy, vytvárať ankety pre obyvateľov a podobne.

Aplikácia teda môže fungovať iba na mieste, kde má o ňu záujem starosta? A rovnako len vtedy, ak do nej aktívne vkladá informácie?
Áno, najprv musí aplikácia prejsť schvaľovacím procesom na miestnom úrade či magistráte. Na sídlisku KVP funguje zatiaľ len v skúšobnej prevádzke. Dostávajú obyvatelia plnohodnotné oznamy? KVP-čko je akýmsi pilotným sídliskom. Všetky informácie sú relevantné. V skúšobnej prevádzke je preto, lebo aplikáciu ešte miestny úrad oficiálne nepridal do foriem ich komunikácie, a preto ju ani nepropagoval medzi občanmi. Jediným obmedzením je fakt, že podnety od obyvateľov sídliska nie sú povolené. Môžu len sledovať príspevky úradu, no sami ich pridávať nemôžu. Veríme, že keď sa všetky papierovačky vyriešia, budeme môcť sprístupniť aj podnety občanov. Trúfam si povedať, že do konca roka to bude na 99 percent. Napriek slabej propagácii registrujeme skoro 90 aktívnych obyvateľov a číslo sa stále zvyšuje.logo-sk

Všetky dôležité informácie o aplikácii nájdete na www.modernyobcan.sk. Aplikácia je zadarmo ako pre občanov tak aj pre magistráty a miestne úrady.

Využívajú aplikáciu aj iné košické mestské časti alebo mestá na Slovensku?
Momentálne funguje iba na KVP-čku, avšak rokujeme s ďalšími obcami či sídliskami. Dostávame aj mejly od občanov cez náš formulár na webe, aby sme Moderného občana zaviedli v ich bydlisku.

Je o appku záujem aj v Českej republike?
U našich susedov pomaly začíname, no už si nás všimla napríklad česká nadácia O2 SmartUP. Poskytla nám finančný príspevok. O projekte sme krátko rozprávali aj v Českom rozhlase, verím, že onedlho získame aj tamojšie obce.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Korečková
Foto: www.modernyobcan.sk


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aplikácia Moderný občan funguje ako zdigitalizovaný obecný rozhlas

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems