Košice lajkujú literatúru

Festival LiKE predstaví literatúru vo všetkých jej podobách

| Pozvánky | 26. 10. 2016

Začiatkom novembra bude košická Tabačka/Kulturfabrik patriť úvodnému ročníku multižánrového festivalu súčasnej literatúry s názvom LiKE. Od 3. do 5. novembra sa priaznivci kvalitnej literatúry môžu tešiť na autorské čítania, besedy, výstavy ilustrácií a komiksov, premietanie vizuálnej poézie, prednášky o typografii a grafickom dizajne, rôzne diskusie na aktuálne kultúrne témy a sprievodné podujatia.

modre_hory

LiKE je nový košický festival súčasnej literatúry, na ktorom sa predstavia spisovatelia, ilustrátori, grafici, ako aj vydavatelia a zástupcovia knižnej kultúry. „Na podujatí prezentujeme viaceré osobnosti– svetovo uznávaného dizajnéra a typografa Petra Biľaka, libanonského tvorcu komiksov a performera Mazena Kerbaja, intermediálneho umelca Milana Adamčiaka, etablovaných domácich spisovateľov – Dušana Mitana, Ballu, Máriu Ferenčuhovú či Michala Habaja,“ hovorí Miroslava Vallová z Literárneho informačného centra. Prostredníctvom Dní slovenskej literatúry podporuje aktivity ľudí a združení výrazne ovplyvňujúcich literárny život na Slovensku.

Festivalový warm-up
Vo štvrtok 3. novembra od 17. hodiny sa môžu záujemcovia a zvedavci „ohriať“ v košickej Kotolni sa Strojárenskej ulici na vernisáži výstavy komiksu ponúkajúcej diela vyše 30 autorov z krajín V4. Po vernisáži bude na tom istom mieste nasledovať prezentačný formát Pecha-Kucha, ktorej v poradí 43. časť bude mať podtitul Literárny špeciál. Od 18. hodiny budú mať návštevníci možnosť vidieť prednášky a prezentácie desiatky aktérov venujúcich sa literatúre. Pätica kultúrnych operátorov z Košíc a Bratislavy pripravila bohatý program, ktorý je prístupný na webovej stránke www.likefestival.sk.

Otvorenie a rapový dvojkoncert
Oficiálne otvorenie festivalu LiKE bude v piatok 4. novembra o 18. hodine v Bistre Tabačka. Jeho súčasťou bude aj vernisáž výstavy ilustrácií Daniely Olejníkovej z najnovšej knihy Mareka Vadasa – Útek. Ťahákom prvého večera bude okrem iných aj Libanonský komiks, v ktorom sa o svojom živote medzi Bejrútom a Berlínom, o situácii v regióne a komikse na Blízkom východe bude rozprávať libanonský hosť Mazen Kerbaj so spisovateľom a prekladateľom Michalom Hvoreckým.

Aký koncert zvoliť na otvorenie festivalu súčasnej literatúry? Fero Malík dramaturg Literárneho klubu a programu festivalu LiKE, má v tom jasno: „WWW je legenda českej hiphopovej scény. Ich hudba v kombinácii s výbornými textami Lubomíra Typlta bude na jednom pódiu doplnená neortodoxným bubeníkom Pavlom Fajtom.“ Hudobný program doplní rapové duo Modré hory, ktoré zaujme svojou civilnosťou a autentickosťou.

edpk_stanok

Literatúra od rána do večera
Hlavným festivalovým dňom bude sobota. Raňajkovať môžete priamo na Brakfaste so špeciálnymi hosťami a pokračovať ďalej podľa chuti na diskusno-prezentačných blokoch s poetmi, prozaikmi či komiksovými expertmi. Návštevníci festivalu LiKE oslávia 20 rokov literárnej súťaže Poviedka spolu s jej laureátmi, dajú si Čau o piatej s vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom a jeho autormi. V rámci festivalovej relaxačnej zóny je pre vás pripravený knižný a dizajnérsky mini-market. Pripravte sa aj na diskusiu o súčasných podobách extrémizmu s Michalom Havranom, kde budú diskutovať fotograf a novinár Andrej Bán, programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku Laco OravecTomáš Rafa,  ktorý sa vo videoarte venuje vymedzovaniu hraníc patriotizmu, extrémizmu a nacionalizmu.Po diskusii budú nasledovať prezentačno-diskusné bloky. LiKE uvedie dizajnéra svetového formátu, žijúceho v Holandsku, Petra Biľaka a dve legendy slovenskej literatúry – Dušana MitanuStanislava Rakúsa. V tabačkovom Black Boxe zažijete tajomné vystúpenie Michala Habaja, v kinosále zas „pohyblivé básne” a večer uzatvára koncert košickej formácie Poetic Electric vo Fabric café.

Súčasťou festivalu LiKE bude aj prezentácia aktivít Európskeho domu poézie Košice v podobe edukačnej platformy LitZoom (alternatívna hodina literatúry), v rámci ktorej sa môžte zapojiť do kreatívneho písania so zaujímavými lektormi a samostatného formátu Košice Book fest, kde sa predstavia najmä literáti a umelci z metropoly východu.

Organizačný tím verí, že festival LiKE nebude iba jednorazovým „košickým endemitom“, ale stane sa neoddeliteľnou a každoročnou kultúrnou udalosťou. „Cieľom festivalu LiKE je ukázať, že súčasná literatúra je kvalitná a komunikatívna. Napriek tomu, že žijeme v dobe sociálnych médií,“dodáva Simona Fochlerová z Európskeho domu poézie Košice.

Festival LiKE organizujú EdpK – Európsky dom poézie Košice, Literárne informačné centrum, BRaK – Bratislavský knižný festival, Literarnyklub.sk a vydavateľstvo Dive Buki.

LiKE / festival súčasnej literatúry
3. – 5. november 2016 – Tabačka/Kulturfabrik a Kotolňa, Košice
Vstup voľný.
Vstup na dvojkoncert Modré hory (SK) & WWW Neurobeat + FAJT (CZ): v predpredaji 7 EUR, na mieste 9 EUR.
Viac informácií: www.likefestival.sk
Facebook: LiKE festival

Tlačová správa 


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice lajkujú literatúru

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems