Dajte šancu súčasnej hudbe

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 24. 10. 2016

Súčasná hudba prináša nové a experimentálne prístupy, reaguje na aktuálne dianie a vzdeláva publikum. No aj tak stále bojuje o svojho poslucháča. Pre väčšinu verejnosti je totiž neprebádaným územím. A preto vznikol festival ARS NOVA. Kvalitnú súčasnú tvorbu priblíži od 3. do 5. novembra v Kasárňach/Kulturparku a v Dome umenia. O programe hovorí dramaturgička Lucia Potokárová.

peter-breiner-new-2-color

Súčasnú hudbu častokrát vyhľadáva len istá skupina ľudí. Môže festival dopomôcť k tomu, aby ju začala intenzívnejšie vnímať aj široká verejnosť?
Určite áno. Sem-tam sa stane, že ľudia z koncertu súčasnej vážnej hudby odídu, lebo ju nedokážu vstrebať alebo si s ňou neporozumejú. A tak je na nás, hudobných dramaturgoch, aby sme im ju priblížili, vzdelávali ich a rozširovali im obzory. Ak súčasné umenie lepšie spoznajú, potom je už na nich, či sa im bude páčiť, alebo nie. Jedným z hlavných cieľov festivalu je teda priblížiť hudbu dneška širšej verejností. Veď hudobný vývoj sa nezastavil v romantizme, a preto by sme mali poznať jeho ďalšie smerovanie. Prezentujeme kvalitnú súčasnú tvorbu a v spojení s edukatívnymi aktivitami vytvárame priestor pre budovanie a rozvoj publika. Náš festival je miestom pre inovatívne a experimentálne prístupy, pre novú, objavnú zvukomaľbu, ale aj jej hlbšie pochopenie. Divák má možnosť spoznávať ju cez podujatia, koncerty, workshopy, výstavy súčasného umenia a cez projekt Medzinárodná hudobná akadémia.

Spomínate edukatívne aktivity. O aké konkrétne ide?
Bude to netradičné rozprávanie o hudbe na tému Nezvyčajní hudobní autori s Petrom Katinom. Naplánovali sme aj semináre a rôzne prednášky pre študentov vysokých škôl pod vedením T. Boroša, A. Šubu, I. Šillera a D. Mateja.

Na festivale tradične vystupujú európski a slovenskí interpreti. Koho ste pozvali tento rok?
Máme Rok slovenskej hudby, a preto sme sa sústredili prevažne na domácich interpretov a skladateľov. Už v rámci letnej časti festivalu Ars Nova sa konala Letná hudobná akadémia – medzinárodný študentský súbor Veni Academy ako aj recitál Mischa Maiskeho. Ten patrí medzi svetovo najznámejších a najžiadanejších umelcov v oblasti klasickej hudby. V jesennej časti vystúpia mladé talenty základných umeleckých škôl v projekte Portréty. Peter Breiner sa ujme dirigentskej taktovky na koncerte so Štátnou filharmóniou Košice. Okrem vlastnej skladby uvedie aj diela svojich učiteľov Jozefa Podprockého či Alexandra Moyzesa. Na komorných koncertoch sa predstaví Trio Sentengento s hudbou jubilujúcej slovenskej autorky Iris Szeghy. Zahrá aj Ensemble Ricercata a medzinárodný súbor Funeral Marching Band. Na festivale zaznie aj jednoaktová video opera pre viackanálovú elektroniku, barytón saxofón a objekty s názvom Tyč. A nezabudli sme teda ani na zahraničných autorov.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Korečková

Pre viac informácií o programe a vstupnom na jednotlivé koncerty si kliknite na www.k13.sk alebo na Facebook udalosti: ARS NOVA Košice 2016.

martin-adamek


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dajte šancu súčasnej hudbe

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems