Zámky v hlavách roztvárali sa

| Editoriál | 26. 9. 2016

Tento editoriál som začala písať, keď manžel strihal minidokument pre kapelu Smola a hrušky. Dvojzmysly Spoka Kramára pre mňa neboli žiadna neznáma, ale až pri opakovanom počúvaní mi došlo, koľko šikovnosti, umu a dôvtipu sa zmestí do správne zvolených slov. A veru veľa sa toho ujde vyberanému uchu poslucháča. Stačí si naladiť dievča Billyho Barmana. To, ktorému zapletie vrkoč a izba sa ráno žlto zaleje. Poprípade oprášiť Hanu Hegerovú, lebo nikto nesmel siahnuť na jej čerešne. Pozrieť sa cez okno na Jara Filipa a lietať ako Peter Lipa. Ale pozor, lebo keď skúšal lietať bez krídel, už mu každý závidel.

_MG_9388

Ak hľadáte šikovné dvojzmysly, metafory a krásne texty, vypočujte si celý album Bolo nás jedenásť od Lasicu, Satinského a Filipa. Ale nemusíte loviť iba v osemdesiatych. Nakuknite do roku 2014, kde Juraj Benetin spieva si ľahká… si ako orech na vode. Si ľahká, predbiehaš člnky a lode… Alebo do roku 2012. Jaromír Nohavica vydal album Tak mě tu máš a na ňom 14 textárskych skvostov. Mohla som ihneď vybrať Kométu, ale hádam, že mnohí viete, ako sa Jaro šplhal do nebe, chtěl ji osahat, marnost ho vysvlékla celého donaha… Ak by sme sa zamerali len na dvojzmysly, hitparádu by vyhrali ľudovky. Za všetko hovorí Šošana: Ajačky, ajačky, dala po stojačky, dala po stojačky, koprovej omačky.  Ajaja ajaju, nechytaj ma za ňu, za sukňu červenú, nedal si mi na ňu.

Toľko krásy a múdrosti sa dostáva do ucha vyberaným poslucháčom. Škoda že iba vyberaným… A škoda, že len poslucháčom… Nech sa pekné texty piesní stanú inšpiráciou pre nás – pisateľov, aj vás – čitateľov.

PS: Pamätáš na koncerty na Hlavnom námestí? Kapely rástli ako huby po daždi!
V sladkom lete roku 91 ešte Bratislava bola skanzen.
Nič, len známi, žiadne reklamy, opadaná omietka, mafiáni v plienkach, to bola krása,
keď hrala Kosa z nosa a zámky v hlavách roztvárali sa.
(Živé kvety – Komíny)

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zámky v hlavách roztvárali sa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems