Zakázané zákazky

| Nezaradené | 12. 9. 2016

V poslednom desaťročí sa rozšírilo písanie prác na zákazku. Študenti nemajú problém sa podpísať pod cudzie dielo, klamať v čestnom prehlásení a zaplatiť vyše 500 eur, hoci za prácu potom dostanú FX. Lebo komerčné portály oficiálne neponúkajú práce, len podklady na ich vyhotovenie. A tie sa môžu až priveľmi zhodovať s inými podkladmi.

Viac ako desiatka slovenských internetových portálov ponúka napísanie prác za 9 až 13 eur za stranu. Bakalárska práca tak vyjde študenta na sumu od 350 eur. Prevádzkovatelia takýchto webov tvrdia, že svojim zákazníkom neodporúčajú, aby sa pod dodané diela podpisovali. Zhotovené práce im majú slúžiť iba ako podklad a inšpirácia pre napísanie vlastného diela. Takto to ale nefunguje. Je nepísaným pravidlom, že keď už zákazník túto nemalú sumu zaplatí, tak prácu považuje za svoju vlastnú. Tým porušuje autorský zákon a klame v čestnom prehlásení, kde tvrdí, že ju vyhotovil sám.

Dokonca na školských nástenkách visia často oznamy na písanie práce za peniaze a študenti sa netaja využívaním týchto služieb. Niektoré školy sa snažia tieto stránky legálne zrušiť, ale tie oficiálne nevykonávajú nezákonné aktivity. No niektorí pedagógovia majú svoje páky. Prihlasujú sa na portály ako autori prác a denne im tak prichádzajú zoznamy na zhotovenie a mená záujemcov. Aj niektorí študenti prišli na to, že práce na zákazku sa nie vždy vyplatia. „Pre nedostatok času som si dala cez portál urobiť diplomovú prácu. Zaplatila som za ňu 590 eur, odovzdala vedúcemu a zadala do systému. No v ňom mi vyšla zhoda 79 %, čo znamenalo hodnotenie FX a nebola som pripustená k obhajobe. Sťažovala som sa u dodávateľa, avšak ten mi povedal, že som si objednávala iba podklady a mala som si to prerobiť. Prišla som tak o 590 eur a musela som zaplatiť poplatky za ďalší ročník štúdia,“ priznala sa študentka Katarína. Juraj má podobné skúsenosti: „Kamaráti mi podľa vlastných skúseností odporúčali portál na vypracovanie bakalárskej práce. Ešte pred odovzdaním som však náhodne zistiť, že asi šesť strán je úplne totožných s prácou, ktorú som mal odporúčanú od školiteľa.“ Zaujímalo nás, prečo vlastne autori prác núkajú takéto služby Nemenovaná autorka na jednom z najväčších portálov sa nám vyjadrila, že práce píše už osem rokov. „Dokážem si tým pri deťoch pekne zarobiť. Okrem toho, väčšinou si práce nedávajú písať nešikovní či neschopní študenti, ale najmä študenti, ktorí majú popri škole rodinu, zamestnanie a všetko to nestíhajú.

prace

Nedostatok času nikoho neospravedlňuje
Riešenie pre šikovných študentov s nedostatkom času ponúka združenie Žabky. Viac vysvetľuje Janka Čuvalová, predsedníčka združenia: „Ponúkame legálne možnosti, ako uľahčiť písanie prác. Vieme zabezpečiť dobrovoľníkov. Tí zrealizujú pre študenta prieskum a zozbierajú napríklad dotazníky. Alebo mu preskenujeme časti kníh a iných materiálov. Študent nemusí vyraziť do terénu, ostáva mu iba práca za počítačom. Myslíme si, že je to vhodná alternatíva k tomu, aby sa ľudia nepodpisovali pod niečo, čo reálne nenapísali.“

Viac informácii o tejto možnosti nájdete na stránke www.zabky.sk

Žabky vznikli v roku 2005 ako združenie zaoberajúce sa prácou s deťmi a mládežou. Za viac ako desať rokov svojej práce sa vyprofilovali najmä ako združenie, ktoré na základných a stredných školách poskytuje neformálne vzdelávanie v prierezových témach a taktiež organizuje pobytové podujatia, či pre samotné deti, alebo aj pre ich rodičov. Žabky sa orientujú najmä na zvyšovanie mediálnej gramotnosti a teda vyučovanie mediálnej výchovy. V roku 2009 získali akreditáciu Ministerstva školstva vedy, výskumu a športu SR a v roku 2014 vydali aj tri učebnice pre základné školy.

Mirka Langerová
Foto: pixabay.com


Tags:

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zakázané zákazky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems