Hmla v Šope odkrýva životy umelcov

| Pozvánky | 16. 9. 2016

Dve miestnosti, dve obrazovky a hmla. Tak vyzerá výstava Tomáša Makaru s názvom The Fog, ktorú si v Šope môžete pozrieť do 3. októbra.

Projekt mladého slovenského autora vychádza z videí natočených v roku 2015 počas dvojmesačného rezidenčného pobytu v poľskom Vroclave: „Môj umelecký program je z veľkej časti postavený na tom, že skúma úlohu umelca, jeho postavenie v spoločnosti. Vytipoval som si miestnych umelcov a spoločne sme hľadali momenty, prečo robia, to čo robia, ako sa cítia v úlohe umelca v rámci svojho najbližšieho okolia, ale tiež v rámci spoločnosti. Zúčastnení často prenikli hlboko do svojich osobných identít a prezradili veci, ktoré by bežne nepovedali ani rodičom,“ približuje svoj zámer Tomáš.

foto-1

Fog ako nástroj odhaliteľnosti
Súčasťou výstavy je aj suchý dym predstavujúci fog – hmlu. Tá je pre umelca  neuchopiteľným javom, kde sa skutočnosť zastiera, stáva sa subjektívnou: „Keď sa človek ocitne v hmle, strácajú sa vonkajšie podnety, ktoré ho rušia. V takomto nepopísanom priestore sa môže viac sústrediť na seba samého a podstatnejšie veci. Pre mňa bol tento projekt istým spôsobom zaujímavý v tom, že som sa cez iné osoby dozvedal niečo aj sám o sebe, keďže sám som súčasný umelec.

Výstava je prvou kapitolou väčšej štúdie. Jej cieľom je na jednej strane skúmanie osobných rozhodnutí umelcov, a zároveň vplyv ich profesie na každodenný život až po vzájomné vzťahy umenia, sveta biznisu a ekonomiky.

Lucia Korečková
Foto: Tatiana Takáčová

foto


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hmla v Šope odkrýva životy umelcov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems