Fínske kamarátstvo

| Editoriál | 12. 9. 2016

Fíni sú ako studený čumák. Nepripúšťajú si ľudí k telu a správajú sa ako severné počasie. Chladne! Toto sa hovorí o národe, ktorý pritom patrí medzi najšťastnejšie na svete a má jednu z najmenej skorumpovaných vlád (niekto by vravel, že aj celkom veľké množstvo samovrážd, ale tie sú porovnateľné s počtom v Nemecku či vo Francúzsku). Fíni si k telu síce nepustia kohokoľvek, ale ak áno, tak je to úžasné priateľstvo na celý život.

edit_15

Majka a Päivi v meste Labin.

Majka zo Spišskej Novej Vsi sa v rámci Európskej dobrovoľníckej služby dostala do chorvátskeho mesta Labin. Ubytovali ju s fínskou dobrovoľníčkou Päivi, pre ktorú to až také dobrovoľné nebolo. Päivi bola zvyknutá bývať a tráviť čas v súkromí a Majku si k telu začala púšťať až po mesiaci. „Dokonca jej prestali vadiť moje spontánne objatia a bozky na líce, čo na začiatku nebolo prípustné. Nakoniec sme spolu dobrovoľníčili sedem mesiacov a stali sa z nás výborné kamarátky. Päivi ma prišla pozrieť na Slovensko a o mesiac sa chystám ja za ňou.“

Dobrovoľníctvo môže priniesť kadejaký príbeh. A nielen v Chorvátsku. Kamarátov brat Stanislav Staš dosiahol v tejto sfére rešpekt pred celým Slovenskom. Založil vlastný portál dobrovolnihasici.sk, združuje mladých ľudí po celej krajine a je organizátorom súťaží v hasičskej pripravenosti. Niektorí dobrovoľní hasiči sú rovnocenní profesionálom, venujú sa prevencii požiarov, pri tých reálnych zasahujú často prví, uvoľňujú korytá riek, odčerpávajú zaplavené pivnice. S jedným rozdielom. Robia to zadarmo! Dobrovoľníctvo je práca, ktorá síce neprináša plat, ale za to kamarátstiev, zážitkov, skúseností a dobrého pocitu má na rozdávanie.

Blíži sa Týždeň dobrovoľníctva a od 16. do 22. septembra sa môžete zapojiť do niekoľkých prospešných aktivít. Ísť na prechádzku s vozičkármi, čistiť KVP, Alpinku alebo kúpele v Sobranciach, vyvenčiť psíkov v útulku. Tipy, ako pomôcť, nájdete na stranách aktuálneho vydania Zajtrajších novín. Lebo 15. číslo je vo veľkej miere venované DOBROdružnej práci.

Gabriela Krestián Kuchárová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fínske kamarátstvo

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems