Dobrovoľník = DOBROdruh

| Dobrovoľníctvo | 12. 9. 2016

Len 10 percent ľudí v Košickom kraji sa zapája do formálneho dobrovoľníctva, čo znamená, že iba každý desiaty človek pomáha v nejakej organizácii. Ukázal to výskum realizovaný v roku 2014. V západných krajinách sú tieto čísla mnohonásobne vyššie. Prečo je to tak?

dobro-2

Dobrovoľníci v rámci preventívneho Dňa AIDS v školách v roku 2012.

Dobrovoľník je človek, ktorý venuje svoj čas, chuť a energiu istej činnosti bez nároku na finančnú odmenu. Čiže vykonáva prácu bez toho, aby za to očakával mzdu. Prečo to potom robí? Dôvodov je viacero. Ideálnym a prvoradým zmyslom dobrovoľníctva by mal byť dobrý pocit z vykonanej práce. Človek niekomu alebo niečomu pomáha a jeho činnosť je preto dôležitá, nenahraditeľná a zmysluplná. Získava za to nové kontakty a známosti. Zdokonaľuje sa v určitej oblasti, rozširuje vlastné schopnosti, zručnosti, kompetencie a zároveň aj svoje portfólio. Uveďme konkrétny príklad. Dobrovoľníčka Mirka pracovala od šestnástich rokov s deťmi v detských domovoch a v letných táboroch. V súčasnosti koordinuje dobrovoľníkov na plný pracovný úväzok a dobrovoľníctvo jej ostalo srdcovou záležitosťou. Dobrovoľník Martin pracoval s deťmi už počas štúdia na vysokej škole. Pomáhal v rôznych organizáciách a jedna z nich mu po skončení štúdia poskytla aj trvalé pracovné miesto. Teraz je manažérom novovytvoreného pracoviska organizácie pre deti odchádzajúce z detských domovov. Dobrovoľníčka Jana pomáhala istej organizácii s administratívou už počas strednej školy. Dalo jej to dobrý základ k tomu, aby si po vyštudovaní založila vlastnú organizáciu, ktorá funguje už 12 rokov.

„Dobrovoľníctvo nie je náhrada platenej práce. Je to spoločenský status.“

Týždeň dobrovoľníctva
Na Slovensku sa slovo dobrovoľník niekedy spája s názorom, že je to niekto, kto si nedokáže nájsť platenú brigádu či „normálnu“ prácu. No dobrovoľníctvo nie je náhrada platenej práce. Je to spoločenský status. Dobrovoľníci na Slovensku ročne odpracujú tisícky hodín. Pracujú s deťmi v obciach, chodia do domovov sociálnych služieb za chorými či nevládnymi, aj do útulkov so zvieratami. Pomáhajú pri čistení vodných plôch a parkov. Nie každý dostane vďaka dobrovoľníctvu pracovnú ponuku, ale určite získa znalosti a skúsenosti, naučí sa pracovať v tíme a s rôznymi skupinami ľudí.

Ak ste dobrovoľníctvo ešte neskúšali, staňte sa na niekoľko hodín či dní DOBROdruhmi.

Už 16. septembra sa začína Týždeň dobrovoľníctva a vybrať si môžete z desiatok rôznych  aktivít. Ich zoznam nájdete na www.dckk.sk/tyzden-dobrovolnictva/aktualne-ponuky/ alebo sa informujte na telefónnom čísle 0905 601 861 u Mirky Langerovej z Dobrovoľníckeho centra Košického kraja.

Mirka Langerová
Foto: archív DCKK


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Dobrovoľník = DOBROdruh

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems