Čítanie v parku

| Pozvánky | 19. 9. 2016

Občianske združenie Slniečkovo a Knižnica pre mládež mesta Košice pozývajú na celodenné podujatie Čítanie v parku, ktoré ponúkne zážitkové čítania, stretnutia so spisovateľmi a tvorivé dielne s ilustrátormi. Zábavné podujatie na podporu čítania bude prebiehať v areáli Kasární/Kulturpark, na Kukučínovej 2 v Košiciach vo štvrtok 22. septembra 2016 v čase od 9.00 – 16.00 hod.

Občianske združenie Slniečkovo a Knižnica pre mládež mesta Košice pripravili bohatý program čítaní a tvorivých dielní, ktorý v areáli bývalých košických kasární už tento štvrtok ponúkne zaujímavé stretnutia s Oľgou a Ľubomírom Feldekovcami, prekladateľkou detských kníh Danielou Lozanovou, básnikom Valentínom Šefčíkom, ilustrátorkami Zdenkou Błońskou-Záborskou a Noemi Ráczovou a Viki Marcinovou a Tiborom Hujdičom, propagátormi čítania.

v-sefcik

Viac o projekte hovorí Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice: „Zámerom projektu je spolu so známymi autormi a ilustrátormi spopularizovať čítanie,literatúru a peknú knihu pre deti a mládež. Našim hlavným cieľom je ukázať,že kvalitná literatúra pre deti a mládež je zábavná aj poučná zároveň. Chceme takto upozorniť rodičov a verejnosť na význam, potrebu a dôsledky čítania resp. nečítania u detí a mládeže a tiež prehĺbiť ilustračné vnímanie krásy detských kníh.“Čítanie v parku s jeho celodennými aktivitami pre deti a rodičov zahŕňajú dramatizované a zážitkové čítania v podaní pána Mrkvičku, Tibora Hujdiča, známeho propagátora čítania a veselé i vážne rozhovory s manželmi Oľgou a Ľubomírom Feldekovcami. „Medzi seba sme pozvali aj Viki Marcinovú, prekladateľku a editorku, ktorá sa venuje podpore skorého čítania s deťmi a verí, že čítanie je liekom pre dušu, a to nielen pre tú detskú.“ Jej aktivity, názory a rady o čítaní môžete nájsť na jej stránke citajmesispolu.sk. Ďalším hosťom projektu bude básnik Valentín Šefčík, ktorého očarila práca s deťmi a ktorý okrem písania pracuje ako riaditeľ základnej školy v Bertotovciach.„Valentín Šefčík napísal úžasnú básnickú knihu s názvom Bola raz jedna láska, ktorá na knižnom trhu podľa mňa nemá, čo sa týka témy, konkurenciu. Je určená deťom a je úplne celá o láske, ktorá je krásna i vážna,no môže byť aj veselá a humorná. Veľmi sa na jeho účasť tešíme, pretože vieme, že ho deti jednoducho zbožňujú, rovnako ako on ich.“

feldekovci

Každý samozrejme vie, že neoddeliteľnou súčasťou kníh sú ilustrácie. „U tých detských sú rovnako dôležité ako sám príbeh, keďže všetky deti a najmä tie malé čítajú aj prostredníctvom obrázkov vhodne umiestnených pri texte. Rozhodli sme sa preto do projektu zapojiť aj autorov detských ilustrácií“, informuje Iveta Hurná. V tvorivých dielňach sa návštevníkom predstavia Zdenka Blonská– Záborská a Noemi Ráczová, ktoré prídu spolu so svojimi študentmi zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach. „Špeciálnym hosťom podujatia bude prekladateľka Daniela Lozanová, ktorá do slovenčiny prekladá taliansku spisovateľku pre deti a mládež Angelu Nanettiovú.“ Tá si získala priazeň mladých slovenských čitateľov knihami ako Muž, ktorý pestoval kométy, Adalbertov denník či Môj dedko je čerešňa.

„Celé to bude o význame čítania a bude to zábava. Pozývam rodičov s deťmi a rovnako širokú verejnosť“, dodáva na záver Iveta Hurná.

citanie-v-parku

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a projektové aktivity budú realizované okrem Košíc aj v Prešove v priestoroch Ekoparku.

PROGRAM:

LitPark, budova Bravo, Kasárne/Kulturpark

09.00 hod. – Daniela Lozanová– Snívanie s Angelou Nanettiovou
10.30 hod. – Valentín Šefčík – Bola raz jedna láska
11.30 hod. -Oľga a Ľubomír Feldekovci – Rozprávky, básničky a príhody
14.15 hod. – Tvorivé dielne so Zdenkou Błońskou – Záborskou, Noemi Ráczovou a študentmi Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach

Budova Foxtrot, Kasárne/Kulturpark

09.00 hod. – Tibor Hujdič alias pán Mrkvička číta s radosťou a pre radosť
10.00 hod. – Viki Marcinová – Prečo toľko rečí okolo čítania alebo Nebolo by lepšie dať syna na tenis?
10.00 hod. – Tvorivé dielne so Zdenkou Blonskou, Noemi Ráczovou a študentmi Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach
11.00 hod. – Tibor Hujdič alias pán Mrkvička číta s radosťou a pre radosť
14.15 hod. – Tibor Hujdič alias pán Mrkvička číta s radosťou a pre radosť

 


Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čítanie v parku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems