SteelPark má nové vedecké „hračky“ z Debrecína

| K13 a VÝMENNÍKY, Veda | 22. 7. 2016

Množstvo výskumov ukazuje, že učiť by sa malo hravo a interaktívne. Preto vzniklo v Kasárňach/Kulturparku parádne centrum SteelPark, kde sa s vedeckými hračkami chodia hrať deti, ale aj dospelí. Najnovšie v ňom pribudlo sedem zážitkových exponátov z vedeckého centra v Debrecíne. Umožnila to nová spolupráca medzi SteelParkom a Agorou.

steel 1

Exponát Pomiešané tváre zmixuje tváre aj postavy dvoch ľudí. Foto: Maroš Simon

Kreatívna fabrika SteelPark ukazuje mladým ľuďom, že veda je zábavná, hravá a objavná. Aby zistili, ako funguje laser či magnetické pole, nepotrebujú poučky ani vzorce. V zábavnom technickom centre si zahrajú hry, vyskúšajú interaktívne exponáty a logicky pochopia princíp fyziky či iných vedných disciplín. Najnovšie môžu skúsiť sedem nových exponátov z vedeckého centra Agora v Debrecíne. „V januári sa do SteelParku prišli pozrieť ľudia z Agory a veľmi sa im tu páčilo. Začali sme sa rozprávať a takmer logicky z toho vyplynul nápad o spolupráci. Obe naše centrá sa zameriavajú na popularizáciu vedy hravým spôsobom, aby ju pochopili aj deti a mládež. Výmenou exponátov im umožníme spoznať nové veci a rozšíriť si vedomosti,“ hovorí Zuzana Filčáková, projektová manažérka SteelParku. V apríli priamo v centre Agora podpísali dohodu o spolupráci, pozreli si všetky exponáty a vybrali si z nich šesť. Do Agory na oplátku putovalo sedem (Galsovo dielo, Magnetický futbal, Magnetický ježko, Robotický futbal, Ako putuje laser, Zviditeľníme magnetické pole). To všetko vďaka druhej zmluve o výmene exponátov, ktorú centrá podpísali 1. júla 2016.

steel 4

Do debrecínskeho centra Agora putoval košický exponát Magnetické kyvadlo. Foto: Agora

Vyskúšali sme si iluzívne obrazy a vymenili nos
Debrecínske centrum Agora poslalo predmety približujúce fyzikálne javy a ilúzie. Na exponáte Pretláčanie rukou (Szkander) si zmeriate svoju silu. Stačí uchopiť rúčku, tlačiť na ňu do strany a na displeji sa zobrazí hodnota vašej sily. My sme to dali na 50 newtnov!

Tajomstvo pyramíd (A piramisok titka) je exponát, ktorý ponúka logické pochopenie ťahania bremena na naklonenej rovine. Pravdaže sa ťahá ľahšie, ak má rovina menšie stúpanie, no musí sa ťahať na dlhšej trase. Jednoduché stroje – naklonenú rovinu, kladku a páku – poznali už v staroveku a niektorí si dokonca myslia, že naklonenú rovinu používali otroci pri stavbe pyramíd.

Hudobná hra Shepard piano (Shepard zongora) oklame uši. Poukazuje na hudobný paradox, podľa ktorého, ak prechádzame klávesmi do jednej alebo do druhej strany, počujeme čoraz vyššie alebo nižšie tóny. V skutočnosti sa opakuje tá istá oktáva. Stupnica vypracovaná Rogerom Shepardom sa neskladá z osobitných tónov, ale každý z nich je kombináciou viacerých tónov rôznych výšok. Pri postupnom stláčaní klávesov sa mení hlasitosť týchto komponentov. Ak je zmena nastavená správne, na konci stupnice počujeme o oktávu vyšší tón, hoci zariadenie vydáva tón rovnaký ako na začiatku.

Na zariadení Preťahovanie lanom (Kötélhúzás) deti pochopia, že ak sa kladkostroj skladá z viacerých kladiek, nemusia vyvinúť takú veľkú silu a vyhrajú súboj. No lano musia ťahať po dlhšej dráhe. Podľa pravidiel fyziky je totiž vykonaná práca násobkom vyvinutej sily a dráhy.

steel 3

Na exponáte Preťahovanie lanom deti pochopia, že ak sa kladkostroj skladá z viacerých kladiek, nemusia vyvinúť takú veľkú silu a vyhrajú súboj. Foto: Agora

Pomiešané tváre (Összekevert arcok) nás zaujali najviac. Je to zábavná hra pre dvoch, ktorá vám zmení nos, oči či ústa. S kamarátom si sadnite na dve strany zrkadla skladajúceho sa z pásikov tak, aby sa vaše tváre pomiešali. Takto uvidíte časti vlastnej tváre a časti tváre druhého.

Vodopádová ilúzia (Vízesés-illúzió) umožní vidieť statický obraz v pohybe. Stačí hľadieť 20 sekúnd na točiacu sa špirálu, a potom sa pozrieť na obraz s mrakmi. Tie sa budú pohybovať. Podľa predpokladov vnímame pohyb tak, že náš mozog vyhodnotí signály nervových buniek, ktoré rozpoznávajú pohyby do rôznych smerov. Ak sa pozeráme na stály obraz, tieto signály sú v rovnováhe. Ak však dlhší čas pozorujeme pohyb, bunky zodpovedné za pozorovanie pohybu sa unavia. Ak sa potom pozrieme na stály obraz, bunky zodpovedné za pozorovanie opačného pohybu budú aktívnejšie, z tohto dôvodu náš mozog vníma pohyb v opačnom smere ako predtým.

steel 2

Aby ste zistili, akú máte silu, stačí uchopiť rúčku, tlačiť na ňu do strany a na displeji sa zobrazí hodnota v Newtnoch. Foto: Agora

Posledným exponátom je Otáčajúci sa lievik (Forgó tölcsér). Ak sa budete na  otáčajúci lievik pozerať aspoň pol minúty, začne vás priťahovať.

Vedecké hračky si v Kasárňach/Kulturparku môžete vyskúšať do konca decembra. SteelPark je otvorený utorky až piatky od 11:00 do 18:00, soboty a nedele od 14:00 do 18:00.

 Gabriela Krestián Kuchárová


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: SteelPark má nové vedecké „hračky“ z Debrecína

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems