Vystavujú Brunovský, Tállová a Mathé

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 24. 6. 2016

Založil Bienále ilustrácií Bratislava, vytvoril jedny z najvýznamnejších grafík a malieb a tento rok by oslávil 80-tku. Albín Brunovský vkladal do svojich diel nápad, nekonvenčnosť a hru. Veď v niektorých (Arcimboldove zrkadliace sa portréty) využil optický klam, v iných ovocie (portrét Rudolfa II.) a veľvyslancovi namaľoval lebku, ktorú vidieť iba pri pohľade zboku. Aj preto by deti skláňali klobúky, keby ich nosili. Výstava je primárne určená tým najmenším a zistia na nej, že obraz otočený dolu hlavou pripomína ľudskú tvár, že predmety sa zrkadlia a hry môžu mať perspektívu. V priestore inšpirovanom jeho ilustráciami rozprávkových kníh nájdu strašidelný les plný stromov so svietiacimi prízrakmi. Dostanú sa do ježibabinej pece, zošmyknú sa z komína a zdolajú preliezačku cez bralo z knihy Malá morská panna. Malým intelektuálom poslúžia na hru zväčšeniny jeho československých bankoviek a známok.

Výstava Klobúk dolu, pán Brunovský sídli od 6. júla do 25. septembra v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku. Jej poznávacie znamenie sú klobúky, lebo tie mal Albín veľmi rád.

vystavy 1_KlobukdolepanBrunovsky10

Výstava Klobúk dole, pán Brunovský. Foto: archív K13

Ak už budete v Kasárňach, odskočte si aj do Galérie Alfa za Luciou Tállovou. Mladá umelkyňa sa pohrala s inšpiráciou mora a vznikli tak objekty, koláže, akvarely z tušových malieb morských horizontov na papieroch a historické pohľadnice a fotografie s typickou prímorskou scenériou. Zaujímavosťou je, že Lucia svoje zbierky zatvára do rámov ako do vitrínok. Diela dotvára čiernou linkou, stužkou, škvrnou, pokrčeným papierom a čipkou. Ak by toho bolo málo, pozrite si videoanimáciu. Vernisáž je 29. júna a výstava Before the beginning after the end trvá do 4. septembra.

vystavy 2_ lucia tallova

Výstava Lucie Tallovej.

Do tretice pozývame do Kunsthalle. Výstava Ján Mathé pre 21. storočie sa otvára 14. júla a končí 11. septembra. Viac o nej si môžete prečítať na s. 8.

mathe

Ján Mathé, Plod života.

Gabika


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vystavujú Brunovský, Tállová a Mathé

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems