Spevácke zbory rozvibrujú Kunsthalle

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 2. 5. 2016

Aj v tomto roku sa v Košiciach uskutoční prehliadka, ale nie hocijaká. Spevácka! V Kunsthalle/Hale umenia sa odprezentujú zbory nielen z východného Slovenska. Adamcove dni 2016 pripadli na 27. až 29. mája. S prestávkami sa konajú už od roku 1983. Aktuálne pôjde o jubilejný 10. ročník spomienky na významného hudobného skladateľa Vojtecha Adamca.

Cieľom prehliadky pod názvom Adamcove dni je najmä oživiť tradíciu zborového spievania. Koncom mája vystúpia jednotlivé zbory s vlastnými piesňami a okrem toho aj s povinným renesančným dielom od Taliana Giovanna Gastoldiho. Spevácke telesá zaspievajú aj skladbu zloženú zvlášť pre tieto dni. Autorom je slovenský hudobný skladateľ Norbert Bodnár. „Ide o to, aby skladby neboli prehnane technicky náročné, aby ich zbory radi spievali. Keď dirigent prinesie skladbu, ktorá sa zboristom nepáči, vždy ju budú spievať neradi, až napokon z repertoáru vymizne,“ prezradil Karol Petróczi, člen festivalového výboru a odbornej komisie. Nepôjde o typickú súťaž. Odborná porota skôr zbory a jednotlivých zbormajstrov nasmeruje na správnu cestu. Zaspievajú z každého rožku trošku. „Nechceli by sme, aby bol repertoár úzko špecializovaný len na cirkevné zbory. Radi si vypočujeme aj klasické skladby, počnúc renesanciou, cez barok až po súčasnosť. Takisto máme nádherné úpravy slovenských ľudových piesní.“

a77a70614ff43119e0967e75193894fc

Vojtech Adamec – legendárny muzikant

„Vojto Adamec bol skvelý zbormajster, myslím, že nadčasového významu, cenený v celom bývalom Československu, znalý folklóru. Pôsobil aj v Lúčnici. Zborové hnutie malo veľké zázemie a keď sa organizovali spoločné podujatia, tak sa ich zúčastnilo veľmi veľa kvalitných zborov. Na Adamcove slávnosti potom nadväzovali ďalšie akcie. Za všetkým bolo cítiť osobnosť Vojtecha Adamca,“ uviedol Karol Petróczi. Popri práci s profesionálnym orchestrom umelecky viedol Ľudový spevokol učiteľov Slovenska a od roku 1964 aj Košický spevácky zbor učiteľov.

Lucia Korečková


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spevácke zbory rozvibrujú Kunsthalle

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems