Retro Bicykel uvádza – Spoznajte Košice na dvoch kolesách

| Téma čísla | 16. 5. 2016

Požičajte si bicykel na Hrnčiarskej ulici a vráťte ho napríklad v Tabačke/Kulturfabrik. Od marca funguje v Košiciach nová požičovňa – Retro bicykel. Okrem starých vynovených bikov v nej nájdete aj elektrobicykle vhodné na dlhšie trasy. My sme si požičovňu otestovali sa vlastnej koži. Alebo nohách?

Vysadli sme na bicykle s cieľom spoznať Košice na dvoch kolesách, dostať sa na miesta, kde sa autá či autobusy nedostanú. Požičali sme si city bike a elektrobicykel. „Elektriku“ odporúčame vziať najmä vtedy, ak vás trápia boľavé kĺby. Nasledujúce trasy by vás mohli inšpirovať v tom, aby ste pešiu turistiku po meste vymenili za pohľad zo sedadla bicykla.

DCIM100GOPRO

City bike sme odparkovali pred jednou z najvýznamnejších pamiatok Košíc – Dómom sv. Alžbety.

Trasa A – Za kultúrou

Košice niesli v roku 2013 titul Európske hlavné mesto kultúry. S podujatiami sa u nás roztrhlo vrece a ich tradícia našťastie pokračuje ďalej. Druhú cestu sme odštartovali v Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici. Deti sa tam zahrajú v Steel Parku, medzi knihami v Knižnici pre mládež mesta Košice objavia nové príbehy a rodičia môžu zatiaľ ochutnať kávu v Pavilóne Papa. Okrem toho sú Kasárne centrom širokého spektra rôznych kultúrnych podujatí. Chceli sme toho postíhať ešte viac, a tak sme sa po Štúrovej prebicyklovali na Hlavnú ulicu. Prvou zastávkou bola Východoslovenská galéria, ktorú nájdete aj na neďalekej Alžbetinej ulici. S trdelníkom v jednej ruke a s riadidlami v druhej sme sa dostali až na Námestie maratónu mieru. Nachádzajú sa tu budovy Východoslovenského múzea plné stále nových expozícií. Ale asi najvýznamnejšou je Košický zlatý poklad. Neďaleko, na Gorkého, sme zašli do Tabačky/Kulturfabrik. Na miesto, kde to koncertmi, divadlami, párty, prednáškami, kvízmi, trhmi či festivalmi žije každý deň. Po tejto zastávke sme pokračovali v návštevách múzeí. Vrátili sme sa späť na Hlavnú k Slovenskému technickému múzeu. Ďalej sme nakukli do Šopa Gallery, sídliacej vo Vitézovom dvore. Trasu Za kultúrou sme ukončili na Alžbetinej ulici, kolmo od Dómu sv. Alžbety, kde je Múzeum Vojtecha Lӧfflera aj Bábkové divadlo Košice.

bike5

Redaktorka Lucka pózuje na Bielom námestí v Kasárňach/Kulturparku.

Trasa B – Pre gurmánov

Počas našich cyklistických prechádzok sme poriadne vyhladli. Po zmrzke a trdelníku sme zamierili k Jakabovmu palácu na dobrý burger Grange. Musíme však povedať, že v Dobrých časoch na Čajkovského nám chutil ešte viac. Na kvalitné menu môžete zájsť aj do reštaurácií na Hlavnej. Odporúčame Piano Café, Med Malinu či Republiku Východu. Chutnú pizzu a šaláty majú v Maxi pizzi na Poštovej. Vetrom ošľahaní sme sa ohriali pri fajnovej káve a čaji v Schalkháze.

Trasa C – Rekreačná

Poslednou a najdlhšou trasou, ktorú sme absolvovali bola cyklisticko-turistická. Páčila sa nám najviac, dostali sme sa z centra do prírody. Košická kotlina so svojimi okolitými kopcami a vodnými plochami ponúka omnoho viac. Na túto jazdu odporúčame vziať si spomínané elektrobicykle. Ušetria čas, bicyklovanie nebude náročné ani do kopcov a ocenia ich najmä ľudia so zdravotnými problémami. Viete sa vydať dvomi smermi. My sme si zvolili rekreačnú oblasť Jazero na sídlisku Nad jazerom. Z Hrnčiarskej sme sa cez Mestský park dostali až k cyklistickému chodníku. Ak prejdete cez železničnú stanicu a Palackého ulicu popod mosty, za Strednou odbornou školou železničnou Košice sa popri rieke Hornád napojíte na cyklisťák. Na elektrobicykloch sa pohodlne dostanete aj na opačný smer, na Alpinku či Bankov. Z Hlavnej ulice sa smerom na Východoslovenské múzeum dostanete na Komenského ulicu a cyklistický chodník vedúci až do Čermeľa, obľúbené miesto pre rodiny s deťmi. Mnohé trasy sa nachádzajú aj v priľahlých lesoch. Vyjdete po nich až na kopec Bankov či Alpinku s rôznymi detskými atrakciami a ohniskami.

1 HLAVNA foto

Foto: Martin Krestián.

Trasa D – Pamiatky na dosah

Kebyže vám príde návšteva Nekošičanov a chceli by ste im ukázať naše pamiatky netradične na bicykli, skúste ísť na to takto. Osobne si nevieme predstaviť Košice bez Dómu sv. Alžbety. Najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe sa pýšime, kde môžeme. Po jej oboch stranách stoja Urbanova veža a Kaplnka sv. Michala. Keďže sme časom dostali chuť na zmrzlinu, vydali sme sa od dómu k bývalému Andrássyovmu palácu, teda k dnešnej Aide. Cestou uvidíte Levočský dom, najstarší v Košiciach, ale aj Premonštrátny kostol, známy aj ako Kostol najsvätejšej trojice. Po zopár metroch na nás zo strechy „zakývala“ socha žobráka. Takzvaný Žobrákov dom nesie so sebou zaujímavú legendu až zo 14. storočia. Podľa nej si dom postavil žobrák z milodarov, ktoré dostal. Blízko sa tiež nachádza ďalšia dominanta Košíc – Immaculata, morový stĺp postavený na niekdajšom popravisku. Všetky tieto pamiatky sa nachádzajú na Hlavnej ulici, takže ak pôjdete po cyklistickom chodníku, ani jednu nevynecháte. My sme si niektoré pozreli aj dvakrát. Z Hlavnej sme odbočili na Univerzitnú. Dostali sme sa tak na ďalšie naše obľúbené miesto k Miklušovej väznici a Rodoštu – pamätnému domu Františka II. Rákocziho. Prvú trasu sme ukončili tam, kde aj začali. Na Hrnčiarskej ulici 8 v požičovni Retro bicykel.

bike2

Energiu sme si dobili chutnou kávou na Hlavnej ulici.

Požičovňa Retro bicykel

Hlavné stanovisko požičovne Retro Bicykel aktuálne sídli na Hrnčiarskej ulici 8. V priebehu mája a júna  ju nájdete aj v Tabačke na Gorkého 2, v Sportcome outdoor na Hlavnej 5, na železničnej stanici a v Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej 2. V budúcnosti zaparkujete bicykel aj vo Visit Košice na Hlavnej 59, a tiež v Detskom areáli na Aničke. Keď si bicykel požičiate na niektorom z týchto miest, neznamená to, že ho na danom mieste musíte aj vrátiť. Odovzdať ho budete môcť na ktoromkoľvek inom spomínanom stanovišti.

„Našou filozofiou je spájať ľudí, cyklistov aj necyklistov, zdravý životný štýl a zelenú energiu bez áut do jedného celku. Vytvoriť pre cyklistickú komunitu, ale aj pre bežnú verejnosť príjemné miesto na relax.“

Priznáme sa, elektrobicykel sme na začiatku trochu odsudzovali, ale napokon bola jazda na ňom celkom zábavná. Vyzerá ako horský, no má v sebe elektronickú vecičku, ktorá vás poháňa vpred. Biky si viete požičať na deň, dva, víkend aj na mesiac. Dostanete mapku zo zaujímavými tipmi na návštevu košických miest. V požičovni nájdete bicykle pre celé rodiny s deťmi, seniorov aj pre zaľúbencov. Ide o tzv. tandem. „Našou filozofiou je spájať ľudí, cyklistov aj necyklistov, zdravý životný štýl a zelenú energiu bez áut do jedného celku. Vytvoriť pre cyklistickú komunitu, ale aj pre bežnú verejnosť príjemné miesto na relax,“ prezradil nám majiteľ požičovne Martin Fabula.

bike7

Požičovňa Retro bicykel ukrývaj aj príjemné posedenie pri káve s možnosťou pozrieť si rôzne cyklistické preteky.

Súčasťou požičovne na Hrnčiarskej je aj bike shop a priestor na posedenie s priateľmi pri dobrej káve alebo čaji. My sme si počas jej návštevy vychutnali domáce koláče z neďalekej Raňajkárne Rozprávka. Priamo v požičovni je zriadený aj obchod s retro bicyklami a rôznymi doplnkami. Ide o úplne nové originály bicyklov alebo zrekonštruované staré veterány. Nechýbajú v ňom kolobežky a odrážadlá pre najmenších. Zaujímavou je príležitosť nechať si vybraný bicykel dotvoriť podľa vlastných predstáv. Pridať kožené rúčky aj vlastné meno na rám bicykla.

Bicykel si viete požičať od 10 eur, elektrobicykel od 23 a kolobežku od 7 eur. Záleží na dĺžke požičania.

Novú požičovňu môžete sledovať aj na Facebooku. Stačí kliknúť na www.facebook.com/retrobicykelke.

Lucia Korečková
Foto: Martin Mitkov


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Retro Bicykel uvádza – Spoznajte Košice na dvoch kolesách

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems