Čo by si mal vedieť o festivale USE THE C!TY

| K13 a VÝMENNÍKY | 16. 5. 2016

Festival USE THE C!TY je oslavou nášho mesta. Jeho cieľom je pozrieť sa na Košice a jeho zákutia z inej perspektívy. Námestia, parky aj ulice, to všetko môže vplyvom umeleckých zásahov nadobudnúť úplne iný význam a využitie. Hoci len na zopár dní, zážitky v návštevníkoch doznievajú ešte dlho po jeho skončení.  Ôsmykrát sa o tom môžeš presvedčiť aj ty počas festivalového týždňa od 30. mája do 5. júna.

Svoj košický príbeh začal festival USE THE C!TY písať v roku 2009. Vtedy sa na fasádu Urbanovej veže prvýkrát premietali svetelné grafity. O rok neskôr mohli Košičania vidieť nezvyčajný tanečný dialóg medzi človekom a bagrom. Súčasťou ďalších ročníkov boli štrikované grafity, flash mob, hudba v električke, vystúpenia miestnych kapiel, divadiel a umelcov či rôzne iné formy pouličného umenia.

1 Hudba v električke je neodmysliteľnou súčasťu USE THE C!TY

Hudba v električke je neodmysliteľnou súčasťu USE THE C!TY.

Bunkrovisko pre malých aj veľkých

Každý rok si festivalový tím vyberá jedno netypické verejné miesto, na ktorom sa bude odohrávať časť programu. Zámerom je zmeniť vzhľad a využitie daného priestoru hravo, kreatívne a inovatívne. Tento rok sa USE THE C!TY vyhrá s Bielym námestím pred Kasárňami/Kulturparkom. Tu bude umiestnená dočasná stavba BUNKROVISKO. Jeho vzhľad bude vernou kópiou bunkra, ktoré si deti stavajú v rámci svojich detských hier.

Ôsmy ročník festivalu naďalej pokračuje v tradícii poskytnutia priestoru na prezentáciu seba a svojho talentu miestnym umeleckým zoskupeniam pred košickým publikom. Cieľom je umožniť tvoriť jeho obsah všetkým Košičanom, ktorí sa chcú podieľať na jeho pestrosti, kvalite a autenticite.

Renáta Zolnaiová
Foto: archív výmeníky

2 Festival sa hrá s verejným priestorom.

Festival sa hrá s verejným priestorom.


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Čo by si mal vedieť o festivale USE THE C!TY

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems