Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach pozýva na výstavu bonsajov

| Pozvánky | 6. 5. 2016

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Bonsai centrum Košice a Bonsai klub Košice pripravili štvordňovú výstavu bonsajov, kimon a japonských mečov pod názvom BONSAI CASSOVIA 2016. Výstava bude pre návštevníkov sprístupnená do nedele 8. mája 2016, v čase medzi 9.00 a 17.00 hodinou, na Mánesovej č. 23 v Košiciach.

„Harmonické spolužitie človeka s prírodou vytvorilo vo východoázijských kultúrach vzácny vzťah k drevinám – „mini stromom“ spojený s filozofiou života pestovateľa a modifikáciou živého organizmu. Výsledkom sú nádherné podoby známych aj exotických drevín a spolu s miniatúrnymi kompozíciami abiotických prvkov prinášajú do príbytkov estetickú dimenziu, zážitkovosť a atmosféru ďalekej, pre nás zaujímavej tajomnej kultúry a umenia. Príďte sa pokochať exponátmi prezentovanými na výstave bonsajov vytvorenej spolu s Bonsai centrom Košice a Bonsai klubom Košice,“ pozýva na výstavu doc. RNDr. Sergej Mochnacký, CSc., riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.

7.5.-BZ-bonsaje 071

Program výstavy bude spestrený ukážkami tvarovania bonsajov, predajom bonsajov a poradenskou činnosťou, ale aj rôznymi aktivitami. Návštevníci sa budú môcť počas výstavy osviežiť originálnymi čajmi ponúkanými Dobrou čajovňou. Súčasťou programu bude vystúpenie členov CassoviaKendo klubu pod vedením Blažeja Gála, ktorí návštevníkom predvedú staré bojové umenia Kendo a Iaido.

Zaujímavou aktivitou bude cvičenie starodávnej metódy zušľachťovania mysle a tela FALUN DAFA, nazývané aj FALUN GONG. „FALUN DAFA pozostáva z piatich cvičení, ktoré sú jednoduché, ľahko naučiteľné a mimoriadne účinné. Majú priaznivý vplyv na zdravie a prinášajú človeku pocit sviežosti, pokoja a vnútornej harmónie. FALUN DAFA okrem cvičení vedie ľudí k zušľachťovaniu vlastného charakteru a k nasledovaniu tradičných ľudských hodnôt pravdivosti, súcitu a znášanlivosti. FALUN DAFA sa po celom svete vyučuje zdarma. V tomto duchu si ho s nami budete môcť zažiť pri cvičení alebo meditácii v areáli botanickej záhrady“, vysvetľuje SlavkaDojčáková Borovská, ktorá sa FALUN DAFE venuje.

7.5.-BZ-bonsaje 135

Zároveň počas celej doby trvania výstavy si pod jej vedením budete môcť vyskladať farebný lotosový kvietok z papiera, ktorý sa skladá po celom svete s myšlienkou na podporu a pomoc ľuďom, ktorí sú za praktizovanie FALUN DAFI v Číne kruto prenasledovaní. „Každý, kto si zavesí tento lupienok mieru, morálne podporí zastavenie tohto prenasledovania, a posilní myšlienku na šírenie spravodlivých hodnôt po celom svete“, dodáva SlavkaDojčáková Borovská.

Netradičnou aktivitou počas soboty a nedele bude možnosť sa za malý poplatok prezliecť do japonských kimon. Návštevníci si taktiež budú môcť vypočuť klasické skladby HONKYOKU a hru na japonskú tradičnú bambusovú flautu SHAKUHACHI. Hru predvedie Mgr. art Daniel Čisárik, ktorý sa už viac ako 16 rokov venuje aj tušovým maľbám SUMI-E a japonskej kaligrafii SHODO. Tú bude na výstave priamo tvoriť a kaligrafie si budú môcť návštevníci taktiež zakúpiť.

7.5.-BZ-bonsaje 028


Tags: , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach pozýva na výstavu bonsajov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems