Veľkonočný beh v zoo si všimli aj českí susedia

| Mesto Košice, Šport | 4. 4. 2016

V Košiciach máme mnoho všelijakých unikátov. Jedným z nich je Beh v zoo. A aby bol ešte nezvyčajnejší, koná sa vždy na Veľkonočnú nedeľu. Tretí ročník odbehli súťažiaci 27. marca a účasťou, rovnako, ako po minulé roky, nesklamal. Športovci zo seba na jednej strane vybehali pár kilečiek, no na druhej uvoľnili miesto šunkám a klobáske zo sviatočného stola.

Nezisková organizácia Active life už po tretí raz zorganizovala v Kavečanoch Beh v zoo. S myšlienkou založiť niečo netradičné a športové sa organizátor podujatia Tomáš Gáll začal zahrávať približne pred tromi rokmi: „Spočiatku sme sa chodili otužovať do studeného jazera v mestskej časti Nad jazerom. Členom združenia aj okoloidúcim sa to zapáčilo, no ľudia nám vraveli, že by privítali aj nejaký beh.“ Výsledkom je bežecká nedeľa v rozlohou najväčšej zoo na Slovensku. „Dátum sme stanovili na Veľkonočnú nedeľu, aby to bolo ešte netradičnejšie, keďže v tomto čase mnoho športových podujatí v Košiciach, a vôbec na Slovensku, nenájdete. Mnohí sa venujú len veľkonočným zvykom a tradíciám.“

1 sposrt

Cieľom Active life je prinášať ľuďom pohyb a aktívny životný štýl, akým je napríklad aj beh, ale netradičnou a zábavnou formou. Po prvom ročníku Behu v zoo prichádzali samé pozitívne ohlasy. Atypické miesto pre jeden z najobľúbenejších športov na planéte zaujalo aj slovenské médiá. „Riaditeľ zoo bol nadšený. Volali mu kolegovia z iných zoologických záhrad, z Prahy aj Brna s tým, aké je to úžasné. Nie každá zoo môže niečo podobné usporiadať. Nie sú totiž dostatočne veľké.“

Bežecká divočina

Aktívne využiť sviatočnú nedeľu a vybehnúť na zoologickú trať sa rozhodli celé rodiny s deťmi, profesionálni aj rekreační športovci. Nechýbal medzi nimi dvojnásobný majster Slovenska v maratóne Jozef  Urban. Pre bežcov bola pripravená 6,5 kilometra dlhá trať. Deti sa mohli vyšantiť na 2,5 kilometrovom úseku, no vybehli naň aj tí menej zdatní dospelí. Tradične sa behu v košickej zoo zúčastňujú aj ľudia z iných miest. Napríklad z Moldavy nad Bodvou, Prešova, Starej Ľubovne aj z Popradu. Kto si v nedeľu neodniesol víťazstvo v základných kategóriách muži, ženy a deti, mal šancu zvíťaziť v inej „disciplíne“. „Každý beh je zakončený tombolou. Snažíme sa, aby boli ľudia motivovaní, a tak majú šancu získať rôzne pamätné predmety,“ povedal Tomáš Gáll. Tohtoročnou novinkou bolo udeľovanie účastníckych medailí. Bežecký čas účastníkov merali po prvýkrát čipy, čo podujatie značne skvalitnilo. O zábavu sa postaral DJ a ako v predošlých dvoch rokoch, aj teraz bol pripravený sprievodný program plný hier. Pohybové aktivity si užili najmä deti.

2 sport

A ako Beh v zoo vnímajú jej priami obyvatelia? Zvieratá sa podľa organizátora vytešujú. Najviac sa obávali toho, ako zareaguje na okolobežiacich ľudí emu. Tento vták to však zvláda v pohode.„Domáci obyvatelia“ si pri tejto akcii môžu konečne povedať, že sa majú na čo pozerať aj oni.

Celkový počet bežcov: 381 vrátane detí
Muži víťaz – Jozef Urban (25:02)
Ženy víťazka – Veronika Dugasová (30:52)
Najstarší účastník – Vojtech Kassay (1946)

Nezisková organizácia Activelife organizuje aj ďalší zaujímavý projekt Spoznaj behom Košice. Beháva sa po mestských častiach, po uličkách, o existencii ktorých ste možno ani nevedeli.

Lucia Korečková
Foto: Patrisse Labant

4 sporrt


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Veľkonočný beh v zoo si všimli aj českí susedia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems