Jedna záhradka vie zmeniť svet

| K13 a VÝMENNÍKY | 21. 3. 2016

Hovorí sa: „Zmeň seba, zmeníš celý svet.“ Zopár šikovných ľudí si povedalo, že zájdu ešte ďalej a rozhodli sa meniť svoje sídlisko. A darí sa im. Jedným z príkladov je Výmenník Wuppertálska a ich Malá škola záhradkárov. Tretí ročník odštartoval 16. marca a bude trvať do konca mája.

Vo výmenníku na Sídlisku KVP sa stále niečo deje. Keď som tam bola v januári, práve sa začínal workshop na výrobu prírodnej kozmetiky a začiatkom marca chystali výstavu Stret generácií. S príchodom jari má Wuppertálska pripravených niekoľko starých i nových projektov. Malá škola záhradkárov je edukačný projekt spojený s kreatívnou stránkou. Zastrešuje ho budúci doktorand botaniky Martin Pizňak a jeho cieľom je prebudiť v deťoch záujem o rastliny, pestovanie a tiež tvorivú činnosť v záhrade. Naučia sa vysádzať, presádzať, rozmnožovať a starať sa o každú plodinu. Celý proces vyvrcholí v máji, keď budú ich vlastnoručne pripravené rastlinky vysadené v spoločnej Komunitnej záhrade. Niektoré z nich si vezmú domov či do školy.

1 zah

Aby sa deti nehrali na ulici

Zdenka Košová, jedna z organizátorov podujatia o Malej škole záhradkárov hovorí: „Novinkou je, že deti nebudú pracovať len s rastlinkami, ale budeme recyklovať starý použitý materiál a vyrábať z neho eko grafity a nápisy. Celý proces je lektorovaný a všetko vzniká pod ich rukami.“ Tento rok sú do projektu zapojení piataci zo ZŠ Janigová. Vo výmenníku sa budú stretávať každú stredu od 12:25 do 13:35 v rámci jednej predĺženej vyučovacej hodiny.

2 ah

Dlhodobým cieľom komunitnej záhrady  i samotného Výmenníku Wuppertálska je prebudiť v deťoch záujem o tvorivú prácu a poznávanie nových vecí. „Je to veľmi trendy projekt, ktorým môžeme školám ponúknuť, aby deti trávili čas tu a niečo nové a zaujímavé sa naučili,“ dodáva Zdenka. Tak na tom možno predsa niečo bude, že stačí málo a svet môže byť lepším miestom. Ktovie, možno aj z lepších sídlisk.

Klára Hrenykóová
Foto: archív výmenníkov

3 zah


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jedna záhradka vie zmeniť svet

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems