Seniori vytiahli sane a lyže. Na Jahodnej sa uskutočnila zimná olympiáda

| Reportáž, Šport | 22. 2. 2016

Dôchodcovia, ktorí naháňajú zľavy po supermarkete? Zabudnite! Svet vitálnych seniorov z Košíc sa točí okolo skutočného športu a zábavy. Pravidelne sa zúčastňujú behov, turistických pochodov, súťaží a na záver sezóny si sily premeriavajú na olympiáde. Na tej zimnej bolo rušno a veselo. 116 dôchodcov sa stretlo na Jahodnej, aby si zmerali sily v sánkovaní, bobovaní, kĺzaní, behu na lyžiach a v slalome.

Na kus reči s organizátorom Jánom Cabanom

Týždeň pred olympiádou sme sa stretli s predsedom Organizačného výboru seniorov Jánom Cabanom. Dvadsať rokov organizoval podobné podujatie pre U.S. Steel Košice a po odchode do dôchodku si to priniesol do Rady seniorov. Tento rok organizujú druhý ročník zimnej a tretí ročník letnej olympiády. Sú teda len na začiatku, ale záujem dôchodcov je evidentný. „V prvom roku sa prihlásilo 150 členov, v druhom už cez 200. Túto zimnú olympiádu sme museli limitovať kvôli lokalite a prostrediu a máme 116 súťažiacich, ktorí sa „pobijú” o medaily v disciplínach ako zjazd na sánkach, boboch, umelohmotných tanieroch, beh na lyžiach a slalom. Ide nám najmä o zábavu, pospolitosť a pobyt v prírode, ale netreba zabúdať, že všetci dôchodcovia to berú vážne a každý chce zvíťaziť. Veď je to ešte spartakiádna generácia, ktorá sa v minulosti veľa pohybovala, súťažila a tá súťaživosť je jej prirodzenosťou. Keď sa na štart na 60 m počas poslednej letnej olympiády vedľa seba postavilo 29 žien, tlačili sa vedľa seba s nesmiernym nasadením, lebo každá chcela vyhrať, tak človek ani nevedel, či sa má smiať, alebo plakať. Pravdaže v dobrom,” spomína s humorom Ján Caban. Treba dodať, že súťažiť na olympiáde môžu len členovia seniorských klubov vo veku 60+. Podľa Cabana tak predchádzajú možným zdravotným rizikám. „Hoci sú disciplíny prispôsobené veku, často si vyžadujú nemalú fyzickú námahu. Našich dôchodcov poznáme, vieme, akí sú aktívni, a teda, či môžu štartovať v súťažiach. Seniorské kluby počas celého roka organizujú pohybové aktivity. Turistika, vychádzky, behy. Letná aj zimná olympiáda sú ich vyvrcholením,” vysvetľuje Ján Caban.

1618081_1060679443999781_1496020738589555239_o

Dôchodcovia sa môžu prihlásiť iba elektronicky, a to môže byť pre mnohých z nich strašiakom. Rada seniorov však trochu „pritlačila” a podnietila tak prácu s internetom. „Nemáme čas na súťaži prepisovať prihlášky z papierov do počítača, a tak sa snažíme seniorov podnietiť v práci s technikou. Vďaka tomu zistili, že nie je pošta ako pošta a že poslať mail nie je až také náročné,” vysvetľuje Ján Caban svoju technickú požiadavku. Tá, ako sme zistili, prekážkou nebola. Kto nevedel, poprosil vnúčatá a na Jahodnú sa vybavil veľkokapacitný autobus.

Ako bolo na Športovej olympiáde seniorov

Zimná Športová olympiáda seniorov 2016 sa konala 11. februára na Jahodnej v rámci projektu Európske mesto športu. Zúčastnilo sa jej 116 seniorov, najstarší mal 81 rokov, najstaršia žena 78. Práve najstarší účastník dostal tú česť zniesť olympijskú fakľu. Čo zniesť, zlyžovať s ňou zjazdovku! Mimochodom Karol Laco má aj dobrý recept na dlhovekosť a kondičku: „Dôchodcovia a ľudia vo všeobecnosti by sa nemali prejedať! Moja mama žila veľmi striedmo, viac bola hladná ako najedená, a preto bola v dobrej forme a dožila sa skoro 97 rokov. No keď sa o ňu začali starať netere, dali jej, čo na očiach videli, veľa jedla, prestala sa hýbať a začalo ju to obmedzovať. Preto sa jej aj zhoršil stav.“ Aj najstaršia účastníčka pani Valéria sa drží vo forme vďaka pravidelným prechádzkam. Dokonca aj s kardiostimulátorom absolvovala sánkovanie a že jej to celkom dobre šlo. Nemyslite si, že olympiáda to bola iba na oko. Olympijský oheň, symbolické vztýčenie vlajky mesta Košice, hymna Slovenskej republiky. Úvod parádny a šlo sa súťažiť.

„Ešte nikdy som sa nebobovala a je to veľká sranda. Taktiku som odkukala od vnúčat a zabávam sa pritom.“

Výkony, pády a radosť
Najnáročnejšie disciplíny boli beh na bežkách a slalom. Človek sa až čudoval, koľko energie a kondičky sa berie v dôchodcoch. Asi to bude tým, že mnohí sú aj bývalí športovci. Medzi nimi Milan Brutovský, ktorý dobehol ako prvý: „Behalo sa ťažko a konkurencia bola silná. Mnohí chlapi na bežkách vyrastali ako aj ja. A hneď po štarte nás zbrzdili pády, no ja som mal šťastie a vyhral som to.“ Na pád mal smolu Michal Sepeši, ale aj tak skončil druhý. Mimochodom Michal v lete skoro každý deň bicykluje 60 km a to vo veku 70 rokov! Ženy štartovali len tri, ostatné si brúsili zuby na sánky a boby. A tu to už vrelo dobrou náladou. Niektorí sa totiž bobovali prvýkrát v živote. „Ešte nikdy som sa nebobovala a je to veľká sranda. Taktiku som odkukala od vnúčat a zabávam sa pritom. Takéto súťaže sú dobré nielen pre náš vek, ale aj pre zdravie. Veď sme v prírode a hýbeme sa,“ pochvaľovala si Ľudmila Balogová. Seniori sa povzbudzovali, smiali a dokonca držali palce súperom, najmä Vojtechovi Csordásovi. Ten sa rozhodol skĺzať kopec na smaltovanom vandlíku a keď to nešlo, do cieľa dobehol. Pri pohľade na šťastných a športujúcich seniorov vám prebehne hlavou veľa pekných myšlienok. Uzavrieme to ale krédom 62-ročného účastníka Jána Hogyu. „V deň keď beháš, nestarneš.“

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: EMŠ

12694944_1060679500666442_5315111593032144184_o

12657827_1060678990666493_6634370092860194629_o


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Seniori vytiahli sane a lyže. Na Jahodnej sa uskutočnila zimná olympiáda

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems