Zahrajme sa s hudbou

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 14. 12. 2015

Hrať hudbu a hrať sa s hudbou sú dve rozdielne veci. Je však skvelé, ak sa spoja. A práve takýto tvorivý súzvuk zažijete na hudobných rozprávkach v Kasárňach/Kulturparku. Hudobné rozprávky sa uskutočnia v rámci podujatia Továreň na Vianoce, vo štvrtok 17. 12. od 15:30 do 16:30 a v piatok 18. 12. od 15:00 do 16:00. Rozprávky vychádzajú z projektu Music KidLab a bližšie ich predstavil hudobník a fotograf Róbert Egreši.

Aký je cieľ Music KidLabu?

Hlavným cieľom je naštartovať záujem o muzicírovanie a hru s nástrojmi, ktoré by neskôr mohli vyústiť k ďalšiemu štúdiu a tiež zažiť cez hudbu uvoľnenie a dotyk toho liečivého, čo nám hudba prináša.

Čo prinesiete počas Továrne na Vianoce?

Workshop hudobná rozprávka má dve časti. V priebehu dňa bude prebiehať výroba hrajúcich nástrojov pod vedením šikovného remeselníka Gabriela Nemčíka, umeleckého kováča. Ale tentokrát bude kúzliť a vyrábať nástroje z materiálov, ako sú papierové tuby, semienka, korálky, rolničky a podobne. Čiže záujemcovia si v priebehu dňa zostroja jednoduché, ľahko hrajúce nástroje z materiálov, ktoré vedia bežne nájsť doma. Výroba hudobných nástrojov bude prebiehať každý deň od 17. do 19. decembra v čase od 09:00 do 15:00. Druhá časť je hudobné putovanie, kde sa deti s už vyrobenými nástrojmi, alebo hraním na svojom tele zapoja do vytvárania hudby.

1 muzik - kópia

Kadiaľ sa bude putovať?

Bude to predovšetkým zábavné, približne hodinové hudobné putovanie kontinentmi, pri ktorom budeme spoznávať netradičné nástroje z rôznych kultúr. A deti budú toho živou súčasťou. Cez rytmické nástroje budú s nami spoločne dotvárať vznikajúce skladby, takže Kulturpark sa bude otriasať v našich rytmoch.

Čo nové sa deti dozvedia?

Že hudba a rytmus nás všetkých spája a pocítia to na vlastnej koži. Dozvedia sa o nových nástrojoch, o ktorých možno ešte nikdy nepočuli, napríklad o záhadnom ba priam mysterióznom nástroji, čo je predchodcom všetkých dychových nástrojov.

Prezradíš konkrétnejšie?

Prezradím na mieste, príďte. :)

2 muzik - kópia

Na čo deti reagujú najlepšie?

Najlepšie reagujú na tajomný nástroj, ktorý som už spomenul vyššie. Ale čo tak pozorujem, deti majú veľmi rady pohyb kombinovaný s rytmom. Čiže, keď rytmus prežívajú celým telom. A to asi neplatí len pre deti. Mali ste vidieť, ako na minulých KidLaboch rodičia spolu s deťmi vydupávali a vytlieskavali rytmus. To bolo výbuchov smiechu.

Majú účastníci KidLabov nejaké vekové obmedzenie?

Áno aj nie. Na našich pravidelných KidLaboch sme mali najmladšieho člena, ktorý má tuším rok a pol. Užíval si to jednoznačne, no bolo vidno, že nie všetky aktivity vedel “vstrebať”. Proste si niekedy išiel svoje. No všetci sme to rešpektovali, nehovoriac o tom, že priniesol na svetlo sveta nové slovo – BUBOŇ. Ale aby som sa vrátil k otázke, tak päť až dvanásť rokov je fajn. Myslím, že v tomto veku si to deti ozaj užívali naplno.

Venuješ sa aj hudobnej teórii, ako je to zvykom na hudobných školách?

Nie. Ako možno sem-tam padne nejaký hudobný termín. Viete, stovky rokov si ľudia trávili čas hraním a nikto to nepotreboval zapisovať ani skúmať či definovať. A hudba tu bola. Myslím teraz hlavne na ľudové pramene hudby. V tomto duchu sú KidLaby skôr o hre, o zážitku z vytvárania zvuku. Niekedy aj hluku. Ale práve na tom sa dá stavať a potom to usporiadať a priviesť do súzvuku. O to šťastnejší je to potom objav.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Radzová
Foto: Juraj Gembický

DSC_0006d - kópia


Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zahrajme sa s hudbou

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems