Spevoty aj bľakoty

| Editoriál | 29. 11. 2015

Večerná zábava je v plnom prúde, no chcelo by to zmeniť lokál. Stojac vonku s partičkou kamarátov vydumujeme, kam sa presunieme. A vtom so sestrou jednohlasne zajačíme: „Karaokeee!“ Kamaráti na znak latentného nesúhlasu ohrnú peru, zvraštia nos, vypúlia oči, chytia sa za ústa. Ale my ich už celé nažhavené vlečieme do treťotriednej krčmy s lacnými liehovinami a kyslým vínom. Len preto, lebo sa tam dá spievať. Nahlas. Bez zábran. O dušu spasenú. Tak to vidíme my, spevuchtivé. Nôtime si do mikrofónu sóla, jedna druhej šteboceme vokály, Bohemian Rhapsody prekladáme Diridondou a na záver ťaháme Dnes mám rande so svojím mestom. Kamaráti sa však akosi nebavia. Oni totiž nemajú vzťah k spievaniu. A mikrofónu, toho sa oni celkom štítia. Pravdou je, že sa spievať hanbia. No komu na kvalite výkonu v takej putike záleží, všakáno?

LusiDôležitá je len radosť z vykonanej hlasivkovej aktivity. Je to ako na rodinných oslavách. Dedo začne po prípitku dávať staré ruské chrapláky (o kozákoch pri Done). Babka vyberá z repertoára niečo trávnicovo-baladovo dojemné so smrteľnou zápletkou (napríklad o srnke a horárovi) a nás mladších chytajú kučeravejšie melódie: „A jaký ty parobek, taká i ja dzifka, podzme še poľubic, do hušeho chľivka.“ Ku večeru sa opäť zmráka a z otca dostaneme už len vojenské popevky: „Spinkaj, moje malé, u-pír-ča-tko…“ Každopádne, spev sa doma počíta. Jeho kvalitu u nás nikto nerieši. Falošné tóny prekryje nadšenie a živá (a niekto by povedal, že aj liečivá) energia, ktorá pri viachlase vzniká.

Pozitívne účinky spevu obhajujú aj vedci. Dokázali, že v rozospievanej rodine je menej hádok, lepšia nálada a jej členovia sa tešia pevnejšiemu zdraviu. Spievajte teda sebe a najmä svojim deťom slobodne a bez hanby. Pretože, ako nám povedala autorka hudobného projektu Fantalýro Saška Kešeľová: „Pre deti je hlas ich rodičov tým najúžasnejším hlasom na svete a je im jedno, či mamka spieva falošne, alebo nie.“

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spevoty aj bľakoty

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems