Rozhovor o tom, prečo pozval T-Systems informatikov na pivo a klobásu

| T-Systems | 2. 11. 2015

T-System Slovensko sa snaží priviesť do svojej firmy viac študentov. Láka ich na športové súťaže, hudobné festivaly aj špeciálne programátorské akcie určené najmä informatikom. Naposledy ich pozval na Coder fest 2.0, kde vystúpili Heľenine oči, programovali sa roboty a rozdávali klobásky a pivo zadarmo. To všetko pod hlavičkou projektu Communication Life-cycle ´tell it´… O tom, čo sa za týmto pojmom schováva, sme sa rozprávali s Ivanom Radvákom (1984) z oddelenia Telekom IT.

Ako a prečo ste vytvorili projekt Communication Life-cycle ´tell it´…?

Z jednoduchého dôvodu – zmeniť pohľad na oddelenie Telekom IT spoločnosti T-systems. Približne pred dvoma rokmi začal naše oddelenie preberať komplexnejšie a komplikovanejšie úlohy. Tým sa zmenili aj pracovné pozície, namiesto množstva administrátorov sme zrazu potrebovali viac developerov, ktorí by sa o nové veľké zákazky dokázali postarať. Žiaľ, T-Systems bol vnímaný ako firma zameraná na úlohy typu monitorovanie systémov, reštartovanie serverov a podobné, síce veľmi dôležité, ale nie veľmi atraktívne úlohy. My sme potrebovali dostať do povedomia verejnosti, že robíme aj niečo komplexnejšie, náročnejšie, sofistikovanejšie. Developing. Iniciatíva projektu Communication Life-cycle ´tell it´… má za úlohu informovať externé prostredie, najmä študentov, že pre nich máme zaujímavé a veľmi atraktívne pozície.

A tak vznikol Coder fest.

Áno. Iniciatívou pre vznik akýchkoľvek aktivít bol požiadavka na nárast a vybudovanie viac ako 100 SAP developerov v priebehu jedného roka. Prvé aktivity projektu zahŕňali najmä vzdelávacie programy, napríklad letnú a večernú univerzitu. Chceli sme však vymyslieť akciu marketingového charakteru orientovanú smerom k študentom. A tak vznikol Coder fest, kde sme štvrtákom a piatakom z informatických odborov pri pive, klobáse a hudbe porozprávali o firme, predstavili naše plány, projekty a možnosti kariéry v developerskej sfére. Festival mal veľký úspech. Zúčastnilo sa ho takmer 200 študentov a vyše 40 z nich sa o niekoľko mesiacov stalo zamestnancami našej firmy. Organizácia Telekom IT však rastie ročne o viac ako sto ľudí, tento rok ich má byť dokonca až stotridsať a potreba informovať verejnosť o nových developerských pozíciách sa teda ešte zvýšila.

Vráťme sa ku Coder festu, keďže 14. októbra sa konalo jeho druhé pokračovanie. Aký bol?

Chceli sme zachovať atmosféru študentského prostredia a ideálnejšie podmienky, ako na Jedlíkovej, v Košiciach asi ani nenájdete. Bolo to však väčšie, než pred rokom, okrem našej internej kapely T-Band sme pozvali aj Heľenine oči a zorganizovali súťaž v programovaní robotov Lego Mindstorm. Tímy štyroch, piatich ľudí museli kooperovať, vymyslieť spolu riešenie a pripraviť program, na základe ktorého roboty vykonávali rôzne činnosti. Zaujímavou novinkou bola tiež LAN párty, kde si ľudia mohli na sieti zahrať populárnu hru Counter Strike a trochu sa pri nej odreagovať. Vyvrcholenie večera bolo, tak ako aj minulý rok, žrebovanie o iPad. Zapojiť doň sa mohol každý, kto nám pred Coder festom, alebo počas neho, odovzdal svoj životopis. Pri vstupe sme mali tiež prezentačné stánky, kde sa študenti mohli dozvedieť viac o našich programátorských pozíciách.

Roboty Lego Mindstorm programovali študenti agilnou metódou.

Roboty Lego Mindstorm programovali študenti agilnou metódou.

Takže ho hodnotíte pozitívne?

Zhodnotenie Coder festu 2.0 by som rád prenechal sponzorovi celej aktivity Communication Life-cycle, a vedúcemu oddelenia MCS/GSO v rámci Telekom IT Milošovi Zidorovi. Ten mi na otázku, ako by porovnal prvý ročník festivalu s tým druhým, s úsmevom odpovedal: „Prvý je vždy prvý,“ a potom dodal, že sa nám podarilo zachovať podstatu tohto podujatia, teda atraktívnym spôsobom odprezentovať portfólio Telekom IT spoločnosti T-Systems. Z toho menej pragmatického pohľadu ho potešila otvorená a uvoľnená atmosféra, k čomu určite dopomohla aj skupina Heľenine oči. To je ďalší z hlavných cieľov takejto udalosti – odstrániť pomyselné bariéry medzi zamestnancami a študentmi vysokých škôl, čiže potenciálnymi budúcimi zamestnancami. Tento rok sa ich zaregistrovalo okolo 220, 180 už vopred a ďalších 40 priamo na mieste v stánku HR. Verím, že budúci rok ich bude ešte viac.

Čiže chystáte aj Coder fest 3.0?

Určite áno. Ako uviedol sponzor celej aktivity Communication Life-cycle, a vedúci oddelenia MCS/GSO v rámci Telekom IT, Miloš Zidor, v budúcnosti by sme radi zvýraznili progres v komplexite našich zodpovedností. Je dôležité, aby to bolo spropagované aj smerom von. Z toho menej pragmatického pohľadu nás potešila otvorená a uvoľnená atmosféra, k čomu určite dopomohla aj skupina Heľenine oči. To je ďalší z hlavných cieľov takejto udalosti – odstrániť pomyselné bariéry medzi zamestnancami a študentmi vysokých škôl, čiže potenciálnymi budúcimi zamestnancami. Dali sme si záväzok, že budúci rok prekonáme tento ročník Coder festu a študentom vysokých škôl ponúkneme opäť niečo nové a zaujímavé, aby sme im dali najavo, že o nich stojíme ako o svojich budúcich zamestnancov, a máme čo ponúknuť.

Sú hudba, pivo a klobásky podľa vás tým správnym spôsobom, ako sa dostať medzi študentov?

Každý informatik sa potrebuje aj zabávať. Títo ľudia sú zaškatuľkovaní ako kocky, ktoré len sedia za počítačom. Najmä pri developerských pozíciách je však potrebné, aby vedeli komunikovať. Na niektorých, najmä vyšších pozíciách, tvorí technická práca len 20 až 30 percent celkovej náplne. Dôležitejšie sú analýzy, diskusie so zákazníkmi, návrhy riešení. V dnešnej dobe sa „ajtíčkari“ považujú za ľudí, ktorí len programujú. To vôbec nie je pravda. Potrebujeme komunikatívnych zamestnancov, takých, čo vedia presvedčiť zákazníka, vypracovať obchodnú analýzu aj architektúru. Myslíme si, že práve na týchto športových, hudobných či iných spoločenských podujatiach sa najlepšie ukáže, ako dokážu komunikovať.

Predpokladám, že Coder festom sa vaše aktivity smerom k študentom nekončia. Čo chystáte najbližšie?

Čaká nás viacero stálych podujatí. Jedna naozaj výnimočná veľká akcia sa uskutoční 28. a 29. novembra. Hackathon. Ide o oficiálne celosvetové podujatie, ktorého názov vznikol spojením slov hacking a maratón, čiže to bude niečo ako 24 hodinový maratón v kódovaní. Účastníci musia za deň naprogramovať reálny produkt súvisiaci so zadanou témou. V zahraničí je Hackathon orientovaný hlavne na skúsených developerov, no vďaka našej spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach sme rozhodli rozšíriť ho aj na študentov. Škola im poskytne vhodnú technológiu a potrebné know-how.

Spomenuli ste, že Hackathon je spojený s nejakou témou. Čoho sa bude týkať ten váš?

Témou Hackathonu bude pomoc mestu Košice. Účastníci budú vytvárať produkty, ktoré by podľa nich mohli pomôcť nášmu mestu – aplikácie, webové portály, osobné aplikácie atď… Všetky nápady sú vítané. Na konci Hackatonu určíme víťazný tím z developerov, ako aj študentov.

Veríme, že sa nám prostredníctvom týchto akcií – Sportify, Coder fest, Hackathon a mnohých ďalších aktivít, ktoré pripravujeme v rámci Communication Life-cycle, podarilo, a ešte podarí, osloviť čo najviac študentov.

Na záver všeobecná otázka. Čo potrebuje študent, aby sa dostal do T-Systems?

Základom je chcieť. Na každý pohovor sa treba pripraviť, zistiť, čím sa v Telecom IT zaoberáme, vedieť, kam sa uberá IT svet a rozumieť technológiám, ktoré používame. Mojím druhým odporúčaním je nebáť sa. To platí napríklad pre dievčatá. Pojem IT svet znie síce pre ženy odstrašujúco, no aj im vieme ponúknuť zaujímavé, flexibilné a dynamické pozície. Už len organizácia podujatí stojí veľa práce a my si ju veľmi vážime. Každý deň sa tiež snažíme nachádzať nové inovácie a zlepšovať existujúce procesy. Na to potrebujeme viac kreatívnych, než technický zdatných ľudí. Ich nápady sa potom snažíme implementovať do praxe aj prostredníctvom spolupráce s Technickou univerzitou. Vrámci Telecom IT je veľa priestoru, aby si ľudia našli svoje zamestnanie, svoju vysnívanú prácu. Veríme, že u nás im bude naozaj dobre.

Ďakujem za rozhovor.

Veronika Samková

Na tohtoročnom Coder Feste si mohli účastníci naprogramovať robota.

Na tohtoročnom Coder Feste si mohli účastníci naprogramovať robota.

O zábavu sa postaral aj Martin Lynch Mihalčin a Heľenine oči.

O zábavu sa postaral aj Martin Lynch Mihalčin a Heľenine oči.

Nesklamal ani turnaj v CS-ku.

Nesklamal ani turnaj v CS-ku.

TSSK (2)


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Rozhovor o tom, prečo pozval T-Systems informatikov na pivo a klobásu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems