Košice Fashion Week s veľkými plánmi

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda, Téma čísla | 16. 11. 2015

12. – 15. november • Kulturpark • Košice Fashion Week 2015

Po nastolenom trende by sa mohlo zdaťže Košice raz budú európskym hlavným mestom módy. A prečo nie. Veď myšlienka tu už zakotvila. Košice Fashion Week (KFW) je len v začiatkoch, ale už teraz hostí významných návrhárov aj modelky a spolupracuje s európskymi metropolami. O niekoľko rokov bude väčší, prácu dá mnohým tunajším ľuďom a návrhárov bude posielať do celého sveta. Aj tak to vidí riaditeľ módnej udalosti Košíc Marián Biľo.

Minulý rok sa v Košiciach prvýkrát uskutočnil KFW s veľkou víziou, že sa to stane tradíciou. Máme tu druhý ročník, čiže pozitívne plány sa plnia?

Myslím si, že očakávanie prvého ročníka sme splnili, a to aj vďaka spolupráci s mnohými šikovnými ľuďmi z fachu. A veľmi nám pomohlo mesto Košice a organizácia K13. V hlavnom meste síce majú kreatívnych ľudí, veľa nápadov, ale takéto priestory ako Kunsthalle či Kasárne/Kulturpark nie. Za úspech pokladám aj spoluprácu s Ukrajina, Krakow či Unique Prague Fashion Weekom, čiže za rok sme toho dosiahli dosť.

čom spočíva spomínaná spolupráca?

Ide o výmenu skúseností. My sme len na začiatku, kým iné fashion weeky majú za sebou už 20 rokov fungovania a robia sa trikrát ročne. Napríklad riaditeľka ukrajinského fashion weeku urobila už 40 akcií v 5 miliónovom meste, čiže porovnávať sa s nimi by bolo veľmi odvážne, a tak si od nich berieme príklad. Pomáhajú nám skúsenosťami. Sme vďaka nim, vďaka našim vzťahom a spolupráci o desať rokov vpredu, lebo to, čo oni niekolko rokov zdokonaľovali a učili sa, posúvajú priamo nám. Rovnako nadväzujeme na koncept prehliadok v Kyjeve, Paríži či Miláne. Nebudeme vymýšľať kreácie, prispôsobujeme sa trendom a robíme to, čo vo svete letí, čiže naše módne prehliadky sa vzhľadom podobajú na ich.

V kolekcii ukrajinskej návrhárky Pikul Alona dominovali pleteniny a pokrývky hlavy. Foto: archív KFW

V kolekcii ukrajinskej návrhárky Pikul Alona dominovali pleteniny a pokrývky hlavy. Foto: archív KFW

Fashion weeky sú populárne v rôznych európskych metropolách, aj v Bratislave. Stretáva sa na nich špička módnych návrhárov, celebrít, trendy oblečených ľudí, prečo ste sa rozhodli priniesť to aj do Košíc? Najmä, ak sa vravieva, že Košice sú ešte pozadu za svetovou módou a že v uliciach vidieť skôr konzervatívne, nie trendy uletené modely.

Lebo som východniar a som presvedčený, že Košice, ako jedno z najstarších miest na Slovensku, majú do módy čo hovoriť. Udávali tón módy dávno pred tým, než vzniklo Československo, je tu skvelá živná pôda a nesúhlasím s tým, že Košičania sa neobliekajú správne. A máme tu podporu mesta a K13. Mohli by ste sa snažiť to urobiť v inom mieste, ale nemáte tam takéto priestory, špičkových ľudí a techniku. Keby Košice neboli v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry, asi by sa takáto akcia nedala usporiadať. A nezabúdajme, že najkrajšie dievčatá sú východniarky.

Hovoríte o špičkových ľuďoch. Dávate priestor a príležitosť tunajším?

Spolupracujeme hlavne s ľuďmi z východného Slovenska. Hoci mnohí odchádzajú do zahraničia, radi sa sem vracajú a iní tu stále pôsobia. Vďaka nim máme nápadité promo materiály, skvelé fotografie a nádherné kolekcie. Veď módni návrhári z východu prerazili vo svete. Napríklad Jitka Klett sa nedávno zúčastnila prehliadok v Šanghaji, Egypte, v Moskve. Chceme sa našimi rodákmi pochváliť.

Košice, ako jedno z najstarších miest na Slovensku, majú do módy čo hovoriť.

Spolupracujete aj s tunajšími školami. Je to vzájomná spolupráca?

Pravdaže, my im dávame príležitosť a skúsenosti, oni vykonávajú kvalitnú prácu. Pracujeme so Školou úžitkového výtvarníctva, Odbornou školou Gemerskou a Súkromným tanečným konzervatóriom na Zádielskej ulici. Škola úžitkového výtvarníctva poslala celú triedu fotografov a ich zábery sa dajú porovnávať s prácou profesionálov. Okrem portfólia si odniesli skúsenosti, ktoré inde nenájdu. Učili sa po boku profesionálov, boli v zákulisí, videli a fotili proces veľkej módnej prehliadky. Z Odbornej školy Gemerskej pomáhali žiaci odboru Módny návrhár modelkám sa obliekať, pracovali v zákulisí a získali praktické skúsenosti. Aj vďaka tomu sa vedia rozhodnúť, či touto cestou chcú ísťďalej. Tanečné konzervatórium sa stará o pohyb modeliek na móle a celkovú choreografiu.

Mená robia veľa, tak aké mená návrhárov sú späté s KFW?

Jitka Klett, Jana Polak, Zuzana Háková, Ida Sándor. Ďalej sú to brandové značky a návrhári z Ukrajiny, Poľska a Maďarska.

Beata Rajská a Jitka Klett exkluzívne v umeleckej inštalácií Elise Morin

Najväčším tohtoročným partnerom je Ukrajina. Prečo?

Ukrajinu aj Poľsko sme vybrali, lebo sú to naši dvaja susedia, a ako som spomínal, robia to už roky a berieme si od nich príklad. Okrem toho sme tak vytvorili skupinu 3K – Krakow, Kyjev, Košice, čiže je to také symbolické. Nielen K13, ale aj 3K.

Presuňme sa o 10 rokov dopredu. Ako si predstavujete Košice Fashion Week v budúcnosti?

Vidím ho väčší a krajší, s viacerými partnermi aj z Bratislavy, lebo stále sme hendikepovaný lokalitou. Ak na západnom Slovensku poviete, že idete v Košiciach robiť KFW, reagujú tak, že pošlú asistenta, lebo to je len regionálna záležitosť. My chceme ľudí presvedčiť, že to je nie lokálna, ale stredoeurópska záležitosť. Ja chápem, že po dvoch ročníkoch nemôžeme vyskakovať, a chce to čas, ale verím, že o desať rokov budeme mať zvučný názov, čo bude predstavovať európsku kvalitu.

Postupne chceme dávať priestor aj mladým, ešte neznámym návrhárom. Ako jednotlivci nemajú často prostriedky na to, aby si urobili vlastnú prehliadku, odprezentovali sa, zariadili si vlastný obchod so svojimi modelmi. Ale keď ich spojíme a ukážeme v rámci takého veľkého podujatia, bude to fungovať. Je to bežný koncept vo svete, napríklad na Ukrajine existuje sieť obchodov, kde sa prezentujú módni návrhári. Umelci by mali tvoriť, nemali by sa starať o obchod, nadväzovanie kontaktov a podobne, to by sme za nich mali robiť my. Ďalej verím, že o desať rokov bude naplno fungovať medzinárodná spolupráca v podobe výmenných prehliadok. Našich návrhárov budeme posielať na iné fashion weeky a oni budú posielať svojich k nám. Toto podujatie by malo byťčasom jedna veľká spolupráca medzi mestami, návrhármi, fotografmi, umelcami, chceme vytvoriť akúsi sieť, vďaka ktorej budú všetci prepojení a všetci si budú pomáhať. Chceme z tohto podujatia, spoločne s mestom, organizáciami K13 a Creativ Industry, vytvoriť skutočný fashion biznis pre Košice.

Ďakujem za rozhovor.

Viac informácií o Košice Fashion Weeku nájdete na kfw.sk.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: archív KFW

Beáta Rajská predviedla kolekciu jeseň zima 2014 s názvom Častušky.

Beáta Rajská predviedla kolekciu jeseň zima 2014 s názvom Častušky.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice Fashion Week s veľkými plánmi
  1. […] „Košice, ako jedno z najstarších miest na Slovensku, majú do módy čo hovoriť.“   […]

    Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 09:12:36Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems