Filmový festival Brazil Visual prichádza do Kina Úsmev

| Film, Tlačové centrum | 15. 11. 2015

Košičania sa už o týždeň môžu tešiť na filmový festival BRAZIL VISUAL, ktorý tradične prináša rozmanitú filmovú ponuku a prezentuje tvorbu jednej z najzaujímavejších kinematografií sveta. Festival bude hosťovať partnerské Kino Úsmev, ktoré je od októbra v čiastočnej prevádzke občianskeho združenia Cinefil. Ako prvý festival v staro-novom priestore uvedie Cinefil práve obľúbený BRAZIL VISUAL. 

„Brazil Visual je rozhodne jeden z našich najobľúbenejších festivalov. V Brazílskej kinematografii sa stretáva radosť zo života, ktorá je typická pre ich hravú kultúru so zobrazovaním tvrdej reality. Synergia týchto dvoch v podstate protichodných emócií, vytvára silné filmové zážitky, ktoré divák spracováva naozaj dlho. Program festivalu v Kine Úsmev, bude podobne vyvážený. Pestrý sprievodný program plný radosti z tvorby animovaného filmu, piatkovej Afterparty či workshopu Capoeiry Oxumaré budú striedať kvalitné filmy, zosobňujúce jednak dokumentárny, ale zároveň kultúrne-sociálny rozmer Brazílie.“ hovorí Lukáš Berberich, riaditeľ Kina Úsmev.

Tohtoročný festival sa nesie v duchu prepájania filmu a spoločenskej diskusie. Brazílska kinematografia je známa svojou sociálnou drámou, zaoberajúc sa problémom vysokých rozdielov medzi jednotlivými vrstvami spoločnosti, najmä osudov ľudí žijúcich v slumoch (tzv. favelách) na okrajoch veľkých miest. Film v Brazílii vždy bol,
a zároveň je, hybnou silou diskusií o súčasnosti a budúcom smerovaní krajiny.

Silnú tradíciu a spoločenský význam má v Brazílii pouličné umenie (street art či graffiti) a z toho dôvodu uvedie festival v spolupráci s organizáciou Street art communication, v rámci prvého stretnutia organizácií venujúcich sa umeniu vo verejnom priestore, košickú premiéru dokumentu Grey City, ktorý hovorí o osudoch nástenných malieb São Paole. Na streetovej vlne sa bude niesť aj Afterparty spolu s DALYB (HAHA crew).

Okrem dokumentu Grey City sa počas troch festivalových dní môžu diváci tešiť na tri ďalšie zaujímavé tituly. Otvárací animovaný film Rio 2096 – príbeh o láske a hneve, je držiteľom hlavnej ceny Medzinárodného festivalu animovaného filmu v Annecy, v tomto žánri najvyššie možné ocenenie. Snímka na motívy japonského animé rozpráva divákom históriu Brazílie na základe ktorých vytvára víziu budúcnosti v Riu 2096. Ľahším žánrom sú komédia Durvalove platne o mužovi predávajúcom tradičné vinylové platne, či animovaný film Chlapec a svet, o tom ako deti vnímajú realitu.

Fernanda Magalhães Lamego, prvá tajomníčka a kultúrny atašé veľvyslanectva Brazílskej federatívnej republiky na Slovensku o festivale: „Filmy na festivale BRAZIL VISUAL umožňujú estetický a kultúrny výlet do najväčšej krajiny Južnej Ameriky, piatej najväčšej krajiny sveta s 200 miliónmi obyvateľov rôznych etnických a náboženských skupín. Slováci môžu vidieť, že krajiny s tradíciou prijímať cudzincov, imigrantov a utečencov ponúkajú zaujímavú skúsenosť, kedy sa rozmanitosť v
Brazílii, inakosť v Portugalsku a rôznorodosť v USA pokladajú za uznávané pozitívne a základné hodnoty spoločnosti miešancov. Diváci tiež budú môcť počuť v pôvodnom znení brazílsky variant európskeho jazyka, s ktorým sú v kontakte len zriedkavo alebo vôbec.“

Festival Brazil Visual organizuje občianske združenie Portugalský inštitút s podporou partnerov: Filmtopia, Veľvyslanectvo Brazílskej federatívnej republiky, Bratislavský samosprávny kraj, Mesto Spišská Nová Ves, Sekcia portugalského jazyka Filozofickej fakulty UK, KC Dunaj, Kino Úsmev, Cinefil v Košiciach, Piešťanský pivovar, Mestské kultúrne centrum v Spišskej Novej Vsi, a4-nultý priestor, Foajé, brazílskych spoločností na Slovensku: Microjuntas, Rudolph Usinados, spoločností Eventeam, Italmarket Slovakia, Acaimania, Fax a Copy Zvolen, Albert Taxi, Academia Universum, Kinečko.

Program festivalu: 

ŠTVRTOK/ 19.11. 
Od 17:00 otvorenie festivalu a vernisáž animovaných filmov študentov
ŠUV na tému Brazília
18:00*
RIO 2096 – PRÍBEH O LÁSKE A HNEVE/ r. Luiz Bolognesi, 2013,
Brazília, 98 min.

PIATOK/ 20.11 
18:00
DURVALOVE PLATNE/ r. Anna Muylaert, 2002, Brazília, 96 min,
20:00
GREY CITY/ r. Marcelo Mesquita,Guilherme Valiengo, 2013, Brazília, 85
min.
22:00
AFTERPARTY/ DALYB (HAHA crew)

SOBOTA/21.11. 
14:00
Workshop pre deti, Caopeira Oxumare Košice
15:00
CHLAPEC A SVET/ r. Ale Breu , 2013, Brazília, 80 min.
Rezervácie lístkov: info@kinousmev.sk
Cena: 3€/ film
Cena za film Grey City+AFTERPARTY: 5€
Cena za celý piatkový program: 7€
Pokladňa Kina Úsmev bude otvorená:
19.11. , štvrtok
Od 15:00
20.11., piatok
Od 16:00
21.11., sobota
Od 14:00


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Filmový festival Brazil Visual prichádza do Kina Úsmev

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems