ARS NOVA – Quasars Ensemble, Eva Šušková

| K13 a VÝMENNÍKY | 15. 11. 2015

Ako chutí hudba novej chuti mali možnosť Košičania zistiť už trinásťkrát. Toľko bolo totiž ročníkov festivalu súčasného umenia ARS NOVA, ktorý naposledy v júli poctili svojou prítomnosťou významné americké hudobné osobnosti – skladateľ Philip Glass a multiinstrumentalista, saxofonista, gitarista, klarinetista a hudobný skladateľ Elliott Sharp. Festival hudby pokračuje jesennou časťou v novembri. 

S festivalom ARS NOVA sa 15. novembra rozlúči rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble s dirigentom Ivanom Buffom  v Dome umenia. Hosťom večera bude sopranistka Eva Šušková. Koncertnú sálu ovládne hudba Toshio Hosokawu The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov.

Monodráma založená na najslávnejšej básni Edgara Allana Poea, básnika, ktorého obrazotvornosť inšpirovala k tvorbe viacerých skladateľov. Nebola to však ľahká úloha; na poeovských námetoch stroskotali napríklad Debussy či Sibelius. Toshio Hosokawa uspel aj preto, že Poea zachytil optikou svojej vlastnej kultúry ‒ temný, symbolmi nasýtený dialóg človeka a veľkého čierneho vtáka tu vstupuje do kontextov tradičného japonského divadla nó. Hoci nie celkom, pretože Hosokawa vedome porušuje jeho konvencie ‒ minimálne tým, že hlavná postava (v protiklade k Poeovej básni aj zásadám divadla nó) je ženského rodu…

Jedinečný hudobno-scénický útvar uzrel svetlo sveta pred troma rokmi v Bruseli so švédskou mezzosopranistkou Charlotte Hellekant v titulnej úlohe. V slovenskej premiére Havrana sa predstaví jedna z našich najskúsenejších speváčok v oblasti súčasnej hudby Eva Šušková v sprievode dvanástich hudobníkov z Quasars Ensemble.

Japonský skladateľ Toshio Hosokawa. Foto: archív skladateľa

Japonský skladateľ Toshio Hosokawa. Foto: archív skladateľa

PROGRAM:

15. november 2015

19:00 hod. (Dom umenia, veľká sála prízemie)

Toshio Hosokawa (1955) The Raven, monodráma pre mezzosoprán a 12 inštrumentalistov

Quasars Ensemble

Ivan Buffa, dirigent  

Eva Šušková, soprán            

Maja Hriešik, režisér

Vstupné: 8 €/4 €


Tags: , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: ARS NOVA – Quasars Ensemble, Eva Šušková

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems