Premeny elastického antidiamantu

| Predstavujeme, Rozhovory | 1. 10. 2015

Laurent Chanel ponúkne návštevníkom počas Bielej noci v Košiciach 3. októbra priblíženie súčasného francúzskeho netradičného umenia. Inštaláciu levitujúcej performatívnej sochy Ectoplasme(s) predvedie v kultúrnom centre kresťanov – FUGA.

Pulzujúce dielo Ectoplasme(s)

Francúzky umelec Laurent Chanel predstaví performatívnu sochu Ectoplasme(s). Ide o vznášajúci sa a pulzujúci geometrický útvar, umiestnený v pomocnej konštrukcii. Označuje sa aj ako antidiamant, skelet telesa pripomína na začiatku kryštalickú štruktúru diamantu. V priestore sa zhmotní dielo vďaka minimálnemu použitiu materiálu. Umelec matne načrtne hranami objektu trojdimenzionálne teleso v prázdnote priestoru. Objem priestoru je pritom ostáva transparentný. Mnohosten sa stane abstraktnou entitou, ktorá začína vypĺňať okolie. Počas niekoľkominútového predstavenia socha píše svoj životný príbeh zmenou svojho tvaru, vďaka elasticite gumeného materiálu. Metamorfózy útvaru nadobúdajú rôzne alternácie vplyvom naťahovania a skracovania pomocných, slabo badateľných lán prichytených v uzloch antidiamantu a pomocnej konštrukcie. Dynamické zväčšovanie alebo zmenšovanie do rozličných smerov poskytne účastníkom festivalu priestor na vymýšľanie a vytváranie fantazijných príbehov vo svojich predstavách. Po mnohých premenách a deformáciách krehký „diamant“ nadobudne aj tvar pripomínajúci postavu – sochu. Celkovú atmosféru predstavenia bude dopĺňať ambientná hudba. Inštaláciu je možné zhliadnuť v kultúrnom centre kresťanov – FUGA na Timonovej ulici 4. Dvadsaťpäť minút trvajúce predstavenia budú začínať o 19:30, 21:30, 22:30 hod. Laurentovi Chanelo sme položili niekoľko otázok, aby nám priblížil svoje dielo.

ectoplasme_A.R.N_1

Tri otázky pre autora

O čom hovorí vaša inštalácia?

Moja práca vychádza z vnútorných pohybov a snažím sa pretlmočiť moje vnútorné vnímanie a predstavy do vizuálnych artefaktov. Ústrednou otázkou je otázka „závratu“, a ako previesť tento konkrétny stav mysle a rozvíjať ho fyzicky v rovnakom čase. Čiže sám o sebe je prejav týchto pohybov ako istý druh identity. A nakoniec, všetky moje skúsenosti hovoria o našom vzťahu ku gravitácii.

Môžu diváci interaktívne vstúpiť do predstavenia?

Ectoplasme(s) je predstavenie, ktoré je možné sledovať zo všetkých strán (z 360°). Môžete si vybrať rozmýšľanie a meditovanie na mieste alebo sa pohybovať vnútri miestnosti, a tak zmeníte uhol pohľadu, zmeníte svoj názor. Nie je to len inštalácia, ale akýsi druh choreografie, ktorý má svoj začiatok a koniec a trvá asi 25 minút.“

Kto teda spôsobí zmenu tvaru geometrického útvaru?

Cécile Briand a Matthieu Henriot sú dvaja odborníci na manipuláciu s bábkami. Predvádzajú choreografiu, ktorú som sám napísal. Ovládajú zložitý systém kladiek a drôtov a zaobchádzajú s 12–timi lanami priamo spojenými s tvarom antidiamantu.

1

Tvorba Laurenta Chanela

Laurent Chanel založil v roku 2001 produkciu A.R.N. Ide o laboratórne umelecké centrum, kde skúša a vytvára performancie, choreografické protokoly, výstavné inštalácie. Inšpiruje sa nielen vedou, ale aj cirkusom, non-real cinema i abstraktnou geometriou. Vynalieza umelecké experimentálne procesy, pri ktorých je dominantná gravitácia a jej účinky. Vo svojej tvorbe skúma ľudské vnímanie a vzťah ku gravitácii. Pozornosť venuje vnútorným impulzom, čo nás dostávajú do pohybu. Nachádza rôzne predmety a nástroje, ktoré predlžujú tieto pohyby a robia ich viditeľnými. Študuje tiež zmyslové vnímanie (dotyk, kinestézu) a pátra po zmyslových vnímaniach ilúzie. V roku 2014 vytvoril umelecké predstavenie s héliovými balónmi v uzavretej miestnosti. Tie sa nachádzali pod stropom a kopírovali zmenu polohy ležiaceho človeka pod nimi. Vytvárali horizontálne vlny s rozličnou frekvenciou i amplitúdou pri pohyboch tela Laurenta Chanela. Autor dokázal vyvolať priečne vlnenie i nakláňanie balónov podľa otáčania tela. Pred tromi rokmi sa predstavil s dielom (Nonvoir) 3 / Uhol pohľadu 1-5. Protagonista je pri tomto diele zatvorený v priehľadnej sklenenej kocke rozmerov 1 m3 vyzdvihnutej a zavesenej nad zemou a pôsobí naňho gravitácia. Odhaľuje telo v jeho fyzickom vzťahu k svetu, jeho hmatové prežitie prizmou nášho základného vzťahu ku gravitácii. Chanelovou tvorbou sa nesie základná myšlienka: „Medzi individuálnymi variáciami a kolektívnymi konštrukciami je identita, ktorá nás spája. Je to náš čas a priestorové podmienky, v ktorých smrteľné telo podlieha svojej hmotnosti.“

Martina Hadbavníková
Foto: archív umelca

ect33 - copie

ect24

croquis ecto

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Premeny elastického antidiamantu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems