Búvaj alebo Pozrite sa na starobu trochu inak

| Pozvánky | 7. 9. 2015

Autorské divadlo Na peróne chystá v súvislosti s otvorením divadelnej sezóny premiéru novej inscenácie s názvom Búvaj. Kolektív hercov sa tentokrát inšpiroval témou staroby. Komplex smutno-smiešnych výjavov a momentov zo života je poskladaný zo skutočných príbehov klientov zariadenia pre seniorov.

buvaj

V centrách, kde ľudia prežívajú jeseň života, sa stáva, že počas obeda sedí partia dôchodcov pri stole, no na večeru už jeden z nich nepríde. Zomrel. „Pri príprave predstavenia sme sa stretli s mnohými seniormi. Niektorí žijú v rodinách, iní v opatrovateľských ústavoch. Ich rozprávania boli rozdielne, tak isto aj ich spôsob vyrovnávania sa s vekom, zdravotnými ťažkosťami, stratou či neprítomnosťou blízkych. A presne takí sú aj seniori v našej inscenácii,“ hovorí herečka Zuzana Psotková. Spolu s ďalšími hercami, Petrom Kočišom, Janou Wernerovou a hosťujúcou herečkou Michaelou Domovcovou, vám priblížia, ako vyzerá život v pokročilom veku. „V novej inscenácii uvidia diváci okrem iného aj komisiu, ktorá má v rukách rozhodnutie o pridelení dôchodku. Proces žiadania je zahnaný až do extrému. Hodnotiaca komisia dôkladne preverí všetky doklady, pečiatky a skutkovú podstatu dôchodcu a oprávnenosť jeho nároku pred tým, než mu pridelí povolenie vychutnávať si dôchodkový vek s príspevkom štátu,” prezrádza PR manažérka divadla Barbora Tóthová. Zdramatizovaný súbor autentických výpovedí a osobný pohľad autorov inscenácie vás prenesie do sveta s vráskami a šedivými vlasmi, ktorý je plný rozmazaných spomienok, životných problémov, sklamaní, ale i šťastia a múdrosti. „Inscenácia je o období, ktoré príde, keď my tu už nebudeme,” pokračuje Barbora Tóthová. „Inšpiráciu hľadali členovia jednak v zariadení pre seniorov, ale čerpali tiež z vlastných skúseností, príbehov a nezadržateľne starnúceho sveta okolo seba,“ dodáva na záver.

Premiéra inscenácie Búvaj sa uskutoční v sobotu 19. septembra o 19:00 hod. v Tabačke Kulturfabrik. Vstupné pre dospelých je 8 €, pre študentov 6 €. V cene vstupenky je zahrnutý aj vstup na slávnostnú recepciu s pohostením. Predstavenie bude aj nasledujúci deň.

Dana Karabinošová
Foto: archív divadla

naperone na web

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Búvaj alebo Pozrite sa na starobu trochu inak

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems