„Je to pekné, ale ťažko sa to umýva.“

| Reportáž | 23. 8. 2015

Aj takéto slová odzneli z úst návštevníčky vernisáže Veľké mállo 6. augusta vo Východoslovenskej galérii v Košiciach. Výstava ponúka takmer dvadsaťročný pohľad na tvorbu sklárskeho dizajnéra a vizuálneho umelca Patrika Illa. Sprístupnená je do 11. októbra 2015.

1 illo

Dominantnú časť expozície predstavujú nápojové sety navrhnuté pre renomované domáce a zahraničné sklárske firmy. K charakteristickým znakom Illových diel patrí predovšetkým funkčnosť, ergonómia tvaru, elegancia kriviek, krehkosť a materiálová jednoliatosť. Diváci môžu zhliadnuť poháre úzkych až polguľovitých tvarov, s priamou alebo zakrivenou stopkou, s vysokou štíhlou a miestami aj žiadnou stopkou. Karafy s ergonomickým zúžením pre pohodlnejšiu manipuláciu, vázy s viacerými úchopmi aj horizontálne vázy s dômyselným vyvážením ich stability. Misky s členitým bublinkovým vnútorným povrchom. Príjemným prekvapením sú klasické zaváraninové fľaše s vybrúseným vzorom alebo poháre s priehradkou, vytvárajúce akýsi dvojpohár. Illo vyhotovil aj kinetické dizajnové poháre. Premiešavajú svoj obsah a napodobňujú tak pohyb ruky ako pri degustácii vín. Steny výstavnej siene prinášajú náčrty a skice tvorby sklárskych produktov.

Výstava nadväzuje v ďalšej časti na autorove voľné umenie, kde prevažujúcim materiálom je koža alebo textil. Neprehliadnuteľná je obuv spracovaná do trojuholníkových motívov. Silným výrazovým prvkom Illových diel sa stáva mužská telesnosť. Nebál sa ani experimentovať. Skĺbil hutnícky tvarované sklo s biologickým materiálom, vlasmi a navodil tajuplnú atmosféru. Nevšimnúť sa nedá ani citát Veľký klamár: „Radšej klamať, ako nehovoriť pravdu!“

Martina Hadbavníková
Foto: Stefan Schmidt

2 illo
3 illo

bonus illo

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Je to pekné, ale ťažko sa to umýva.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems