Sídlisková vec /\\\\ Spravme niečo tiež

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 29. 6. 2015

Energická, bláznivá, plná bizarných nápadov. Umelkyňa Ľudmila Horňáková pôsobiaca vo Výmenníku Jegorovovo vytvorila projekt Sídlisková vec /\\\\ Spravme niečo tiež, ktorého súčasťou je zásah do verejného priestoru na Dargovských hrdinov. Ide o výstavbu bunkra Priestor zo sídliska.

Dva mesiace, stotridsať detí a tri základné školy sú bilanciou netradičnej výstavby bunkra s projektovým názvom Priestor zo sídliska, nachádzajúceho sa v zadnej časti záhrady Výmenníka Jegorovovo. „Bunker má byť spoločnou predstavou o ideálnom mieste na úkryt a stavať ho musia deti vlastnoručne z prírodných a recyklovaných materiálov,“ hovorí Ľudka Horňáková v sprievode detí, ktoré majú z kreatívnej aktivity naozajstnú radosť. „Decká zo sídliska si stavali vlastné, provizórne bunkre. Časom sa im zničili a bolo ich potrebné odstrániť. Sklamanie, že ich stavby vydržali len krátky čas, bolo veľké. Mojím cieľom je vybudovať niečo trvalejšie, čo budú môcť využívať všetky deti v okolí,“ vysvetlila svoju motiváciu.

V spolupráci so základnými školami Postupimská 37, Ľudovíta Fullu, Krosnianska 2, s Krízovým centrom Adlerova 4 a výmenníkovými skupinami Furčianske tvorivé letokruhy a Neskrotnými tínedžermi sa na pravidelných workshopoch vytvoril spoločný návrh bunkra. „Snažím sa, aby deti kreslili to, čo naozaj chcú, aby im pani učiteľky nevnucovali svoj názor. Pre mňa je dôležité podporovať detskú nezávislosť a ich vlastnú fantáziu,“ zanietene prízvukuje Ľudka. „Najskôr sme sa rozprávali o bunkroch, miestach vhodných na úkryt, materiáloch, ekológii, bezpečnosti a ďalších témach, ktoré ich zaujímajú a majú pre ich život zmysel, no nie je to len o diskusii, učení a hrách. S deťmi vyrobíme naozajstné hmotné reálne dielo,“ usmieva sa.

Okrem klasických pasteliek a papierov Ľudka osviežila stretnutia aj o trendové multimediálne prvky, s ktorými sa mládež postupne zoznamovala na jednotlivých workshopoch, a to najmä interaktívnou tvorbou videí a zvukov. „Vytvorili sme spoluprácu medzi mladými a seniormi, ktorí majú vlastnú televíziu – Furčianske tvorivé letokruhy. Obe skupiny sú nápadité a hravé, no každá má iné, svojské vnímanie. Takto sme im dali možnosť vnoriť sa a spoznať svet toho druhého,“ hovorí Ľudka.

Všetko sa cielene pripravilo na samotnú stavbu, ktorá sa realizovala približne dva týždne. Počas nich sa deti naučili betónovať, skrutkovať, postaviť si pevné odolné základy tak, aby ich bunker mal dostatočnú životnosť a mohol sa slávnostne prezentovať verejnosti.

Ak ste v okolí Výmenníka Jegorovovo, na sídlisku Dargovských hrdinov, určite sa príďte pozrieť na jedinečný bunker, ktorý je zhmotnením detských vízií o ideálnom útočisku a možno na ňom zanecháte aj vlastný odkaz. Výmenník je otvorený počas pracovných dní až do konca júla a každú augustovú stredu.

Peter Oborník a Renáta Zolnaiová
Foto: David Pačut

1 sv

6 sv

5 sv

4 sv

3 sv

2 sv

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sídlisková vec /\\\\ Spravme niečo tiež
  1. […] občerstvením. Výnimočný bunker vyrástol vo Výmenníku Jegorovovo. Hľadajte ho pod značkou Sídlisková vec. Rubriku Program ako vždy napĺňa mnoho kultúrnych operátorov, a tak sa dá predpokladať, že […]

    Komentoval Leto nás baví | Zajtrajšie noviny dňa 07.02.2016 o 19:35:21Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems