Popoluška spája dve košické divadlá

| Pozvánky, Téma čísla | 1. 6. 2015

Štátne divadlo a Bábkové divadlo spojili svoje sily pri príprave bábkovo-opernej rozprávky Gioacchina Rossiniho Popoluška, ktorú si môžete pozrieť na javisku Historickej budovy ŠD 16. júna o 16:00 hod.

O spoločnom projekte bábkohercov a spevákov sa hovorilo v Košiciach už dlhšie, no do konkrétneho výsledku sa myšlienka pretavila počas januárovej premiéry. „Som veľmi rád, že naši herci, ale aj technika či dielne, sa mohli podieľať na väčšej výrobe, ktorú si my v našich priestoroch nemôžeme dovoliť. A navyše priestor Historickej budovy nám umožňuje predstaviť trochu iné bábkové divadlo ako bežne hrávame na našej domovskej scéne,“ hovorí o spoločnom projekte a spolupráci riaditeľ bábkového divadla Pavol Hrehorčák.

Režisérom predstavenia bol Pavel Uher a nebola to jeho prvá skúsenosť so spojením bábkového a operného sveta. „Hráme divadlo v divadle. Herci s bábkami hrajú príbeh a speváci ho v opernej interpretácii spievajú. Je to zvláštna štruktúra, vôbec nie jednoduchá. Použitie bábok umožňuje zvýraznenie mágie príbehu, ktorú každá rozprávka potrebuje,“ hovorí Uher o „svojej“ Popoluške. Operná rozprávka sa do repertoáru košického divadla vrátila po dlhšej dobe a prvé mesiace jej uvádzania ukazujú, že detskému divákovi v našom meste chýbala. Podľa dirigenta Igora Dohoviča zážitok z predstavenia umocňujú nielen zaujímavé bábky a scéna kostýmovej výtvarníčky a scénografky Ireny Marečkovej, ale aj priezračná a krásna Rossiniho hudba. „Robiť operu pre deti je špecifické. Je nutné, aby nevnímali nič iné, len príbeh, ktorý je doplnený orchestrom, zborom, spevákmi. Verím, že sa nám to darí,“ dodáva Dohovič.

Na javisku hrajú príbeh bábkoherci Mariana Bódyová, Erika Molnárová, Eva Ryšáková Cibulová, Juraj Fotul, Miroslav Kolbašský, Peter Creek Orgován a Andrej Sisák a spievajú ho operní sólisti Lenka Čermáková, Gabriela Hübnerová, Michaela Várady, Anton Baculík, Marek Gurbaľ, Marián Lukáč a Michal Onufer.

Svjatoslav Dohovič
Foto: Joseph Marčinský

popoluska015

popoluska007

popoluska005

popoluska002

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Popoluška spája dve košické divadlá

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems