Uži si mesto počas festivalu Use the c!ty Naše sídliská

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 4. 5. 2015

Od 21. do 31. mája ovládne Košice festivalový ošiaľ. Neuveriteľných 10 dní budú môcť jeho obyvatelia použiť mesto podľa vlastnej fantázie a ľubovôle. Kým po minulé roky bolo dejiskom festivalu historické centrum mesta, tento rok sa časť programu prvýkrát prenesie do jeho okrajových častí, na štyri najväčšie košické sídliská.

Cieľom festivalu USE THE C!TY Naše sídliská je predstaviť rôzne formy, žánre a podoby umenia vo verejnom priestore. Vo svojom programe spojí prezentáciu tvorby slovenských a zahraničných umelcov, intervencie vo verejnom priestore či dočasné architektonické zásahy.

Unikátne inscenácie a performancie

Festival otvorí 21. mája hudobná potulka Crossing. Slovenská premiéra českej skupiny Stage Code je 40 minútovým putovaním po stopách nielen košických speváckych zborov zákutiami sídliska Terasa. Trasu účastníci poznať nebudú, spoľahnúť sa budú musieť na svoj sluch a nepredvídateľné hudobné indície. Multifunkčné ihrisko pri ZŠ Janigova na KVP a betónová plocha pri splave na sídlisku Nad jazerom sa premenia na javisko pouličnej inscenácie Causa Fatalis. Alegorická groteska o zložitosti ľudskej duše pochádza z tvorby petrohradského divadelného súboru Teatr Novogo Fronta. Herci odohrajú predstavenia, v sobotu a v nedeľu 23. a 24. mája.

10622877_1613355388900236_9134173285135496418_n

Neodmysliteľnou súčasťou Use the c!ty sú urbanistické zásahy. Tento rok to bude netradičná „bublinová“ inštalácia Aeropolis berlínskej kreatívnej skupiny Plastique Fantastique. Dočasná architektúra ozvláštni námestie pri Urbanovej veži od pondelka 25. mája do soboty 30. mája. Exkluzívny program v bubline štartuje v pondelok 25. mája o 20:50 hod. Light and sounddesign. Ďalšími podujatiami, ktoré sa v bubline udejú sú: Vedecká kaviareň, VYVA fashion šou a Flashmob.

Multimediálna potulka a hip-hopové workshopy

Holandská divadelníčka Judith Hofland priestorovou performanciou Likeme preskúma vplyv sociálnych médií na vnímanie jednotlivca a jeho vzťahov. Multimediálna potulka využije najnovšie výdobytky modernej spoločnosti, napojenie na internet a ipod alebo smartphone. Ide o formu videohry, v ktorej pripojení hráči môžu na vlastnej koži okúsiť rozdiel medzi virtuálnym a skutočným svetom. Vandrovať sa bude po sídlisku Dargovských hrdinov 25. až 28. mája. V rovnakom termíne sa budú konať aj hip-hopové workshopy s profesionálnymi lektormi a tanečníkmi z DS Studia. Počas troch dní budú učiť niekoľko desiatok mladých a zapálených ľudí rôznym streetdance štýlom. Celé ich snaženie vyvrcholí vo štvrtok 28. mája flashmobom na Hlavnej ulici.

Aj tento rok je súčasťou festivalového programu populárna Hudba v meste. Desiatky kapiel bez ohľadu na žáner, profesionalitu či skúsenosti budú môcť predviesť svoj talent na Hlavnej ulici v piatok 29. mája. Obľúbenú a verejnosti známu Hudbu v električke organizátori, tím SPOTs z K13 Košických kultúrnych centier prispôsobili dopravnej situácii. Obyvatelia Košíc sa tak môžu tešiť na zaujímavú alternatívu, Hudbu v autobuse.

Divadlo o skutočnej kauze potravinárskej spoločnosti

Highlightom festivalu je inscenácia Informátori v podaní českého divadla Farma v jeskyni režiséra a držiteľa prestížneho ocenenia Európska cena novej divadelnej reality, Viliama Dočolomanského. Predstavenie Informátori je príbehom, ktorý sa zakladá na reálnej kauze nadnárodnej potravinárskej spoločnosti, ktorá v záujme zisku neváhala porušiť žiadne zákony. V súčasnosti najúspešnejší herecký súbor českej divadelnej scény si budú Košičania môcť zhliadnuť v sobotu 30. mája v Kasárňach/Kulturparku.

Posledný deň Use the c!ty Naše sídliská bude už tradične patriť deťom. Piknikovisko na námestí pred OC Aupark otvorí v nedeľu 31. mája skupina vedcov zábavnými fyzikálnymi experimentmi. Všetci nadšenci vedy, bez ohľadu na vek, si otestujú svoju odolnosť a obratnosť v odhaľovaní optických klamov a ilúzií. Následne deti aj dospelých pobavia predstavenia z dielne Divadla Babadlo.

Viac na www.usethecity.sk.

Renáta Zolnaiová
Foto: Use the c!ty 2014, archív SPOTs

osem ulíc

Move that park

hudba v meste (1)

hudba v elekričke (1)

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Uži si mesto počas festivalu Use the c!ty Naše sídliská
  1. […] Tlačová sprava košického festivalu Use The City – Naše sídliská uvádzala ešte minulý týždeň, že highlightom podujatia bude inscenácia medzinárodného divadelného štúdia z Prahy. Predstavenie ale bolo dva týždne pred uvedením zrušené riaditeľom organizácie Košických kultúrnych centier K13 Jánom Kováčom s odvolaním sa na „dôvody politickej povahy“. Názov inscenácie bol vymazaný z propagačných materiálov. […]

    Komentoval Škandálné a nebezpečné – Divadelní noviny dňa 17.05.2015 o 01:12:37Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems