Nočná túra a európska literatúra

| Literatúra, Pozvánky | 7. 5. 2015

Dňa 13.5.2015 v čase od 18.00 – 21.30 hod. sa v Košiciach uskutoční podujatie celoeurópskeho charakteru, ktoré Knižnica pre mládež mesta Košice venuje všetkým milovníkom kvalitnej súčasnej európskej literatúry. Ide o projekt pod názvom Noc literatúry, súčasne prebiehajúci v mnohých ďalších mestách na Slovensku aj po celej Európe. Už pravidelne sa do neho zapájajú mestá ako Amsterdam, Mníchov, Miláno, Madrid, Varšava, Dublin, Edinburg, Londýn, Riga, Štokholm, Budapešť, Praha, Ľvov, Sofia, či Bratislava.

Na Slovensku sa podujatie uskutoční po siedmykrát, zatiaľ čo v susednom Česku pôjde o jeho jubilejný 10. ročník „Po ročnej pauze Košičanom opäť sprostredkujeme zaujímavé stretnutia s kvalitnou literatúrou vo forme nočných čítačiek. Čítať sa bude z diel európskych autorov, ktoré v podaní výnimočných čítajúcich odznejú v Kunsthalle, Rodošte, Artfore, Bábkovom divadle, Múzeu divadla Thália Színház a tiež v autobuse pri Kulturparku.“ Informuje o priebehu akcie Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.

Projekt predstavuje 15 minútové čítania, po ktorých sa všetci účastníci spoločne presúvajú do ďalšieho čítacieho miesta. Tam už na nich čaká ďalší čítajúci s ďalšou pútavou ukážkou. „Nočné putovanie vyvrcholí čítaním Oľgy Feldekovej v odstavenom reklamnom autobuse našej knižnice, ktorým obyvateľov Košíc pravidelne pozdravujeme na mestských linkách. Zároveň ním pripomíname, že s nimi táto knižnica číta a rastie už celých 60. rokov.“ Upresňuje riaditeľka jubilujúcej knižnice.
Svoj hlas ukážkam z európskej literatúry tento raz zapožičajú Ľubica Blaškovičová, režisérka a herečka, Oľga Feldeková, humoristka a spisovateľka, Oszkár Illés, divadelný herec, Milan Kolcun pedagóg a obľúbený turistický sprievodca, Renáta Lenártová, námestníčka primátora mesta Košice a Ivan Sogel, umelecký šéf Bábkového divadla v Košiciach. „V programe literárnej noci sme nezabudli na odmenu pre našich skalných. Tí budú po vypočutí všetkých ukážok a získaní šiestich účastníckych pečiatok z jednotlivých čítacích miest zaradení do losovania o knižné ceny. Výhercov vylosujeme a aj odmeníme na spoločenskom večere.“ Dodáva na záver Iveta Hurná.
Spoločenský večer s čítajúcimi osobnosťami Noci literatúry 2015 sa uskutoční v priestoroch pobočky LitPark na Kukučínovej 2 v areáli Kasární/Kulturpark, budova Bravo, so začiatkom o 22,00 hod.

Noc literatury 2013 (5)

PROGRAM pre Košice:

noc1. Kniha: Katja Petrowskaja, Asi Ester
Číta: Renáta Lenártová
Miesto: Kunsthalle/Hala umenia Košice, Rumanova 1
Čas: 18.00 hod.
2. Kniha: Hana Ludiaková, Imago. Ty trubko!
Číta: Ľubica Blaškovičová
Miesto: Rodošto – Pamätný dom Františka II. Rákocziho, Hrnčiarska 7
Čas: 18.45 hod.
3. Kniha: Pavel Vilikovský, Prvá a posledná láska
Číta: Milan Kolcun
Miesto: Artforum, Mlynská 4
Čas: 19.20 hod.
4. Kniha: Jon Ronson, Na potulkách s extrémistami
Číta: Ivan Sogel
Miesto: Bábkové divadlo, Alžbetina 38
Čas: 20.00 hod.
5. Kniha: Gábor Kálmán, Nova
Číta: Oszkár Illés
Miesto: Múzeum divadla Thália Színház, Mojmírova 1
Čas: 20.40 hod.
6. Kniha: Iulian Ciocan, Svet podľa Sašu Kozaka
Číta: Oľga Feldeková
Miesto: Autobus, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2
Čas 21.20 hod.
7. Záver: Spoločenský večer s účastníkmi podujatia a hosťami
Miesto: Knižnica pre mládež mesta Košice – LitPark, Kukučínova 2
Čas: 22.00 hod.

EKA


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nočná túra a európska literatúra

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems