Quasars Ensemble koncertuje skladby impresionizmu

| Hudba, K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 9. 3. 2015

Rezidenčný súbor Kasární/Kulturpark Quasars Ensemble odohrá 17. marca o 19:00 hod. koncert Impressionnisme. Názov napovedá, že pôjde o hudbu obdobia impresionizmu, o ktorom dirigent Ivan Buffa napísal: „Impresionizmus bol štýlom, čo rúcal pevné hradby nielen vo sfére výtvarného umenia, ale aj v hudbe. Kým maliarom sa rozpustili farby štetca do momentálneho dojmu, emóciou naplneného okamihu, hudba opustila stáročiami najstráženejšie tabu klasickej hudby, ktorým boli tonálno-funkčné vzťahy, teda stáročia platné a nemenné harmónie.“

„Impresionizmus vzišiel z mystiky neskorého romantizmu, aby po svojom relatívne krátkom trvaní, prostredníctvom návratov k antickým motívom, starým formám, taktiež prijímaním džezu a odkláňaním sa od mysticizmu smerom k ľahkosti a priezračnosti, postupne splynul so silnejúcim neoklasicizmom,“ píše ďalej Ivan Buffa. Dirigovať bude aj hostku koncertu, maďarskú harfistku Kláru Bábel.

Program koncertu:

Claude Debussy/Arnold Schönberg/Benno Sachs – Prelúdium k faunovmu popoludniu

Maurice Ravel – Introduction et Allegro

Nikolaj Roslavec – Nocturne

Ladislav Holoubek – Trio

Vincent D’Indy – Suite dans le stale ancien (Suita v starom štýle)

Gabriela Krestián Kuchárová

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Quasars Ensemble koncertuje skladby impresionizmu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems