Predstavuje si krajiny na exoplanétach

| Košický samosprávny kraj, Pozvánky | 9. 3. 2015

„Je fascinujúce prechádzať sa po priestore, ktorý človeka nespútava, neväzní, práve naopak, otvára svoj priestor stále a stále. Najskôr som sa v ňom len rozhliadal a prechádzal, neskôr som si nesmelo otvoril bráničku, dotkol sa dverí, vstúpil a roztvoril okná. Stále ma prekvapuje, fascinuje, ohromuje nekonečnosťou a rozľahlosťou, ale dovolil mi aj vytvoriť si svoj priestor. Ja v ňom zakladám nebeské záhrady, dešifrujem kozmické signály, vítam poslov z vesmíru, sadím nebeské kvety a dotýkam sa hviezd,“ týmito slovami uvádza svoju výstavu Ján Zoričák, jeden z najuznávanejších autorov súčasnej svetovej sklárskej tvorby. Do 19. apríla je pod názvom Exoplanéty sprístupnená vo Východoslovenskom múzeu na Námestí Maratónu mieru v Košiciach.

2 Zoricak_10 VEJAJán Zoričák (1944 Ždiar) je jeden z najuznávanejších autorov súčasnej svetovej sklárskej tvorby. Študoval na Sklárskej umeleckopriemyselnej škole v Železnom Brode a na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe. Ešte ako študent zvíťazil so svojím návrhom na sklenenú kolekciu pre svetovú výstavu EXPO v Montreale v roku 1967. Slovenský umelec, pôsobiaci od roku 1970 vo Francúzsku, si svojou tvorbou vyslúžil medzinárodné uznanie. Patrí k priekopníkom sklárskej tvorby vo Francúzsku a podieľal sa na založení medzinárodného sklárskeho strediska v Aix-en-Provence. Zoričákov mimoriadny prínos pre oblasť umenia ocenila francúzska vláda v roku 1987 titulom Rytier rádu umenia a literatúry. Je tiež nositeľom mnohých ďalších prestížnych ocenení.

Vesmír v skle

Originálnym umeleckým stvárnením sa zaradil medzi priekopníkov a propagátorov nového prístupu ku sklu ako samostatnému výtvarnému médiu. Celoživotným lajtmotívom jeho diela je vesmír – nekonečné univerzum a priestor netušených možností. Výstava Jána Zoričáka vo Východoslovenskom múzeu  ponúka zriedkavú príležitosť vidieť autorove diela v jeho materskej krajine. „Predstavujem si krajiny na exoplanétach, rád sa po nich prechádzam vo svojom ateliéri. V skle sa mi odrážajú a vábia ma, aby som ich navštívil a ukázal ľuďom. Robím to rád a s pokorou človeka, ktorý je očarený priestorom a vesmírom. Som vďačný za ten dar, za tú výhodu, že som tam mohol pobudnúť. Chcem sa však podeliť s tým novým zážitkom, ale zároveň nechcem nikomu vnucovať svoju perspektívu. Miešam, farbím a tavím sklenenú mapu, ktorú môže každý čítať po svojom,“ dodáva o svojej inšpirácii Ján Zoričák.

Zuzana Bobriková
Foto: archív KSK

1 Zoricak_12 VEJA

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

 


Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Predstavuje si krajiny na exoplanétach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems