Výmenník Wuppertálska predstavuje novinky

| K13 a VÝMENNÍKY | 23. 2. 2015

Výstava amatérskych fotografií, putovný Herbár, EKO TalKE, BylinKE, zveľaďovanie Komunitnej záhrady KVP a mnoho ďalších zaujímavých aktivít a projektov čaká na obyvateľov Sídliska KVP a širokú verejnosť v roku 2015 vďaka K13 – Košickým kultúrnym centrám a tímu projektu SPOTs. „Na základe brainstormingu sme si stanovili nové ciele na rok 2015. Máme mnoho ideí a nápadov. Aj v tomto roku budeme spolupracovať s komunitami, umelcami a kreatívcami najmä na témach prírody a ekológie. Chceme naďalej podporovať overené aktivity a budovať značku,“ spomenula Zdenka Košová, kultúrna mediátorka Výmenníka Wuppertálska.

Výmenník otvoril svoj priestor komunitnej výstave amatérskych fotografií ôsmich autorov  s názvom Okamih vo fotografii. Gabriel Girovský, Jozef Juhás, Michal Juhás, Michaela Vybožteková, Veronika Tomčíková, Valéria Šmajdová, Júlia Janočková a Martin Pizňak predstavili svoje veľkoformátové fotografie momentov z prírody. „Výstava približuje verejnosti prírodu z iného uhla. V tom je čaro optiky, dokáže zachytiť okamih, pominuteľnosť sa stáva večnou. Verím, že sa naše diela budú páčiť. Ľudia na nich spoznajú aj výmenník a komunitnú záhradu, ktorá je jeho súčasťou. Záhrada aktuálne spí, a práve to je jednou z výhod fotografií. V zimných mesiacoch prinášajú do výmenníka viac zelene,“ objasnil autor nápadu Martin Pizňak. Fotografická výstava pozýva všetkých priaznivcov do Výmenníka Wuppertálska v stredy od 14:00 do 17:00 a štvrtky od 16:00 do 18:00 hod. Končí sa 6. marca 2015.

Foto: Michaela Vybožteková

Foto: Michaela Vybožteková

Sadiť sa budú aj špeciálne rastliny

Počas minulého roka kreatívny tím dobrovoľníkov spolu s umelcom Alexandrom Takáčom začal tvoriť jedinečný veľkoformátový Herbár, mapujúci okolitú prírodu. Po jeho dokončení sa stane putovným. Vidieť by ho mala širšia verejnosť, nie iba obyvatelia Sídliska KVP a blízke okolie. Komunitnú záhradu KVP čaká sadenie nových rastlín a zveľaďovanie. Vďaka spolupráci so Slovenským zväzom záhradkárov v Košiciach a Botanickou záhradou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa podarí vysadiť nielen tradičné rastliny a bylinky, ale aj exkluzívne prvky flóry, aké v Košičania bežne v prírode nenájdu. Posilnenie by malo prísť aj formou land a ecoartu, ktoré zabezpečí záhrade ako aj výmenníku nový, umeleckejší rozmer.

Rozprávajme sa o prírode a ekológii

Po úspešnej sérii prednášok s Petrom Švidroňom, Róbertom Gregorekom, Antonom Župom a ďalšími čaká na priaznivcov ekologických a prírodných tém nový formát EKO TalKE. „Pri hľadaní názvu sme uvažovali o corporate identity a poslaní komunitných formátov didaktického charakteru. Prvým atribútom bolo využitie názvu existujúceho formátu BylinKE, ktorý zľudovel,“ objasnila Renáta Zolnaiová z PR oddelenia projektu SPOTs. EKO TalKE je séria odborných stretnutí, prebiehajúcich vždy prvú stredu v mesiaci o 17:00 hod. Témy sú z oblasti starostlivosti o prírodu. V prvom polroku sa môžu návštevníci tešiť zo štyroch EKO TalKEs. Prvú marcovú stredu (4. 3.) sa dozvedia o reze ovocných stromov, 8. apríla čaká na Košičanov netradičná téma Včely sú na kvety o opeľovaní kvetov a včelách, 6. mája sa predstaví súčasná téma Svetové chute regionálnych jedál o sezónnych, regionálnych, ekonomických, no najmä zdravých jedlách a ich príprave a 3. júna v téme Zviera v nás prebehne diskusia o dopadoch človeka na prírodu.

BylinKE sa stali jedným so zaužívaných formátov. Stretnutia vo vnútri a poznávacie výlety s odborným výkladom v okolí v spolupráci s Dr. Evou Sitášovou z Východoslovenského múzea v Košiciach sa tešia na svojich návštevníkov aj tento rok a zároveň radi privítajú nových jednotlivcov, páry či skupiny. Konajú sa zvyčajne prvý piatok v mesiaci. Najbližší marcový piatok (6. 3.) prinesie Dr. Sitášová do Výmenníka informácie o liečivých rastlinách v našom okolí. Ak ich človek pozná, dokáže ich využiť v prospech svojho zdravia. Zároveň sa môžu návštevníci tešiť na populárny workshop výroby prírodnej kozmetiky – levanduľového mydla spolu s Janou Ficzeriovou.

O novinkách a aktualitách nielen z Výmenníka Wuppertálska sa dozviete z webových stránok www.spots.sk a www.vymenniky.sk.

Peter Oborník

Foto: Martin Pizňak

Foto: Martin Pizňak

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Výmenník Wuppertálska predstavuje novinky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems