Kraj sa uchádza o peniaze aj na depozitár

| Košický samosprávny kraj | 9. 2. 2015

S tromi investičnými projektmi sa Košický samosprávny kraj uchádza o európske peniaze. Na jeseň bola vyhlásená výzva k opatreniu na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov v oblasti podpory pamäťových a fondových inštitúcií a nehnuteľných kultúrnych pamiatok.

Prvým je rekonštrukcia hospodárskej budovy v areáli Kaštieľa Markušovce na polyfunkčný kultúrny objekt. Kaštieľ patrí pod Múzeum Spiša. Druhý projekt sa týka obnovy Jazdiarne v Kaštieli v Trebišove, ktorý spravuje Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove. Tretí sa zameral na revitalizáciu depozitára Východoslovenského múzea v Košiciach – Šaci.

Otvorená dielňa pre reštaurátorov

Kaštieľ Markušovce spolu s dvoma hospodárskymi budovami, letohrádkom Dardanely, domčekom správcu a francúzskym parkom tvoria uzavretý historický areál. Po rekonštrukcii hospodárskej budovy by vzniklo komplexné zázemie pre návštevníkov na prízemí, pracovne pre odborných pracovníkov na poschodí a otvorený depozitár pre návštevníkov v podkroví.

V areáli trebišovského múzea stojí bývalá jazdiareň, dnes sklad a depozit v havarijnom stave. Po rekonštrukcii bude slúžiť na prezentáciu významu a pôsobenia rodiny Andrášiovcov v Trebišove, najmä ich záľubu v poľovníctve, časť objektu ako otvorený depozitár.

Účelový objekt z 80. rokov v Košiciach – Šaci využíva VSM ako depozitár, nemá však dobré kúrenie, vzduchotechniku, izolácie, obsahuje azbest. Nedajú sa v ňom robiť reštaurátorské práce. Dostavbou a rekonštrukciou vznikne moderný depozit, časť prístupná aj bežným návštevníkom. Reštaurátorské pracovisko bude fungovať ako otvorená dielňa pre odbornú a laickú verejnosť v určenom režime.

Celkové náklady troch projektov sú vyše päť miliónov eur.

Zuzana Bobriková

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kraj sa uchádza o peniaze aj na depozitár

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems