Kompraxáci diskutovali o holokauste

| Reportáž | 23. 2. 2015

Úspešní kompraxáci, neformálna skupina mladých ľudí z Košického kraja, ktorí spolupracovali na školeniach národného projektu Komprax, pripravili pre žiakov základných a stredných škôl netradičnú formu diskusie na tému Holokaust na východnom Slovensku. Využili pri tom zaujímavý formát „živých knižníc“. 

Mladí ľudia si 27. januára pripomenuli 70. výročie oslobodenia nacistického koncentračného a vyhladzovanie tábora Auschwitz-Birkenau v Osvienčime Červenou armádou. Tento deň je považovaný za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Odhaduje sa, že do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí. Asi1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených, pričom 900 000 deportovaných hneď po príjazde poslali do plynových komôr alebo zastrelili. Zhruba 200 000 ľudí zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. Z územia dnešného Slovenska deportovali do Osvienčimu 65 692 osôb. Podľa údajov repatriačných úradov sa domov v roku 1945 vrátilo len 348 z nich. Zo sústreďovacieho strediska v Košiciach bolo transportovaných 12 000 ľudí.

Tichí hrdinovia

Počas dvoch dní v spolupráci s Knižnicou pre mládež mesta Košice sa v pobočke na Humenskej 9 (26. januára) a v LitParku na Kukučínovej 2 v Košiciach (27. januára) vystriedalo spolu 150 mladých ľudí z Košíc a Trebišova. Hlavnou témou diskusií bola situácia na Slovensku v období konca druhej svetovej vojny, najmä v čase Holokaustu. Organizátori priblížili mladým ľuďom a verejnosti zmysel dvojíc slov človek – ľudskosť, tolerancia – porozumenie, človek – občan či človek – zodpovednosť prostredníctvom „živých knižníc“. Ich hlavnými „postavami“ boli hrdinovia, ktorí si napriek zákazom a v ohrození života zachovali svoju ľudskosť a pomohli iným v núdzi. Títo ľudia nie sú známi, nepíšu sa o nich knihy, nikto ich neoslavuje a nevenuje im pozornosť. Sú medzi nami a skoro nik o nich, a o tom, čo vykonali, nevie. Prostredníctvom projektu dostali možnosť sa o svoje skutočné zážitky podeliť a prerozprávať ich tak, ako sa stali. Študenti sa s nimi stretli tvárou tvár, vypočuli si ich príbeh a viedli s nimi otvorení dialóg.

Žiť v mieri

Členovia organizačného tímu a dobrovoľníci sa zároveň zúčastnili exkurzie po Košiciach, kde sa dozvedeli viac o židovskej kultúre a o situácii v Európe v časoch pred a počas druhej svetovej vojny. Prispelo to k odbúraniu predsudkov, k prevencií v otázke rasizmu a xenofóbie a v neposlednom rade k šíreniu tolerancie medzi ľuďmi. Cieľom projektu bolo zvýšiť informovanosť ľudí o období holokaustu a poukázať na to, že s občianstvom sa viaže aj zodpovednosť. Touto cestou chcú organizátori poďakovať a vysloviť veľký rešpekt „živým knihám“, ktoré sa s nami formou dialógu podelili o svoje zážitky, skúsenosti a postrehy z obdobia pred 70 rokmi. Svojimi osobnými príbehmi nás neraz dojali aj šokovali. Priviedli nás k hlbšiemu pochopeniu hodnôt ako ľudskosť, tolerancia, porozumenie, občianske práva, demokracia, zodpovednosť a viacerí sme si uvedomili, že žiť a byť ľuďmi môžeme len v mieri.

Projekt bol financovaný v rámci akcií Mládežníckej iniciatívy grantového programu Mládež v akcii a podporený zo zdrojov Európskej únie.

Martin Gbúr, Marián Švekuš a Veronika Samková
Foto: archív neformálnej skupiny

10430860_788875051183924_222807422288594185_n

10351755_788873217850774_7065812468541527103_n

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Kompraxáci diskutovali o holokauste

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems