ITART spája umenie a informačné technológie pre dobro Košíc

| T-Systems | 23. 2. 2015

Niektoré veľké nápady sa objavia celkom prirodzene. Keď sa každodenne potýkate s problémom, postupne si nájdete cestu, ako ho aspoň čiastočne vyriešiť. Presne takto vznikla myšlienka projektu ITART. Nápad sa zrodil v kancelárii hovorkyne T-Systems Slovakia Barbory Ruščin a prerástol až za hranice spoločnosti. Poháňa ho vízia lepšej budúcnosti. 

Dva plus dva môže byť dvadsaťdva

Projekt ITART vznikol prepojením sféry informačných technológií (IT) a umenia (ART). Podľa jeho riaditeľky Barbory Ruščin práve tieto dva sektory od roku 2013 výrazne formujú Košice. Doteraz fungovali vedľa seba bez väčšieho prepojenia, a to aj napriek tomu, že majú spoločný cieľ. „Nemyslíme si, že vďaka jednému projektu sa IT priemysel a umelecká scéna zázračne spoja. Chceme však túto symbiózu naštartovať a poukázať na to, že aj tieto na prvý pohľad úplne odlišné odvetvia majú v skutočnosti jeden zámer – urobiť život v Košiciach lepším. A kde existuje jeden cieľ, musí byť aj spoločná cestička. Niekedy 2 + 2 nemusí byť 4, ale až 22. Dôležitá je len správna organizácia,“ hovorí Ruščin. Do nej zapojil T-Systems Slovakia všetkých veľkých „hráčov“ v IKT oblasti a vďaka skupine IT Valley siahol ešte ďalej. Do projektu sa spolu so spoločnosťami Global Logic, NESS či Linx pridal napríklad aj CEIT zameraný na biomedicínske inžinierstvo, Košice International Airport či Holcim, najväčší dodávateľ stavebných materiálov na Slovensku. Tieto firmy čelia v posledných rokoch spoločnému problému – nedostatku kvalifikovaných ľudí, ktorých by mohli prijať. Práve preto je témou nultého ročníka projektu ITART vzdelávanie pre prax.

Otvárací galavečer sa konal v Kunshalle, ktorá sa premenila na tanečno-umeleckú sálu. Oficiálnym hostiteľom večera bola košická </i><em>IT Valley.</em>

Otvárací galavečer sa konal v Kunshalle, ktorá sa premenila na tanečno-umeleckú sálu. Oficiálnym hostiteľom večera bola košická IT Valley.

Keď edukačný systém zlyháva 

Praktickému vzdelávaniu sa veľké spoločnosti v Košiciach venujú už niekoľko rokov. Cieľom ITART-u je naštartovať v tejto oblasti ďalšie programy a zároveň výrazne posunúť tie, čo už existujú. „Téma praktického vzdelávania vyplynula z našej prirodzenej potreby. Všetky firmy v Košiciach začínajú mať ťažkosti s hľadaním nových zamestnancov. Máme tu veľa absolventov vysokých škôl, ktorí sú ťažko použiteľní pre prax, buď ,vďakaʻ vyštudovanému odboru, alebo pre nedostatok praxe na škole. Preto musíme týchto ľudí trénovať. Edukačný systém momentálne nereflektuje potreby trhu, a to je vo východoslovenskom regióne veľký problém. Programy v rámci projektu by mali tento ťažký oriešok aspoň čiastočne riešiť. Vieme však, že problematika je príliš široká na to, aby sme ju stihli pokryť za jeden rok. Chceme preto vytvoriť základ pred dlhodobo udržateľné fungujúce aktivity, postrčiť ich vpred a byť ich hybnou silou,“ vysvetľuje riaditeľka ITART-u. Do pripravovaných programov sa môžu zapojiť všetci partneri projektu aj kultúrne organizácie.

Súčasťou galavečera ITART BALL bolo aj predstavenie novomediálnych umeleckých diel študentov pod vedením Richarda Kittu.

Súčasťou galavečera ITART BALL bolo aj predstavenie novomediálnych umeleckých diel študentov pod vedením Richarda Kittu.

Ocenenie pre nedoceniteľných

Otvárací ceremoniál ITART BALL sa uskutočnil 7. februára v Kunsthalle. Okrem vyše hodinového programu sa na ňom odovzdávali aj dve ceny – Osobnosť IT Valley za výrazný prínos do IKT sektora a Osobnosť ART za významný rozvoj v oblasti kultúry a umenia. Ruščin popisuje: „V Košiciach je viac ľudí, čo by si tieto ceny zaslúžili. Napriek tomu každý, komu som vysvetlila ich podstatu, okamžite vyhŕkol dve mená – Jozef Ondáš a Michal Hladký. To bola pre nás tá správna spätná väzba. Ak ľudia dokážu do troch sekúnd vytipovať laureáta, musí to byť niekto skutočne výnimočný.“ Prvý titul teda získal zakladateľ Košice IT Valley a bývalý generálny riaditeľ T-Systems Slovakia Jozef Ondáš, ktorý sa intenzívnym spôsobom venuje aj téme vzdelávania a pomoci znevýhodneným. Za Osobnosť ART bol zvolený Michal Hladký, riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 a autor projektu INTERFACE, na základe ktorého získali Košice titul EHMK. Hladký zároveň v rozvíjaní kultúry pokračuje aj po roku 2013 a systematicky sa snaží o zviditeľnenie Košíc v oblasti umenia a kultúry. Robí tak najmä prostredníctvom vzdelávacieho projektu Escalator alebo inkubátorov kreatívneho priemyslu.

Cenu Osobnosť ART získal riaditeľ organizácie Košice 2013 Michal Hladký. Sošku vytvorili košickí umelci Radoslav Repický a Jozef Poník.

Cenu Osobnosť ART získal riaditeľ organizácie Košice 2013 Michal Hladký. Sošku vytvorili košickí umelci Radoslav Repický a Jozef Poník.

Bál s umením

Umelecký vklad do projektu podčiarkli aj ceny, ktoré Jozef Ondáš a Michal Hladký dostali. Sošky vytvorili košickí umelci Radoslav Repický a Jozef Poník. Znázorňujú anjela, logo projektu inšpirované košickým erbom. „Chceme takto podčiarknuť lokálnosť projektu a jeho zameranie na región. Aj do prípravy podujatia sme zapojili len miestnych dodávateľov, aby finančné prostriedky ostali na východe a aby mali tunajší podnikatelia možnosť zarobiť si,“ objasňuje Ruščin. Myšlienku podpory košického obchodu zdôraznila aj príležitosť prezentovať sa na Local Hero Street, uličke lokálnych umelcov. Predstavili sa tu výnimoční košickí tvorcovia – Martin Jankura so svojím „potetovaným“ nábytkom, tunajší výrobcovia piva alebo domácich limonád, reprezentanti značky streetového oblečenia Košice Represent a mnohí ďalší. „Vyberali sme tak, aby bolo na uličke zastúpené široké portfólio umelcov a výrobcov. Zároveň sme chceli odprezentovať produkty na vysokej úrovni. Nájsť ich nebolo ťažké. Keď niekto robí niečo skutočne dobré, je jasné, že sa o ňom vie,“ hovorí riaditeľka ITART. V Kunsthalle sa navyše predstavili aj študenti Fakulty umení košickej Technickej univerzity pod vedením profesora Richarda Kittu. Nainštalovali tu svoje novomediálne diela spájajúce umenie a informačné technológie. „V budúcnosti by sme radi expozície predstavované na galavečere ITART sprístupnili v podobe výstavy aj po podujatí. Tiež možno zorganizujeme dražbu diel, pričom časť prostriedkov pôjde na projekt a časť umelcovi,“ uzatvára Barbora Ruščin.

Veronika Samková
Foto: archív T-Systems Slovakia

 Ďalšie ocenenie za výrazný prínos do IKT sektora získal zakladateľ Košice IT Valley Jozef Ondáš.

Ďalšie ocenenie za výrazný prínos do IKT sektora získal zakladateľ Košice IT Valley Jozef Ondáš.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou u nás si ho vytextuješ. Zajtrajšie noviny ponúkajú prax pre študentov a ďalších záujemcov. Nahliadni s nami do sveta žurnalistiky. Napíš nám na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: ITART spája umenie a informačné technológie pre dobro Košíc

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems