Whiskyho cesty po Indii

| Reportáž, Rozhovory | 26. 1. 2015

V Tabačke Kulturfabrik sa dokladali stoličky. Bolo málo miesta a na Whiskyho prezentáciu chcel dovidieť každý. Spevák skupiny Slobodná Európa Miloslav „Whisky“ Láber už niekoľko rokov cestuje po svete a o zážitky a skúsenosti sa delí so slovenským publikom. Nazval to Whiskyho cestovateľské kino a v Tabačke sa 15. januára večer skloňovalo slovo India.

Prezentáciám trvajúcim tri hodiny sa vyhýbam. Ale túto som vstrebala do poslednej fotografie so záujmom a zvedavosťou. Sem-tam aj so znechutením, pretože India je na niektorých miestach fakt špinavá. Dillí, Bombaj, Goa, Andamanské ostrovy, Kalkata, Bangladéž, Himaláje, Kašmír, Ladak, Hampi a mnoho ďalších miest Whisky navštívil a nafotografoval. Informácií o indickom živote, zvyklostiach, kultúre, náboženstvách a politike bolo mnoho, a preto vyberám tie, ktoré zaujali najviac. Aby ste aj vy vedeli.

 • India je Whiskyho srdcovka a začal tam cestovať asi pred 13 rokmi v kokpite lietadiel, ktoré pilotovali jeho kamaráti.
 • Je to veľmi lacná krajina, a tak sa tam výhodne najete aj ubytujete. No každým rokom sa to mení najmä kvôli ruským turistom. „Rusi kazia ceny všade,“ hovorí Whisky.
 • Whisky už nemáva črevné problémy, lebo jeho telo si zvyklo, ale vy určite nepite vodu z vodovodu.
 • India je najšpinavšia krajina na svete.
 • Vo veľkých mestách je smrad aj zo smogu, pretože tam jazdí mnoho motoriek.
 • Premávku neriadia dopravné predpisy a všetci jazdia podľa situácie na ceste. No iba 40-tkou, pretože na takých nekvalitných cestách sa rýchlejšie nedá. A tak nehrozia ani vážne havárie.
 • Hlavné mesto Indie Dillí si Whisky obľúbil aj napriek neporiadku. Vraj si na tú špinu už zvykol a pozerať sa na pouličný zhon je veľké divadlo.
 • Indickým deťom sa maľujú oči, aby do nich nevstúpili zlí duchovia.
 • Nosič sa volá kuli.
 • Mahut je človek, čo celý život trávi so svojím slonom. Slony sú dôležití pracovní pomocníci a vzťah medzi nimi a mahutmi je veľmi emocionálny. Keď umrie mahut, tak často v krátkom čase umrie aj jeho slon.
 • Pozor na indické opice! Sú takmer všade a ukradnú všetko, čo necháte na chvíľu bez povšimnutia. Aj drahú zrkadlovku.
 • Krava je v krajine posvätné zviera a nemôžete ju len tak kopnúť do zadku. Dokonca chodí do reštaurácií a majitelia jej musia niečo ponúknuť.
 • Kurivom v peciach na chlebové placky sú vysušené kravské výkaly.
 • Len 15% obyvateľov krajiny má záchod. Ostatní „toaletujú“ vonku – na ulici, na pláži, v rieke.
 • Mesto Váranási je považované za sväté pre hinduistov, budhistov a džinizmu. Veria, že keď umrú práve tam a budú pochovaní do rieky Ganga, poputujú rovno do nirvány. Dno Gangy je posypané mŕtvymi a aj tak sa v nej ľudia kúpu, perú a pijú ju.
 • India je najväčšia demokratická krajina na svete. Takmer každý obyvateľ vie anglicky.
 • V krajine je vysoká miera korupcie.
 • Ženy v Indii nie sú považované za slabšie pohlavie.
 • Celý plážový turizmus sa sústredí v štáte Goa. Gou v 60. rokoch objavili hippisáci. Za celoročný prenájom domu platili iba 7 dolárov! Na pláži Andžuna si založili komunitu a žili nahí a slobodní, až kým sa im užívanie drog nevymklo spod kontroly.
 • Pieskových pláží je inak v krajine mnoho, ale nie je na nich vytvorená potrebná infraštruktúra.
 • V niektorých indických štátoch je prohibícia, ale alkohol v Goe je veľmi lacný.
 • Smrť v prírode často zapríčiňuje pád kokosového orecha na hlavu.
 • V Himalájach sa mestá stavajú na hrebeňoch hôr, pretože doliny sú hlboké a úzke, nesvieti tam dostatok slnka.
 • Najlepší čas na návštevu Himalájí je po monzúnoch, v novembri a v prvej polovici decembra.
 • Údolie Parvati je svetoznáme produkciou hašiša. Jeho obyvatelia sú stále vysmiati.
 • Dalajláma odišiel z Tibetu do indického exilu a tiež sa vždy rehoce.
 • Keď chcete zažiť tibetskú kultúru, navštívte Ladak. Geograficky je súčasťou Tibetu, ale spadá pod Indiu. Whisky odporúča kláštor Hemis. 

Whisky je obdarený prirodzeným a humorným darom reči, a vďaka tomu jeho cestovateľské kino nielen informuje, ale aj dosť pobaví. Čakajú ho ďalšie slovenské mestá a do Tabačky sa opäť chystá, keď budú otvorené zrekonštruované priestory. Lebo miesta bolo málo a zvedavcov veľa.

Hlavné mesto Indie Dillí, všimnite si elektrické káble.

Hlavné mesto Indie Dillí, všimnite si elektrické káble.

Whisky pre Zajtrajšie noviny:

Navštívil si rôzne krajiny, prečo je India tvoja srdcovka?

Je to bizarná a veľmi rôznorodá krajina. Od Himalájí po tropické pláže, hory, roviny, púšte, budhisti, moslimovia, hinduisti, strašne veľa kultúr. Globalizácia ju ešte tak nezasiahla, komunity v nej žijú a fungujú podľa starých tradícií. Po Indii môžeš chodiť desať rokov, a stále máš čo objavovať.

Fakt sa dá zvyknúť na ten neporiadok?

Ale áno. Špina je najmä vo veľkých mestách a treba mať dobré topánky, že na to nestúpaš. V horách, na plážach to nie je také strašné.

Celý čas si cestoval sám?

Niekedy ešte so svojou bývalou ženou, ale potom už sám. Keď ideš s partiou, tak hovoríš po slovensky, bavíte sa pri pive o európskych súvislostiach. Keď si sám, tak večer ostaneš sám. O to viac máš tendenciu stretnúť miestnych ľudí, rozprávaš sa s nimi a silnejšie vnímaš tú exotiku a autenticitu.

Nemal si obavy?

Kto sa bojí, nech nejde do lesa. Keď sa nebojíš jazdiť autom, tak sa nemáš čoho báť. Veď najväčšie nebezpečenstvo je, že sa zabiješ v aute.

Máš takto pochodené aj Slovensko?

No jasné.

A vedel by si pripraviť prezentáciu o Slovensku?

Ja som o tom rozmýšľal, ale nemám to nafotené. Na Slovensku mám prechodené všetko možné a keďže neznášam diaľnice, vozím sa po zabudnutých oblastiach a mám to veľmi rád.

Kde sa chystáš najbližšie?

Vrátil som sa z Kamerunu a Indonézie, a tento rok v septembri sa chystám na cestu — Juhoafrická republika, Namíbia, Zimbabwe, Zambia, čiže juh Afriky. Keď mi zvýši čas, tak v máji by som chcel ísť do Turecka, ale tam, kde nechodia turisti. To znamená sever Istanbulu, pri Čiernom mori, iránskych hraniciach a blízko Islamského štátu. Uvidíme.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová
Foto: Miloslav „Whisky“ Láber 

Zlatý chrám v meste Amritsar v severoindickom regióne Pandžáb.

Zlatý chrám v meste Amritsar v severoindickom regióne Pandžáb.

Svätým mestom Váranási preteká rieka Ganga, v ktorej sa pochovávajú mŕtvi a kúpu živí.

Svätým mestom Váranási preteká rieka Ganga, v ktorej sa pochovávajú mŕtvi a kúpu živí.

Pohľad na Himaláje.

Pohľad na Himaláje.

Na turistami nedotknutých indických plážach sa lacno ubytujete aj najete.

Na turistami nedotknutých indických plážach sa lacno ubytujete aj najete.

 Indická diaľnica.

Indická diaľnica.

 Indické ženy na sebe často nosia ťažký náklad.

Indické ženy na sebe často nosia ťažký náklad.

 Tibetskí mnísi sa to do Indie presťahovali po tom, čo Tibet obsadila Čína.

Tibetskí mnísi sa to do Indie presťahovali po tom, čo Tibet obsadila Čína.

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Whiskyho cesty po Indii
 1. […] Zlatý chrám v meste Amritsar v severoindickom regióne Pandžáb. Foto: Whisky Láber, ZN 1 […]

  Komentoval Také boli Zajtrajšie noviny v roku 2015 | Zajtrajšie noviny dňa 14.12.2015 o 09:12:02Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems