Zlatý mravec pre EKOknižku

| Školstvo a vzdelávanie | 14. 12. 2014

EKOknižka Ježka Separka a Slimáčika Naturpáčika je jedinou detskou publikáciou, ktorá sa venuje výhradne ekológii a odpadom. Jej hlavnými postavami sú Ježko Separko, Slimáčik Naturpáčik a ich priatelia, ktorí riešia rôzne situácie a problémy týkajúce sa ochrany životného prostredia. Knižka bola oficiálne pokrstená 7. októbra a o päť týždňov neskôr získala cenu odpadového hospodárstva Zlatý mravec.

EKOknižka vznikla na základe celoslovenskej literárno-hudobnej súťaže, ktorú vyhlásila Nadácia KOSIT pre učiteľov materských a základných škôl prvého stupňa minulý školský rok. Zapojilo sa do nej viac ako 80 škôl s vyše 160 dielami. Z najlepších prác bola zostavená zbierka básní, rozprávok a piesní pre deti vo veku 4 až 10 rokov. Garantom hudobnej časti bol Marián Čekovský a literárnej Daniel Hevier.

Publikácia je podporená stránkou www.nadaciakosit.org s celoročnými úlohami a súťažami o zaujímavé ceny. Rodičia a učitelia na nej nájdu aj objednávkový formulár, prostredníctvom ktorého si môžu knihu v cene 9,90 eur kúpiť. Časť sumy poputuje košickému útulku. „Finančné prostriedky za knihy budú ,recyklované´ smerom k ďalším environmentálnym projektom pre deti a mládež a na pomoc tým, čo to potrebujú. Ako bonus poputuje 1 euro z každej predanej knižky na podporu Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov v Haniske, ktorá prevádzkuje košický útulok pre opustené zvieratká,“ vysvetľuje Jana Končeková, riaditeľka Nadácie KOSIT.

V EKOknižke si nájdu malí čitatelia aj úlohy, ktoré rozvíjajú detskú fantáziu a logiku. Učia ich tvorivo myslieť, hľadať súvislosti a porozumieť čítanému textu. O tom, že je to naozaj výnimočné dielo, svedčí aj ocenenie v celoslovenskej súťaži Zlatý mravec. Nadácia KOSIT a spoločnosť Naturpack získali za Ekoknižku ocenenie v kategórii Environmentálna výchova. Publikácia má podľa poroty všetky predpoklady na to, aby sa stala súčasťou učebných pomôcok pri vyučovaní environmentálnej výchovy na školách.

Veronika Samková
Foto: archív Nadácie KOSIT

baner_nadacia6

Nadácia KOSIT a spoločnosť Naturpack získali za EKOknižku ocenenie v celoslovenskej súťaži Zlatý mravec v kategórii Environmentálna výchova. Foto: Martin Šopinec

Nadácia KOSIT a spoločnosť Naturpack získali za EKOknižku ocenenie v celoslovenskej súťaži Zlatý mravec v kategórii Environmentálna výchova. Foto: Martin Šopinec

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zlatý mravec pre EKOknižku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems