Vianočné ozdoby vlastnoručne

| DIY | 14. 12. 2014

V decembrové dni sú nielen obchody a trhy, ale aj médiá preplnené informáciami o najnovších trendoch v zdobení vianočného stromčeka. Osvedčenou červeno-zlatou klasikou nič nepokazíte, oranžová vám prinesie podľa feng-shui bohatstvo a moderný punc Vianociam vdýchnu ružovo-fialové, ba dokonca čisté bielo-strieborné dekorácie. Každý stromček môže byť originálny a jeden taký si vyzdobíte aj s nami. Tradičný ľudový slovenský.

Zo samoschnúcej hmoty

Základom ľudového stromčeka budú ručne vyrábané ozdoby zo samoschnúcej hmoty. Je to hmota, ktorú netreba vypaľovať, ani variť, jednoducho na vzduchu sama stvrdne. Postup je veľmi jednoduchý, pretože s hmotou sa pracuje ľahko ako s plastelínou, takže sa do tejto kreatívnej činnosti môžu zapojiť aj deti.

Potrebujeme: Samoschnúcu (samotvrdnúcu) hmotu v bielej alebo terakotovej farbe, valček, podložku, vykrajovačky, špáradlo, akrylové farby, štetec, tenký špagátik.

Postup: Hmotu vyvaľkáme na hrúbku cca 5 milimetrov. Vykrajovačkami v tvare srdiečka, hviezdičky, hríbika, anjelika, kométy, stromčeka či panáčika vykrajujeme z hmoty rôzne tvary, ukladáme na tácňu a  necháme deň – dva schnúť. Do ozdôb nezabudnime urobiť malú dierku špáradlom, aby sa dali zavesiť. Stvrdnuté ozdoby maľujeme akrylovými farbami, uviažeme na ne špagátiky a vešiame na vianočný stromček. Z posledných kúskov hmoty si vyrobíme guličky, ktoré prepichneme špáradlom, čím vzniknú korálky. Tie pomaľujeme, navlečieme na špagát a máme hotovú girlandu na stromček.

Tip: Aby bol stromček skutočne tradične slovenský, nesmú na ňom chýbať jabĺčka, medovníčky, šišky, oriešky a pravé sviečky z vosku. Dozdobiť ho môžete aj ďalšími handmade dekoráciami, napríklad orechovými balíčkami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Orechové balíčky

Handmade vianočné ozdoby sú nenáročné na materiál i čas. Vytvoríte ich hravo z orechov a látky.

Potrebujeme: Látku s vianočným motívom, vlašské orechy, zlatú alebo červenú niť, zlatý špagátik (stužku), ozdobné nožnice, malý tanierik, ceruzku.

Postup: Na rub vianočnej látky ceruzkou obkreslíme tanierik s priemerom cca 15 cm. Vystrihneme kruh ozdobnými zúbkovanými nožnicami. Vlašský orech položíme do stredu látky a zabalíme ho ako balíček. Ten zaviažeme niťou na štýl slučky. Vďaka tomu budeme vedieť ozdobu zavesiť na stromček. Okolo uzlíka môžeme naviac uviazať mašličku zo špagátu či stužky. Hotové vianočné ozdoby z orechov a látky zavesíme na vianočný stromček. Ak ich uložíme do misky medzi orechy, poslúžia ako dekorácia stola či police.

PS: Vlastnoručne vyrobené vianočné ozdoby sú ako stvorené na darovanie!

orechove balicky upr copy

Pripravilo: 

Oslavuj.sk

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vianočné ozdoby vlastnoručne

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems