V Kulturparku si vaše deti zatancujú podľa chuti

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 14. 12. 2014

Program Vianočných tanečných ochutnávok sa začína 18. decembra a jeho cieľom je roztancovať najmenších v štyroch rôznych tanečných skupinách. Vybrať si môžu exotickú Capoeiru, súčasné umenie tanca Heeb.she či rôzne štýly hip-hopu. Ak si nie ste istí, čo sa bude pre vaše dieťa hodiť najviac, prečítajte si rozhovory s trénermi.

Capoeira Oxumare Košice (odpovedá tréner Tomáš Valkovský)

Ako by ste opísali hlavný zámer, myšlienku alebo filozofiu Capoeiry?

Historicky môžeme capoeiru brať ako boj za slobodu. Jej vznik je prepojený s prítomnosťou afrického obyvateľstva v Brazílii v koloniálnych časoch. Prejavovalo sa to ako fyzický boj otrokov proti otrokárom, ale capoeira zároveň vytvárala priestor, kde sa ľudia v ťažkých časoch mohli cítiť duševne slobodní. V dnešnej dobe sa capoeira sformalizovala, preniesla do škôl a akadémií a môžeme hovoriť o mnohých odlišných štýloch. Čo ich však spája je boj za slobodu, za možnosť vyjadriť sa myšlienkovo aj pohybovo, slobodu od závislosti, otvorenosť voči iným názorom a rešpekt voči druhým.

Čo je pri Capoeire najdôležitejšie?

Medzi nami capoeiru voláme hra. Tá môže obsahovať prvky tanečné, bojové, akrobatické a zakaždým pôjde o improvizáciu vychádzajúcu zo skúseností daných capoeiristov, ich pohybovej zručnosti a schopnosti reagovať na vzniknutú situáciu. Takže za najdôležitejšie považujem v prvom rade rešpekt voči druhému hráčovi, schopnosť improvizovať v prítomnosti a chuť poriadne sa pritom zabaviť.

Aké prvky sú pre tento ,,tanec“ typické? Čím je Capoeira odlišná od iných tanečných štýlov?

V prvom rade capoeira vytŕča zo všetkých škatuliek, do ktorých by sme ju chceli dať, je fantastickým spôsobom bohatá na obsah. Naša hra je rovnaká ako rozhovor, kop predstavuje otázku, úhyb odpoveď, no a akrobatické pohyby zase srandovanie. Podľa rytmu, aký sa hrá, rozlišujeme rôzne štýly hry. Pomalšie, nižšie hry pri zemi, ktoré naberajú až šachových rozmerov a veľa pohybov sa predvádza v náznakoch. Ďalej hry dynamické, v ktorých hráči predvádzajú fantastické akrobatické výkony až po hry s prvkami boja, keď dôjde aj k technickému kontaktu. Z toho celého vyplýva, že každý jeden človek bude capoeiru vnímať odlišne. Pre tanečníka bude tancom, pre bojovníka bojom, pre športovca športom a pre nás zostane hrou, ktorú máme tak radi.

Čo môžu deti od pripravovaných workshopov očakávať?

Prenesieme ich na chvíľku do brazílskej džungle, kde sa budú môcť vyblázniť a ukázať, aká šelma v nich drieme. Ďalej máme pripravené hry, počas ktorých začneme pracovať s pohybom v priestore, reagovanie na rytmus a spoluprácu s ďalšími začínajúcimi capoeiristami.

Tréning capoeiry v Kulturparku.

Tréning capoeiry v Kulturparku.

D.S. Studio (odpovedá Martina Gašajová)

Ako by ste opísali hlavný zámer, myšlienku alebo filozofiu skupiny D.S. Studio?

Hlavným zámerom je naučiť deti hýbať sa do rytmu, posúvať sa ďalej a nesedieť celé dni doma. Taktiež, aby viac spoznali kultúru, ktorej hlavnou myšlienkou je Peace, Unity, Love and Having Fun (mier, súdržnosť, láska, zábava – pozn. redakcie).

Čo je pri tanci vo vašej skupine najdôležitejšie?

Aby nás to bavilo. Preto je aj naším heslom Enjoy The Movement (užívať si pohyb – pozn. redakcie)

Aké tanečné prvky sú pre D.S. Studio typické? Čím je D.S. odlišné od iných tanečných skupín ?

Snažíme sa tancovať rôzne štýly z oblasti street a social dances. Robíme aj množstvo tanečných akcií s domácou, ale aj zahraničnou účasťou, množstvo vystúpení doma aj v zahraničí, rôzne tanečné sústredenia a workshopy s cieľom, aby našim tanečníkom zostalo v pamäti čo najviac pekných zážitkov. S tanečníkmi jazdíme na súťaže, vystúpenia, festivaly po celom svete, tanečné umenie sme už predvádzali v Dubaji, Katare, Kuvajte, Azerbajdžane, Nemecku, Dánsku, Anglicku či Slovinsku.

Čo môžu deti od pripravovaných workshopov očakávať?

Dynamickú hodinu hip-hopu pre deti a juniorov vo veku od 6 do 15  rokov. Môžu sa prísť zabaviť na workshop s našou Dianou. A možno sa aj oni potom budú chcieť pridať do našej D.S. bandy.

Tréning v D.S. Studio

Tréning v D.S. Studio

Heeb.She (odpovedá Michaela Sabolová)

Ako by ste opísali hlavný zámer, myšlienku alebo filozofiu Heeb.She?

Tanečné zoskupenie Heeb.She vzniklo z neformálnej skupiny ľudí žijúcich v pohybe. Naša  pohybová tvorba vychádza z techník súčasného tanca. Hlavným cieľom je šíriť súčasné pohybové umenie v kruhoch „netanečnej” verejnosti. Svojimi aktivitami chceme búrať všetky predsudky a bariéry, ktoré pociťujú ľudia bez skúseností s pohybom. Náš spôsob pohybovej práce je najmä o hľadaní rôznych možností v pohybe, vlastnej kreativity a identity v tanci, či odblokovávaní pohybových stereotypov a naučených tanečných vzorcov.

Čo je pri tomto tanci najdôležitejšie?

Byť v pohode, byť v prítomnosti a uvedomovať si, čo človek robí. Počúvať svoje telo a nebáť sa ničoho.

Aké tanečné prvky sú pre tento tanec typické? Čím je odlišné Heeb.She od iných tanečných štýlov?

Jednou zo základných čŕt súčasného tanca  je práve to, že nemá striktne daný súbor prvkov, s ktorými sa pracuje pri tvorbe choreografie. Tiež by som to nenazývala ako tanečný štýl, skôr je to spektrum pohybových techník, ktoré vychádzajú z určitých prístupov, vývinových pohybových systémov a metód. Určite sa aj v súčasnom tanci čerpá z klasického a moderného tanca, no veľký dôraz sa kladie na výskum pohybu, individualitu tanečníka, jeho pohybových možností, prepájanie tela a mysle a voľnú, či štruktúrovanú improvizáciu.

Čo môžu deti od pripravovaných worskshopov očakávať?

My deťom nechávame otvorenosť a vytiahneme z nich, čo v nich je. Očakávame, že sa od detí budeme môcť niečo naučiť, pretože nás inšpirujú vo svojej tvorivosti. Tešíme sa na spoluprácu s nimi, pretože žijú v prítomnosti a majú čisté myšlienky. Práve preto sa bude s nimi perfektne tancovať a hlavne jednoducho.

,,DESKRIPCIA“ – štruktúrované improvizované predstavenie vzniká v čase prezentácie.

,,DESKRIPCIA“ – štruktúrované improvizované predstavenie vzniká v čase prezentácie.

OUTBREAK (odpovedá Maroš Hrušovský)

Ako by ste opísali hlavný zámer, filozofiu alebo myšlienku tanca v skupine Outbreak?

Tanec je v prvom rade druh spoločenskej udalosti, ktorá má priniesť uvoľnenie, zábavu a stretnutie rôznych ľudí na jednom mieste. Prináša vzdelávanie, spoznávanie a tvorbu umeleckého cítenia. Keď vás tanec pohltí, zistíte, že vaše morálne hodnoty sa zvyšujú rovnako aj vaša starostlivosť o fyzické a psychické zdravie. Na všetko stačí jednoduchý pocit radosti a ten zvyšok sa dostaví spolu s tým.

Čo je pri tanci vo vašej skupine najdôležitejšie? Čím ste odlišní od iných skupín?

V prvom rade zábava a zdieľanie lásky k tancu a hudbe, ktoré majú byť hlavným posolstvom. Tanečníkov vyslovene nehľadáme. Každý, kto má chuť venovať sa tancu, sa musí odhodlať sám. Dôležité je nebáť sa, keďže kolektív a zážitky, ktoré ho v spojení s tancom čakajú, sú nepredstaviteľné.

Čo môžu deti od pripravovaných workshopoch očakávať?

Decká čaká tanečný štýl radený do hip-hop kultúry a jeho názov je new style hustle. Je to inovácia pôvodnej formy hustle (portorikánska obmena salsy). Ten pôvodný zmizol z tanečných parketov na 20 rokov. Pred 5-timi rokmi sa znova objavil medzi tanečníkmi a Jeff Selby (inovátor New York, USA) pridal do tanca novú príchuť a pomenoval tak novú štylizáciu ako new style hustle. Spoločne so svojimi tanečnými partnerkami začal hustle miešať so street dance-ovými prvkami, ako napr. hip-hop, house dance, vogue. Išlo len o malé stylingové záležitosti, ale i to pridalo štýlu výraznú, novú príchuť. Naším prianím a cieľom je rozšíriť tento jedinečný párový tanec medzi vás tanečníkov, ale i netanečníkov.

Ivana Pitoňáková
Foto: archív tanečných skupín

 Jeff Selby + tanečníci z Outbreak, ktorí sa vzdelávajú a učia new style hustle od jeho nositeľa a jeho partnerky (Nina Vengerová).

Jeff Selby + tanečníci z Outbreak, ktorí sa vzdelávajú a učia new style hustle od jeho nositeľa a jeho partnerky (Nina Vengerová).

K13 tanec

tanec K13 2

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: V Kulturparku si vaše deti zatancujú podľa chuti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems