Iné cesty

| Editoriál | 16. 11. 2014

Akokoľvek nechcem, musím použiť klišé. (Prečítajte s náležitým pátosom.) Život je cesta. Tým pádom za cieľ považujem konečnú. A tak sa radšej prestaňme toľko náhliť. Cestičky bývajú spoločné, vyšliapané a predvídateľné. No mnoho z nás si ide vlastným smerom, bez reagovania na „dobré rady“ neprajníkov. Odvážlivci otvárajú nové možnosti nielen sebe, ale aj svojim nasledovníkom. Veď zviesť sa po prebádanej dráhe už nie je také ťažké. Iným cestám sme venovali 19. číslo Zajtrajších novín z evidentného dôvodu.

Pretože máme na výber. LusiAko cestovať inakšie? Začnite nevýberom rezortu. Vyberajte krajinu a jej obyvateľov. Odporúčania dáva Štefan Szabó zo SOSNy. Postaviť si dom je normálka. No ekologický hobití domček poskytuje celom iný zážitok z bývania. Festival súčasnej hudby ARS NOVA sa vybral rozhodne ťažšou cestou. V dramaturgii sa vyhol populárnym melódiám a hoci neulahodil väčšinovému vkusu, zarezonoval. Andrej Šeban nikdy nerobil hudbu preto, aby ho hrali v rádiách, respektíve chrličoch reklám, ako ich sám nazýva. Možno preto, že hudbu nepočúva ušami, ale srdcom. Svojský výtvarník Krzysztof Syruć spája algoritmy s umením, čím dokáže rozpohybovať statický obraz na stene, oblečení či fasáde budovy. Vďaka ďalšiemu Poliakovi, režisérovi Krzysztofovi Zanussimu ostáva v európskej kinematografii výdatná dávka slobody. A tú nám závidia najmä za oceánom. Priateľský pohľad na komplikovanú architektúru prináša kniha nielen pre deti, o ktorej sa dočítate v stĺpčeku. Náročný denný režim dvojfázových tréningov detských krasokorčuliarov tiež nepatrí medzi masové zvyklosti. Festival Cesta do neznáma vás privedie do sveta bez zvukov, do absolútneho ticha. Brodiť sa v neznámych vodách je pre niekoho dobrodružstvom, pre iného nevyhnutnosťou. Počas prípravy tohto vydania sme zažili toľko výnimočnosti, originality, toľko inakostí. Nech sú cudzie svety aj pre vás inšpiráciou.

Lucia Radzová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 19/2014. Miestny obchodník zostupuje po strmých serpentínach, vedúcich z indickej dediny Demul do údolia Lingti. Foto: Daniel Szabó

Fotografia z titulnej strany Zajtrajších novín 19/2014. Miestny obchodník zostupuje po strmých serpentínach, vedúcich z indickej dediny Demul do údolia Lingti. Foto: Daniel Szabó

Chceme ťa! Lebo máš štýl. Poznáš synonymický rad. Kamošíš sa s rytmickým krátením. Íčka pre teba nie sú problém. Ale najmä preto, že oči máš neustále otvorené. (Aj uši a obzory.) Chýba ti už len jediné. Novinárske portfólio. Praxou v Zajtrajších novinách si ho vytextuješ. Posily do redakčného tímu, hláste sa na info@zajtrajsienoviny.sk.


Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Iné cesty

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems