Zahoďme predsudky a vypočujme si súčasné umenie

| K13 a VÝMENNÍKY, Rozhovory | 19. 10. 2014

Stáva sa vám, že stojíte v galérii, kde všetci nadšene diskutujú o dielach, na ktorých vy vidíte iba zmes farieb? Z koncertu súčasnej hudby odchádzate v miernej depresii a čoraz viac vás obťažuje pocit, že nerozumiete súčasnému umeniu? A pritom na jeho pochopenie častokrát stačí odhodiť predsudky a otvoriť zmysly. Aj súčasné umenie má okrem experimentov mnoho okamihov, ktoré vás môžu obohatiť a vytrhnúť zo všednosti. Jednou z príležitostí, ako spoznať súčasnú hudobnú tvorbu je festival ARS NOVA Cassoviae. Okrem edukatívnych, komorných koncertov a recitálov, prinesie tento rok aj sprievodný program a vyvrcholenie v podobe koncertu špičkového huslistu Gidona Kremera. Viac o festivale jeho dramaturgička Lucia Potokárová.


ARS NOVA Cassoviae je festival súčasného umenia. Prečo nie klasika?

V podstate je to aj klasika. Hoci uprednostňujeme diela žijúcich skladateľov, v programe je zaradená aj tvorba 20. storočia, ktorá v programových plánoch našich inštitúcií značne absentuje.

Nie všetci vedia stráviť súčasné umenie. Minulý rok z koncertov ARS NOVY niektorí návštevníci odišli. Takéto reakcie sa asi dajú očakávať, keď hovoríme o súčasnom, často experimentálnom umení, však?

Asi nejako takto by som to povedala aj ja pred niekoľkými rokmi. Hudobný vývoj sa však nezastavil po období romantizmu, keď vznikli azda najpopulárnejšie a najznámejšie diela „klasiky“. Preto je nutné poznať jeho ďalší vývoj a smerovanie až po dnešok. Ak ľudia odchádzajú z koncertu súčasnej hudby, je to hlavne z toho dôvodu, že ju nepoznajú, a je to aj dôsledkom toho, že sa vytratila z bežného repertoáru.

Existuje návod, ako jej porozumieť a spoznať ju?

Návod neexistuje, tak ako neexistuje návod na pochopenie Mozarta, Brahmsa či Bacha. Stačí len odhodiť predsudky a byť otvorený novým pohľadom a spôsobom uchopenia hudobnej idey. Samozrejme medzi súčasnými kompozíciami sa nájdu aj extrémne experimenty, ale rovnako sa nájde množstvo nápaditých osobitých a hodnotných diel.

Festival sa snaží upútať verejnosť dramaturgiou koncertov, zaujímavými interpretmi, ale predovšetkým rozmanitosťou záberu. Konkrétne o akej rôznorodosti hovoríme?

Festival prináša hneď niekoľko typov koncertov. Edukatívneho charakteru, ktoré zahrajú žiaci ZUŠ, študenti košického Konzervatória, študenti Hudobnej akadémie – Veni Academy 2014 a komorné, kde sa predstavia popredné slovenské súbory. Ďalej to budú recitály, na ktorých vystúpia renomovaní domáci i zahraniční interpreti, ako aj vyvrcholenie v podobe mimoriadneho hosťa, špičkového huslistu svetového renomé Gidona Kremera v sprievode Štátnej filharmónie Košice. 

Gidon Kremer spravil za posledných 30 rokov toho najviac pre súčasných skladateľov, a teda pre súčasnú hudbu. Foto: Albert Linarts

Gidon Kremer spravil za posledných 30 rokov toho najviac pre súčasných skladateľov, a teda pre súčasnú hudbu. Foto: Albert Linarts

Tento lotyšský huslista je uznávaný tiež kvôli rôznorodosti svojho repertoáru, v ktorom nájdeme klasiku aj súčasnú hudbu. Je toto hlavný dôvod, že ste ho pozvali?

Gidon Kremer je nielen výnimočný huslista, ale aj veľmi výrazná osobnosť. Jeho repertoár je nesmierne rozsiahly, zahŕňa všetky významné klasické a romantické husľové diela, rovnako aj hudbu 20. a 21.storočia, ako Berg či Stockahausen. Jeho meno je spájané so skladateľmi, ako sú napríklad Alfred Schnittke, Luigi Nono, Pilipp Glass, Sofia Gubaidulina, Aribert Reimann. Gidon Kremer spravil za posledných 30 rokov toho najviac pre súčasných skladateľov, a teda pre súčasnú hudbu. To bolo to, čo nás približne pred dvoma rokmi podnietilo osloviť na spoluprácu.

Myšlienka podujatia sa zrodila v košickom Konzervatóriu. Hudobná skupina Hemerkovcov si to vzala na starosť, ale realizácia postupne prešla na ŠfK. No Konzervatórium a Hemerkovci každý rok pripravujú v rámci festivalu koncert, na ktorom sa každoročne predstavia úspešní študenti. Aký koncert to bude tento rok?

Bude to koncert Mladá krv2 a zaznejú na ňom štyri premiéry mladých skladateľov. Uskutoční sa 7. novembra v priestoroch Kasární/Kulturpark.

Na čo sa ako dramaturgička najviac tešíš?

Veľmi nás teší, že pozvanie prijal spomínaný Gidon Kremer. No každý festivalový deň je niečím špecifický a výnimočný. Pre košický hudobný život je stále obohatením recitálový večer. Budeme mať až tri recitálové koncerty v podaní špičkových domácich a jedného zahraničného umelca a komorné koncerty v podaní Quasars Ensemble, Musica Cassovia, Veni Academy… to všetko budú nepochybne krásne momenty.

A čo sprievodné podujatia?

V rámci festivalu budeme mať dve sprievodné podujatia. Prvým je Hudobná akadémia – úspešný projekt Veni Academy, ktorý ma za sebou už štvorročnú históriu. Od 2. do 7. novembra budú návštevníci môcť zažiť množstvo workshopov, ansámblovej, komornej hry či improvizácie. Celý projekt vyvrcholí spoločným koncertom 7. novembra v Kulturparku. Druhým sprievodným podujatím bude výstava Jána Vasilka s názvom Návrhy na múzeum súčasného umenia  pre Košice 2013. Výstava potrvá v Dome umenia od 3. do 12. novembra.

Ďakujem za rozhovor.

Gabriela Krestián Kuchárová 

Festival sa uskutoční od 3. do 9. novembra v Dome umenia a Kasárňach/Kulturpark a jeho podrobný program nájdete TU.

Festival začínal v roku 2000 v košickom Konzervatóriu a od roku 2008 ho poznáme pod názvom ARS NOVA Cassoviae. V roku 2011 sa spojil s festivalom ISCM New Music Days, ktorý organizuje Slovenská sekcia Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu a ktorý je jednou z aktivít smerujúcich k svetovému festivalu ISCM World New Music Days. Tento rok sa k tejto spolupráci pridala aj spoločnosť K13 – Košické kultúrne centrá.

ARS NOVA_02

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zahoďme predsudky a vypočujme si súčasné umenie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems