Plató spája košických študentov a významné osobnosti módneho sveta

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda, Predstavujeme, Reportáž | 19. 10. 2014

„Niektorí návrhári nechcú pôsobiť v Košiciach, lebo im tu chýba kvalitné kreatívne zázemie. Kolekcie nemá kto nafotiť, natočiť a podobne,“ povedala mi po skončení zoznamovacej časti workshopu Plató manažérka a kurátorka Miloslava Hriadelová, no hneď s istotou dodala, že títo šikovní ľudia v meste sú, len sa o nich nevie. A to je úlohou projektu Plató, zviditeľniť mladých ľudí, ktorí sa točia okolo vizuálnej tvorby, posunúť ich portfólio k profesionálom fashion oblasti, ponúknuť im prax. Prvé sedenie workshopu sa konalo 8. októbra v Kasárňach/Kulturpark a záujem bol očividný. Majú teda Košice čo ponúknuť?

Na workshop Plató prišli študenti Fakulty umení – ateliéru nových médií, Súkromnej filmovej školy, ŠÚV, ale aj absolventi a mladá verejnosť. Všetci s cieľom dozvedieť sa, aké výhody má samotná účasť. V prvom rade je to spolupráca s uznávaným českým návrhárom Marcelom Holubcom W. a vedúcou workshopu Olo Křížovou. Druhý dôvod je zviditeľniť sa vo svete, kde sa bežne prepájajú móda a nové médiá. Ukázať svoje portfólio, zúčastniť sa na prípravách a pôsobiť v backstage-i profesionálnej módnej šou. Plató je zároveň prepojený s projektom Fashion Kid Lab. Ale pekne poporiadku.

Prečo Plató?

Plató znamená priestor a v tomto projekte ide konkrétne o nové podzemie Východoslovenskej galérie. Tam sa 30. októbra uskutoční “fashion live act” Marcela Holubca W. s názvom Privé. Spojeniu módna prehliadka som sa vyhla zámerne. Nebude to o móle, modeloch a stoličkách v rovných šíkoch. Ôsmimi kolekciami Marcel stvárni príbehy, ktoré silno ovplyvnili jeho život. Je známy experimentom a najmä prepájaním módy s umením. A to je dobrá príležitosť nazrieť na túto oblasť z nového uhla. „Chceme mladým záujemcom ukázať inú formu prezentácie módy. Prehliadky s umeleckým konceptom  robia veľké svetové fashion domy a takéto projekty dokážu zaujať diváka. Rovnako je bežné, že móda preniká do múzeí a galérií. Tu je ale potrebné, aby mal návrhár tím ľudí, ktorí dokážu náročný projekt spracovať, a teda filmárov, fotografov či technikov. Cez Plató chceme takýchto ľudí nájsť v Košiciach, dostať ich do povedomia a ďalej s nimi pracovať. V rámci toho vznikne aj webová stránka, kde sa budú všetci zúčastnení umelci prezentovať,“ vysvetľuje Miloslava Hriadelová. Výrazným plus projektu je Olo Křížová, riaditeľka Fashion Live – Slovak Fashion Week, zakladateľka Czech Fashion Councilu a autorka viacerých vizionárskych módnych koncepcií. „Prínos projektov prepájajúcich svet dizajnu a umenia je predovšetkým v tom, že umožňuje nahliadnuť na konkrétnu tému z mnohých ďalších uhlov. Divák má možnosť porozumieť významu tvorby kreatívca, umelca, alebo dizajnéra, a postupne začať vnímať paralely v bežnom živote. Napomáha to ku kultivovanosti a vzdelanosti spoločnosti,“ objasňuje prepojenie módy a umenia Olo Křížová.

foto 3 copy

Vďaka projektu Plató študenti naživo spoznajú prácu Marcela Holubca W. Foto: Martin Krestián

Študenti v reálnom módnom svete

Študenti ako účastníci projektu dostanú možnosť nakuknúť do prostredia módy a nafotografovať look booky. Niektorí sa budú podieľať priamo na koncepte šou, iní ju budú dokumentovať. A keďže projekt beží súbežne s Košice Fashion Weekom, dostanú akreditáciu, aby mohli fotografovať aj na prehliadkach iných návrhárov. Týždeň pred akciou absolvujú osobné stretnutia s Olo Křížovou, 24. októbra si vypočujú jej prednášku o tom, ako funguje práca, ktorá prepája módu a vizuálne umenie. Od 26. októbra už budú pracovať so samotným priestorom Východoslovenskej galérie. Ocitnú sa v reálnom fashion svete a nechajú stopu v profesionálnom projekte, ktorý vedú fundovaní ľudia, ako Olo a Marcel. Tieto dôvody na workshop prilákali aj absolventa učiteľstva výtvarného umenia Ondreja Richnavského: „Venujem sa fotografii a chcel som zažiť niečo nové, nepreskúmané. Oblasť módnej fotografie až tak nepoznám, a preto som tu. Zatiaľ ma to zaujalo, tak uvidím, či budem schopný niečo vymyslieť.“

Fashion Kid Lab a Plató

Úlohou projektu Fashion Kid Lab je podporovať detskú kreativitu v oblasti módy, no deťmi a žiakmi základných škôl sa to nekončí. Na rad prichádzajú študenti – účastníci workshopu Plató, ktorí prácu a modely malých návrhárov natočia a vyfotografujú. Zaujímavým bude aj workshop Marcela Holubca s deťmi z Fashion Kid Lab. Spoločne na ňom vytvoria šaty z tyveku (europapiera) a nad nimi budú raz možno „híkať“ aj svetoví návrhári.

Fashion šou Marcela Holubca, na ktorej sa podieľajú aj mladí umelci uvidíte 30. októbra o 19:00 hod. v podzemí Východoslovenskej galérie v Košiciach. Už od 22. októbra si v tejto galérii môžete pozrieť výstavu jeho prác. Partnermi podujatia sú K13 a Východoslovenská galéria.

Gabriela Krestián Kuchárová

Z projektu Éléison Marcela Holubca W. Foto: Jakub Klimo

Z projektu Éléison Marcela Holubca W. Foto: Jakub Klimo

Miloslava Hriadelová ozrejmuje ciele workshopu Plató. Foto: Martin Krestián

Miloslava Hriadelová ozrejmuje ciele workshopu Plató. Foto: Martin Krestián

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Plató spája košických študentov a významné osobnosti módneho sveta

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems