Odborník na módu je škôlkar. Možno aj ten váš.

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda, Rozhovory | 19. 10. 2014

Jeseň, móda, Košice. Tri pojmy prepletajúce sa do viacerých podujatí. V dňoch od 20. do 26. októbra sa v našom meste uskutoční 1. ročník medzinárodného podujatia Košice Fashion Week. To prinesie mnoho módnych prehliadok domácich i zahraničných návrhárov, showroomy, párty i charitatívny galavečer. Medzi sprievodný program patrí aj projekt Fashion Kid Lab podporujúci detskú kreativitu. Prečo sa do módneho sveta dospelých priplietli aj deti, prezradí Jana Bučková, manažérka workshopov za K13 – Košické kultúrne centrá.


Ako vznikol nápad spojiť deti a módu?

Nápad vznikol veľmi jednoducho. Október sa v Kasárňach zadefinoval ako mesiac venovaný móde. Zároveň sa pripravuje podujatie Košice Fashion Week. Je namieste zapojiť do procesu aj najmenších, a tak vznikli workshopy pre deti s názvom Fashion Kid Lab. Je to aj možnosť zviditeľniť tvorbu detí pred ľuďmi, ktorí sa móde rozumejú.

Pre koho je Fashion Kid Lab určený a aké skúsenosti si deti z neho odnášajú?

Zaujímavé je to predovšetkým pre malé deti a slečny stredoškoláčky, ktoré sa tiež zapojili do procesu. Je to pre ne niečo nové. Mnoho dievčatiek si kreslí modely a návrhy, no nezvyknú si ich reálne ušiť, možno maximálne nejaké šaty pre bábiku. Do realizačnej fázy, v ktorej by zhotovili model pre seba, sa nedostanú. To čo však nakreslia v našich dielňach, aj zhmotnia. Dostanú šancu, posunú sa ďalej a možno až tak, že svoje výtvory dokonca odprezentujú na módnej prehliadke.

Návrhy sú rozkreslené, prišiel na rad výber materiálu. Použili ste rôzne svadobné šaty, ktoré si dievky samy rozstrihali. Starý model teda prerobia na nový.

Znie to divoko, že rozstrihali šaty, a ony sa na úvod aj obávali pustiť do tejto činnosti. Hlavne tie staršie, ktoré si už uvedomujú hodnotu vecí. Ale staré svadobné šaty boli už nepoužiteľné, vyradené a v mnohom nám pomôžu. Od piky by sme nestihli ušiť všetky modely, preto využijeme recykláciu. Deti majú možnosť niečo pretvoriť, čiže zo starého vyrobia nové. Do života im to dá to, že keď doma nájdu vyradené staré šaty, o ktorých sa povie, že idú do koša, tak možno navrhnú prerobenie, prefarbenie, prešitie. A možno aj doma vytvoria nejaký autorský návrh. Dievčatá si z vyradených svadobných a spoločenských šiat vyberú rôzne časti – korzet či sukňu, alebo zdobenie a dotvoria ich podľa seba. Spoznávajú proces módy a tým pádom vidia, čo všetko za tým oblečením je. Uvedomia si aj hodnotu práce.

No ak náhodou doma rozstrihajú šaty, ktoré ešte neboli určené na vyhodenie, lekciu dostane aj rodič. Lekciu o tom, že veci sú len veci.

V podstate áno. A že deti sú deti.

Všimla som si, že keď si deti strihali šaty, jedna baba použila len korálky a druhej dala sukňu. Nepotrebný kus šiat posunula ďalej. Vzniká medzi dievčatami istá spolupráca a možno aj nové kamarátstva?

Určite vnikajú nové kamarátstva. Zo stretnutia na stretnutie je pekné pozorovať, ako začínajú kooperovať a pomáhať si. Najmä maličké deti s veľkými slečnami. Snažím sa ich pozorovať, ako premýšľajú, aby som ich zaradila do skupiniek, ktoré budú v symbióze.

2 fkl j copy

Profitujú z tohto projektu aj dospelí?

Samozrejme, dospelým prináša iný pohľad nielen na módu, ale aj na spôsob rozmýšľania.

Môžu sa zúčastniť workshopu s deťmi?

Čiste teoreticky sa ho do istej miery môže účastniť aj dospelý, ale len v pozícii asistenta. Dospelý majú tendenciu deti ovplyvňovať k svojmu obrazu, čo samozrejme nechceme. Najdôležitejšie je ponechať detskej kreativite doslova voľné ruky a krídla. A deti teší, že sú tam samy, chvalabohu nás nevnímajú asi ani ako dospelé.

Myslíš, že sa módny návrhár nechá inšpirovať detskou tvorbou?

Pravda je taká, že spolupráca s deťmi nie je novinka, ktorú by sme vymysleli my. No funguje to. Mnohé veľké módne značky sa inšpirovali tvorbou detí a zakomponovali ju do svojich návrhov. Mohlo ísť napríklad o potlač. V dizajne sa takisto inšpirujú deťmi, pretože čím je dieťa menšie, tým čistejšie vníma svet okolo seba. Všíma si celkom iné veci ako dospelý. Tí, čo si to uvedomujú, vracajú sa k deťom, ich tvorbe a k detskému videniu sveta, ktoré potom zapracujú do svojich diel. Veď dizajnéri pracujúci s hračkami, sa inšpirovali práve detskými kresbami.

Spomenieš si na konkrétnu vec, ktorou teba ovplyvnil detský svet?

Keď som začínala s podobnými projektmi, neuvedomovala  som si, nakoľko ma dokáže detský svet ovplyvniť. Avšak hneď ako som s deťmi začala pracovať intenzívne, zahodila som vysokoškolské učebnice, pretože najkompetentnejší radca je dieťa vo veku tri až štyri roky. Stačí mu dať farby a nech sa hrá. Decká dokážu vytvoriť neskutočnú líniu farieb, ich prelínanie. Preto sme aj my vo Fashion Kid Labe začali najprv workshopom s Materskou škôlkou Zádielska. Pred drobcov sme rozbalili dlhý pás látky, dali im farby na textil, povedali, že ich témou je voda, more, oceán, rieky, jazerá a nechali ich voľne maľovať. Farebné spektrum sme zvoli od žltej, cez modrú, tyrkysovú a zelenú, a to čo deti vytvorili, je desať metrov vysoko originálnej látky. Z nej ušijeme s väčšími deťmi nové modely. Čiže inšpirujem sa najmä menšími deťmi, ich abstraktnosťou, citlivosťou a vnímavosťou. Deti sú paradoxne jediná skupina, ktorá ma zatiaľ nesklamala, naopak príjemne prekvapila.

V deťoch teda podporujete kreativitu a ako som bola svedkom, skutočne ich usmerňujete veľmi jemne a opatrne, aby nezanikla ich prirodzenosť. V akých oblastiach dokážu deti neskôr tieto skúsenosti uplatniť?

Okrem informácií o móde si odnášajú nové priateľstvá. Aj talentované dieťa, ktoré je však uzavreté do seba, sa v menšej skupinke ľahšie odprezentuje. Dieťa zistí, že môže ukázať svoju kreativitu, možno sa stane odvážnejšie, veď prežije svoj úspech nielen osobný, ale aj skupinový.

Ďakujem za rozhovor.

Lucia Radzová
Foto: Tatiana Kozejová

Vyradené svadobné šaty sa najprv rozstrihali...

Vyradené svadobné šaty sa najprv rozstrihali…

...a potom prešili a nafarbili.

…a potom prešili a nafarbili.

Viac fotografií z podujatia Fashion Kid Lab nájdete v galérii.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Odborník na módu je škôlkar. Možno aj ten váš.

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems