Na festivale Rozmanitosť zaznie džez aj čínština

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 6. 10. 2014

Rozmanitosť je festival o multikultúrnosti, národných menšinách žijúcich v Košiciach a hlavne o tolerancii, ktorá často medzi ľuďmi chýba. Rôznorodosť na festivale sa predstaví prostredníctvom hudby, všelijakých aktivít, ale aj jedla. Jedným z lákadiel je nepochybne súťaž vo varení polievok, Polievkový festival. Ide však o viac, ako len o dobroty. Súčasťou Polievkáča sú rôzne workshopy, vystúpenia či program pre deti. Viac o projekte SPOTs prezrádza manažérka Blanka Berkyová.


Rozmanitosť je multižánrové podujatie a tento rok sa chystá už 3. ročník. Čím bude výnimočný a aké žánre sa na ňom predstavia?

Predchádzajúce dva ročníky sme priniesli Košičanom multimediálne výstavy, zvukové inštalácie a fotografie zachytávajúce životné príbehy cudzincov, z ktorých sa časom stali Košičania. Tento rok prinášame do Košíc rozmanitosť hlavne v podobe hudby, divadla a tanca, a zároveň sa pokúsime o slovenský rekord v počte rôznych druhov polievok na jednom mieste. Prekvapením bude tiež krásna kniha receptov z minulého roka a špeciálna kolekcia tričiek, ktoré si budú môcť zakúpiť návštevníci festivalu. 

Do programu ste vybrali aj skupinu Sumsum z Izraela. Čo vás na nich zaujalo?

Kapela Sumsum je ako hudobná smršť, čo roztancuje každého. Ich šou je divoká a teatrálna a dokáže poslucháčovi priblížiť originálny folklórny materiál z celého sveta. Tvorba sa inšpiruje najmä rómskou tradičnou hudbou a lokálnymi blízkovýchodnými vplyvmi a niečo podobné sme v Košiciach a ani na Slovensku ešte nemali. Bude to skutočná hudobná lahôdka. 

Divadlo Archa z Čiech predstaví Sólo pre Lu. Úspešné predstavenie Jany Svobodovej a Jing Lu sa po hosťovaní na európskych pódiách dostane aj do Košíc. Prečo ste vybrali tento príbeh?

Herečka a speváčka Jing Lu sa narodila vo Wuhane v Číne a od roku 1997 žije v Prahe. Je to neuveriteľne energická, húževnatá a pozitívna žena. Do Prahy prišla ako cudzinka a po 17 rokoch sa toto mesto stalo jej domovom. Festival Rozmanitosť vytvára jedinečnú príležitosť rozpovedať jej osobný príbeh. Autentické texty do predstavenia vznikali formou rozhovoru medzi režisérkou Janou Svobodovou a protagonistkou a tvoria základ scénického obrazu. Jing Lu priamo pred očami divákov vyrába pomocou gitarového looperu zvukové prostredie, z ktorého vychádza originálna hudba Michala Nejtka. Osobný príbeh, rafinovaná práca s projekciou, svetelný dizajn a herecká akcia protagonistky vytvárajú javiskový tvar, kde sa miešajú vážne okamihy ľudského života s radosťou, humorom a nádejou. Z javiska zaznie  čeština aj čínština, a milovníci netradičného divadla toto predstavenie určite ocenia.

Dôkaz, že aj oči jedia.

Dôkaz, že aj oči jedia.

Festival uvíta aj známu Sisu Michalidesovú. Táto vyštudovaná herečka a hudobníčka sa venuje džezu, hrá na klavíri, flaute a spieva. Bola jej profesijná rozmanitosť podnetom na pozvanie na festival?

Určite áno. Sisa Michalidesová je predovšetkým známa z projektu Veľkí herci malým deťom a taktiež z kapely 3plus1, kde sa orientovala skôr na groove, fusion a nu-džez. Program Zimní kúzelníci predstavuje nevšednú hudobníčku z inej perspektívy. Jednotlivé skladby vychádzajú z jej vlastných kompozícií v oblasti filmovej a divadelnej hudby. Prvky džezu sú geniálne kombinované s výrazovými prvkami balkánskeho folklóru, ktorý len dotvára pestrý hudobný kolorit festivalu Rozmanitosť. 

Na festivale sa zabavia aj deti. Aký program ste im prichystali?

Pripravili sme špeciálnu školu varenia pre najmenších, veríme, že sa pri tom nielen zabavia, ale hlavne ochutnajú svoje vlastné výrobky. Okrem iného sa budú môcť zapojiť do africkej bubnovej šou spolu so svojimi rodičmi.

Polievkový festival je známy aj predstavovaním rôznych  kultúr prostredníctvom exotických polievok. Po minulé roky sa polievka spotrebovala už do dvoch hodín. Plánujete niečo zmeniť?

Obávam sa, že toto sa nám zmeniť nepodarí. Je jedno, či uvaríte 500, alebo 600 litrov polievky, zje sa vždy neuveriteľne rýchlo. Je síce pravda, že jeden účastník navarí tentokrát namiesto 20 litrov polievky 25 litrov, za 3 € vstupné budú môcť návštevníci ochutnať iba 5 polievok a dávka je limitovaná na 1 dcl. Tieto novinky by mali zabezpečiť, aby sa ušla polievka viacerým návštevníkom. Verím, že to vyjde. 

Určite ste aj vy ochutnali súťažné polievky. Ktorá vám osobne najviac chutila?

Zamilovala som sa do polievky z tekvice hokaido a žihľavovej polievky. Sú to moje obľúbené a keď mám príležitosť, vždy ich uvarím pre seba aj svojich blízkych. Som si však istá, že tento rok im prvenstvo vyfúkne skvelý recept z exotickejšej kuchyne.

Ďakujem za rozhovor.

Miroslava Landyšová
Foto: archív SPOTs

Prezentácia kultúry tancom počas Polievkového festivalu.

Prezentácia kultúry tancom počas Polievkového festivalu.

Rozmanitosť

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Na festivale Rozmanitosť zaznie džez aj čínština

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems