Pozrite si lietajúcu guľu ako z hororu a vypočujte, čo majú spoločné operní speváci a nemecké ovčiaky

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky | 21. 9. 2014

Nevídané svetelné predstavenia, monumentálne inštalácie, tajomné zvukové objekty, interaktívne projekcie, ktoré zmenia naše doterajšie vnímanie, a to všetko v rámci jednej noci súčasného umenia. Biela noc je pýchou umeleckého diania v Košiciach a tento rok ju vytvorí až 40 originálnych diel. Okrem headlinerov upozorňujeme aj na tieto zahraničné umelecké projekty.

Markéta Varádiová – AIR GATE

Česká maliarka a sochárka Markéta Varádiová sa venuje voľnému umeniu a dizajnu, čo jej poskytuje dostatočnú slobodu v tvorbe. Zaujíma sa o prepojenie priestoru a svetla, ale aj času pod vplyvom meniaceho sa svetla. Objavuje tak nové možnosti a známym vizuálnym situáciám dáva nový rozmer a kontext. Počas Bielej noci osobne predstaví v košickom Artfore svoj objekt AIR GATE.

Kristýna Kužvartová a galerie Vestrědu

Plzenská galéria Vestředu predstaví počas Bielej noci dva projekty. Prvou site-specific inštaláciou bude projekt Kristýny Kužvartovej s názvom ŠITÉ NA MÍRU.

Druhým projektom je sketch battle BÍLÝ MĚSÍC. Na tomto skicovacom maratóne sa predstavia ilustrátorky Taja Spassková a Michaela Režová. Taja Spasskova je pritom so svojou knihou Švédske pohádky nominovaná na Národní cenu za studentský design 2014 v odboroch vizuálna komunikácia. Oba projekty môžete vidieť v Kultúrnom centre Košického samosprávneho kraja na Hlavnej 48.

gethan&myles – Comfortable Stagnation a Kaskáda

Írsko-anglická umelecká dvojica gethan&myles považuje za základ všetkého spoluprácu. Nielen medzi sebou navzájom, ale aj s priestorom, v ktorom pracujú a s ľuďmi, čo stretávajú. Zameriavajú sa na komunity, ktoré sú často verejnosťou nepochopené a ignorované. Inšpiruje ich skutočný svet a reálni ľudia. Okrem toho pracujú s verejným priestranstvom, ako sú parky či bary, aby ľudia prehodnotili svoje životné prostredie a samých seba. Dvojica gethan&myles sa spoločne so svojím malým synčekom tento rok zúčastnila rezidencie K.A.I.R. Stretávali sa s ľuďmi z Košíc, čo pre nich toto mesto znamená a symbolizuje. Maľba na stenu Starej sladovne s názvom Kaskáda bude výsledkom práce tohto rezidenčného pobytu. Druhým projektom umeleckej dvojice v rámci Bielej noci bude videoprojekcia Comfortable Stagnation na Baštovej 6.

Lisa Premke (DE) – THE AESTHETICS OF HERITAGE

Nemecká umelkyňa Lisa Premke sa rovnako ako gethan&myles zúčastnila rezidenčného pobytu K.A.I.R. v Košiciach. Začala tu aktívne pracovať na svojom koncepte spájania trénovaných operných hlasov so zavýjaním československých vlčiakov. Kvôli tomuto projektu navštívila niekoľko chovných staníc. Výsledok jej performancie THE AESTHETICS OF HERITAGE ovplyvní aj samotný priestor konania. Podzemné parkovisko v Kasárňach/Kulturpark má totiž veľmi zaujímavú ozvenu.

F. Tacchini, J. Ebhardt and W. Yates-Johnson – SPACE REPLY

Umelci Yates-Johnson, Francesco Tacchini a Julinka Ebhardt vytvorili guľu, ktorú označili ako Space Replay. Je to experiment pracujúci so zvukmi vo verejných priestoroch, ako sú schodiská, chodby a výťahy. Tieto časti budov sú plné nepozorovaných zvukov. Lietajúca lopta je nástroj na ich zachytenie. Vzduchom plávajúci objekt skúma dané priestory, nahráva a následne prehráva okolité zvuky, čím vytvára oneskorený odraz ľudskej činnosti. V mnohých divákoch táto tajomná čierna guľa vyvolávala pocity strachu a pripomínala hororové zábery. V Košiciach bude lietať v priestore Malej scény ŠD na Hlavnej 76.

Zoznam všetkých diel nájdete na mape Bielej noci.

Gabriela Krestián Kuchárová

Francesco Tacchini, J. Ebhardt,  W. Yates-Johnson (IT,GB) – Space replay

Francesco Tacchini, J. Ebhardt, W. Yates-Johnson (IT, GB) – Space replay

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Pozrite si lietajúcu guľu ako z hororu a vypočujte, čo majú spoločné operní speváci a nemecké ovčiaky
  1. Ta gula vyzaruje z nej strach, utekajme hrozi nehoda

    Komentoval Edita dňa 04.10.2014 o 17:17:36Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems