Onakvejšie zvyklosti

| Rozhovory, Téma čísla | 8. 9. 2014

Vlastnoručne si urobila festival, ktorý za ostatné roky narástol do slušných rozmerov. Spája módu, produktový dizajn a súčasných umelcov s témou tradícia. Vizualizácie, interaktívne prvky, inštalácie, prehliadky, prezentácie a mestský handmade trh ukladá do kompaktného celku. Organizátorka Janka Bučková mu hovorí Bazzart.


Bazzart som vnímala ako festival, kde sa prezentovali štýlové handmade veci. Ale teraz sa skôr prikláňa k móde, umeniu. Ako to s ním je?

Bazzart je vždy takou pelou melou, dalo by sa povedať multižánrový festival. Počas jeho vzniku sme fungovali ako dizajn market, ktorý bol o mladých autoroch, začínajúcich dizajnéroch, handmade tvorcoch. Postupne sa začal festival osamostatňovať, organizovali sme aj rôzne výstavy a iné podujatia. Ale ak má festival ostať živý, musí mať svoju nosnú tému. Tento rok je ňou tradícia. Hoci je hlavným podujatím Bazzartu 2014 výstava Jeden slovenský príbeh, stále je jeho súčasťou aj Design market. Ľudia si naň zvykli, pretože prináša okrem handmade aj veci z dizajnu, módy a súčasného umenia.

Čím sa Design market líši od bežných staromestských trhov v Košiciach, ktoré sú plné tradičných výrobkov z dreva, skla, prútia a keramiky? A ako inak dokáže Design market poňať tému tradícia?

Tradícia má byť podchytená v súčasnom jazyku, napríklad v šperku. Líšime sa tak, že pracujeme hlavne s mladými autormi. Hľadáme aj nových tvorcov so zaujímavou tvorbou. Zverejňujeme  výzvu a zároveň oslovujeme vytipovaných ľudí, aby to bolo pestré. Okrem handmade tvorby, pôjde aj o produkt dizajn a objavia sa aj ľudia z oblasti urban sféry. Tým je náš market iný ako bežný trh.

Design market nájdeme pri Urbanovej veži a novinkou je, že bude mať svoj interný program. Koho by si vypichla z formátu Pecha Kucha?

Zaujímavosťou bude formácia okolo shopu Lokal B, ktorí spolupracujú s ilustrátormi a autormi fľašiek MIZU. Počas workshopu sa budú fľaše ilustrovať a výťažok z predaja poputuje na charitu. Ďalej Tomáš Kompaník predstaví knižku Aha. Opisuje tradíciu v podobe výšivky, ktorú poňal v súčasnom grafickom jazykom. Ukáže sa aj návrhárka Jaroslava Wurll Kocanová, ktorá citlivo a príjemne zapracúva tradíciu do módneho dizajnu.

Čakajú nás rôzne workshopy, prezentácie, ale i vizuálne lákavý mapping.

Na Urbanovej veži sa objavia ľudové motívy v netradičnej forme. Autormi mappingu sú ako vždy Beáta Kolbašovská a Jakub Pišek. 

Spomínaš tradíciu. Hlavným podujatím Bazzartu je výstava Jeden slovenský príbeh. O čom bude?

Je to špecialitka tohto roka. Vzniklo to spontánne, keď som zistila, že istá pani vlastní zbierku krojov. Na povale sme našli aj ďalšie podklady. A tak som si povedala, že by bolo fajn urobiť z toho výstavu, keďže sa dlhodobo hovorí o návrate k tradíciám, histórii, o ľudových prvkoch. Zároveň je projekt vystavaný na jedinom konkrétnom rodinnom príbehu.

Prepája sa tento historický príbeh aj na súčasnosť?

Výstava ukazuje aj súčasnosť danej rodiny formou filmu. Zároveň sa objavuje prepojenosť krojov s modelmi súčasných módnych návrhárov, ktorí používajú napríklad ľudovú výšivku. Badať to aj na produktovom dizajne. Hlavným cieľom výstavy je, aby tradícia bola podaná súčasne, aby bola odkomunikovaná aktuálnym jazykom. Nech aj mladšia veková kategória, ktorá sa o tradície nezaujíma, nájde to pekné a zmysluplné, čo treba zachovávať. Výstavu si môžete pozrieť v Kasárňach/Kulturpark, v budove Bravo na prízemí do 21. septembra.

Na výstave Jeden slovenský príbeh môže aj mladšia veková kategória nájsť to pekné a zmysluplné, čo treba zachovať.

Na výstave Jeden slovenský príbeh môže aj mladšia veková kategória nájsť to pekné a zmysluplné, čo treba zachovať.

Aké tradičné módne prvky nosia ľudia bežne na ulici? Napríklad to, že si mladá žena vpletie do vrkoča folkórnu stužku?

Je to presne aj objavenie tradičnej stužky. Ale aj obchodné domy či reťazce aplikujú etno prvky do odevu. Objavujú sa košele s výšivkou imitujúcou ľudové motívy. Mladí ľudia si už sami vyberajú historické kúsky. Časť suknice z ľudového kroja sa dá skombinovať s jednoduchou blúzkou. Veľký boom je okolo čeleniek z kvetín. V podstate je to  komická vec. Kedysi si ženy zapletali živé kvety do vlasov, dnes si tam dávame umelé. Ale je to istý druh návratu k tradícii, pretože v minulosti išlo o party – časť ženského kroja.

Súčasťou Bazzartu bude tematická módna prehliadka. Návrhári boli vyberaní so zámerom ladiť či kontrastovať?

Je to taká zmes. Do určitej miery spolu ladia. Objavujú sa tam tri autorky, venujúce sa spoločenskému odevu, do ktorého komponujú tradičné prvky výšivky a čipky. Ale môžete očakávať aj prepojenie súčasného umenia a tradície v bežne nositeľnom odeve. A predstavia sa i dva košické butiky.

Bude prehliadka predajná?

Módni návrhári budú na šou prítomní, takže po prehliadke sa môže ktokoľvek s nimi porozprávať a dohodnúť.

Programová línia festivalu je rozvetvená. Minulý rok sa ľudia sťažovali na nedostatočnú informovanosť, ako riešite komunikáciu tentoraz?

Tento rok sa headlineová časť objaví už na vizuáloch a plagátoch. Čiže základná línia bude jasne odkomunikovaná. Takisto programová brožúra opíše jednotlivé dni pekne po poriadku, prehľadne, s miestami, časmi a krátkou anotáciou o jednotlivých častiach programu. Brožúry budú dostupné na miestach festivalu a pred ním ich nájdete v Návštevníckom centre Košice, Design shope, puboch a podnikoch, v Kasárňach/Kulturpark, vo výmenníkoch.

Informovať bude isto aj časopis DAF, ktorý pokrstíte v prvý deň festivalu. Prezraď viac.

DAF je skratka zo slov design and fashion. Nie je to prvotina, hoci názov vznikol až teraz. Bazzart bol vždy sprevádzaný časopisom, ktorý sa venoval programu a s ním spojeným témam. Časopis rozhodíme po celom Slovensku i do Čiech a možno aj ďalej. Za symbolickú cenu 1 euro bude dostupný počas festivalu, po ňom v Design shope a v partnerských inštitúciách. Obsah DAFu sa tento rok orientuje na dve témy. Spomínanú tradíciu a samotné Košice. Je dôležité poukázať na ľudí a veci, čo sú v Košiciach zaujímavé a povedať, prečo tu treba zostať a nezutekať.

Prečo neutekáš z Košíc ty?

Lebo ich milujem.

Ďakujem za rozhovor.

Festival Bazzart sa uskutoční od 8. do 14. septembra a jeho programovú líniu nájdete v rubrike Program.

Lucia Radzová

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Onakvejšie zvyklosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems