Festival v betónovej džungli

| K13 a VÝMENNÍKY, Pozvánky, Rozhovory | 8. 9. 2014

Cieľom atypického mestského festivalu Naše sídliská je podnietiť ľudí k zmysluplnejšiemu tráveniu voľného času. Paradoxom je, že ho 4. septembra odštartovali Dni lebedenia, na ktorých susedia z okolia Výmenníka Jegorovo ukazovali, ako oddychujú. Potom sa však začala skutočná „drina“ – tvorivé dielne, výstavy, koncert a predstavenia.

Módnej prehliadke novej značky VYVA bude 9. septembra predchádzať workshop s módnymi blogerkami. Keďže komunitná záhrada vo Výmenníku Wuppertálska oslavuje v čase festivalu svoje prvé narodeniny, SPOTs pre záhradkárov pripravil 13. septembra Garden párty. Bude sa na nej vyrábať prírodná kozmetika, predávať podomácky pestované ovocie a zelenina a sadiť symbolický narodeninový stromček. Druhú polovicu festivalu otvára vernisáž výstavy Textúry s originálnymi dielami skupiny G3 BOOK, premietaním animovaných filmov žiakov Školy úžitkového výtvarníctva a projekciou tvorby autorov. Šikovným detským rukám je určená tvorivá dielňa Vyrobím si kolotoč, kde sa záujemcovia naučia vytvoriť si leporelo s kolotočovou ilúziou. Predposledný deň festivalu je venovaný dobročinnosti. Výťažok z koncertu košickej kapely Podfuck poputuje oddeleniu detskej onkológie a hematológie v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach. Program uzatvára závesné divadelné predstavenie FLAT. Jeho hlavným hrdinom a zároveň choreografom je argentínsky multimediálny umelec Rodrigo Pardo, ktorý sa v príbehu pohráva so surrealizmom a magickým realizmom.

Výstava V každej domácnosti ukázala, že na sídliskách žijú šikovní a kreatívni ľudia. Viacero z nich budete môcť spoznať aj na tohtoročnom festivale Naše sídliská.

Výstava V každej domácnosti ukázala, že na sídliskách žijú šikovní a kreatívni ľudia. Viacero z nich budete môcť spoznať aj na tohtoročnom festivale Naše sídliská.

O festivalových zaujímavostiach s dramaturgičkou podujatia Blankou Berkyovou 

Festival Naše sídliská organizuje tím projektu SPOTs po tretíkrát. Čím je tento ročník výnimočný a iný, oproti predchádzajúcim?

Predchádzajúce ročníky festivalu boli úzko prepojené s témou kultúrne dedičstvo a festival trval jeden týždeň. Tento rok sa zameriavame viac na otázky týkajúce sa identity sídlisk, zlepšovania ich imidžu a snažíme sa aj o ovplyvnenie verejnej mienky. Na sídliská sa ešte stále mnohí ľudia pozerajú ako na „králikárne“, prípadne ich vnímajú ako betónovú džungľu. Tím projektu SPOTs však vie, že to tak nie je. Na sídliskách sa dejú veľmi zaujímavé veci a žijú tu kreatívni ľudia, ktorých by sme počas festivalu chceli predstaviť širokej verejnosti.

Obyčajne sú festivaly letnou záležitosťou. Prečo je festival Naše sídliská jesenný?

Minulé ročníky boli tematicky prepojené s oslavou dní Európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré pripadajú vždy na jeseň. Tento rok sme už termín festivalu meniť nechceli a môžeme povedať aj to, že sídliská sú najkrajšie a najfarebnejšie práve na jeseň. Navyše, Košičanom možno prospeje festivalová zmena a to, že sa budú môcť presunúť z centra mesta do prostredia sídlisk. 

Prehliadku módnej značky VYVA doplní vokálny spev folklórneho súboru so sprievodom DJ-a a modernej hudby. Prečo ste pre prehliadku vybrali práve takýto „podmaz“?

Celá módna kolekcia je unikátnym spojením modernej súčasnej módy a tradícií. Práve hudobné pozadie, ktoré vytvorí spev folklórneho súboru a súčasná hudba namixovaná DJ-om, podčiarkne a zvýrazní toto atypické spojenie. Návštevníci tak budú môcť prežívať súznenie súčasnosti a minulosti pomocou viacerých zmyslov.

Čo je podľa vás najväčší highlight festivalu?

Program festivalu je žánrovo bohatý. Snažili sme sa, aby si v ňom každý našiel to „svoje“. Vyvrcholením a zároveň highlightom je divadelné predstavenie FLAT Argentínčana Rodriga Parda. Ako naznačuje už samotný názov, dejiskom predstavenia je flat, teda byt na sídlisku. Pre diváka je pastvou pre oči najmä kvôli akrobacii. V Košiciach bude toto špeciálne závesné vertikálne divadlo po prvýkrát a je to zároveň aj jeho slovenská premiéra. Divákov určite príjemne prekvapí. 

Ďakujem za rozhovor. 

Kompletný program festivalu nájdete v rubrike Program.

Veronika Samková
Foto: archív SPOTs

Vo Výmenníku Brigádnická sa uskutoční dobročinný koncert skupiny Podfuck.

Vo Výmenníku Brigádnická sa uskutoční dobročinný koncert skupiny Podfuck.

Praktické a milé suveníry vystriedajú tento rok módne kúsky.

Praktické a milé suveníry vystriedajú tento rok módne kúsky.

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , , , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Festival v betónovej džungli

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems