Anketa: Chodievate na Bielu noc? Ktoré inštalácie pútajú vašu pozornosť najviac?

| Anketa | 21. 9. 2014

Biela Noc vznikla v Paríži v roku 2002 pod názvom BLANCHE NUIT a rozšírila sa aj do ďalších väčších svetových metropol. Od roku 2010 je súčasťou nášho mesta, keď Košice získali prestížnu licenciu z Paríža. Tento medzinárodný umelecký projekt približuje verejnosti moderné umenie. Netradičné inštalácie ukážu návštevníkom významné miesta, ale aj tie najtajnejšie zákutia v meste. My sme sa v uliciach opýtali: Chodievate na Bielu noc? Ktoré inštalácie pútajú vašu pozornosť najviac?

Ivana Ivana (21): Samozrejme, že chodím na Bielu noc, veď už len vyhnúť sa tejto akcii je umením samo o sebe. Najzaujímavejšie inštalácie sú také, ktoré interaktujú s divákom a môže s nimi na mieste pracovať. A keďže nemám rada davy ľudí, musím sa vyhýbať práve im. 
Martina (23) Maťa (23): Biela Noc ma zaujala najmä preto, že sa celá akcia odohráva za úplnej tmy. Má to svoje čaro. Navštívila som predošlé dva ročníky a najviac sa mi páčili svetelné projekcie na historickej budove nášho mesta. Myslím si, že to je skvelý nápad, ako oživiť tieto stavby a ukázať ich v úplne inom štýle. Na Bielu noc sa chystám opäť a už teraz som zvedavá, aké zaujímavé inštalácie ponúkne tento ročník.
Vašo (25) Vašo (25): Chodíme s priateľmi, ale nie každý rok. Myslím si, že je to niečo, čo oživí fádne ulice mesta. Trochu ma mrzí, že niektoré druhy umenia nie sú celkom zrozumiteľné. Najradšej mám zvukové inštalácie a hlavne tie, ktoré sú v exteriéri a netreba ich hľadať v uzatvorených budovách. 
Milan Kolcun Milan Kolcun, sprievodca Košicami: Biela noc je pre mňa ideálne podujatie, keďže premieňa každodenné miesta na nevšedné. Páčia sa mi inštalácie, kde nejde len o jednoduché nasvietenia objektov, ale najmä o pridanú hodnotu, ktorú nachádzam v tom, že sa snažím na inštalácie pozerať očami umelcov. Ešte sa teším, že v túto noc zarobia i reštaurácie, že veža Dómu je otvorená do noci, skrátka, že mesto žije…
Iveta (22) Iveta (22): Na Bielej noci som ešte nebola, pretože nevyhľadávam takéto podujatia. Tento rok urobím výnimku a pôjdem sa pozrieť. Počula som veľa pozitívnych ohlasov od známych, ktorí boli po minulé roky a zaujala ma inštalácia s použitými CD-čkami. Je to dobrý nápad a páči sa mi, že je ohľaduplný k životnému prostrediu.

 

 

 

 

Miroslava Landyšová
Foto: autorka
Foto M. Kolcuna: T. Murajda

Vaše ohlasy a názory na články v Zajtrajších novinách, či na samotné noviny, alebo spoločenské témy, môžete posielať na info@zajtrajsienoviny.sk.
Z uverejnených listov čitateľov vyberieme jeden, ktorý získa konzumné v košickej raňajkárni Rozprávka v hodnote 10 eur.

Tags: , , , ,

Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Anketa: Chodievate na Bielu noc? Ktoré inštalácie pútajú vašu pozornosť najviac?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems